WestNews.com.ua

29 січня – свята, іменини, прикмети, традиції, факти, день в історії

29.01.2020, 8:01  |  Автор:   Хромей Зоряна

WestNews пропонує добірку цікавих фактів про 29 січня — 29-й день року в григоріанському календарі. До кінця року залишається 336 днів.

Свята та пам’ятні дні

День пам’яті Героїв Крут

29 січня 1918 року, українці стримали наступ ворога на Київ, проявивши жертовність і героїзм заради незалежності України.

На початку січня 1918 року більшовики встановили контроль у Харківській, Катеринославській та Полтавській губерніях та розгорнули наступ на Київ. 24–27 січня 1918 року запеклі бої розгорнулись за станцію Бахмач.

Коли українські війська відступили до станції Крути, на їх підтримку було направлено Першу Українську юнацьку (юнкерську) школу ім. Б. Хмельницького у складі чотирьох сотень (400–450 курсантів і 20 старшин (офіцерів) та першу сотню (116–130 осіб) новоствореного добровольчого Помічного Студентського куреня січових стрільців. До них приєдналися ще близько 80 добровольців з підрозділів місцевого Вільного козацтва із Ніжина.

Після запеклого багатогодинного бою, користуючись присмерком, українські війська організовано відступили зі станції Крути до своїх ешелонів. 27 студентів та гімназистів, які перебували у резерві, під час відступу потрапили у полон. Наступного дня вони були розстріляні або замордовані. Згодом їх поховали на Аскольдовій могилі у Києві.

День мобілізації зусиль проти загрози ядерної війни

Цей День відзначається з 1985-го року, коли була підписана “Делійська декларація”. Ключовою метою декларації є заклик до припинення гонки ядерних озброєнь, скорочення і подальшої поступової ліквідації ядерних арсеналів країн світу, усунення самої загрози ядерної війни.

Делійська декларація була прийнята 29-го січня 1985-го року в Нью-Делі, столиці Індії, на нараді глав держав і урядів кількох країн – Індії, Греції, Мексики, Аргентини, Танзанії та Швеції, які стали першими країнами, які підписали цей документ.

Іменини:

Максим, Леоніла, Петро, Іван, Георгій, Нестор, Зосим.

Прикмети:

 • Якщо на дворі в цей день мете заметіль, то літо буде дощовим.
 • Північний вітер на День Петра – чекай похолодання та морозів.
 • Якщо 29 січня видається морозний день – літо буде спекотним і посушливим.
 • Якщо на даний момент залишилося багато запасів, значить, рік буде врожайним. До речі. Це стосувалося не тільки людської їжі, але і корми для худоби. Якщо ж припасеного залишалося не дуже багато, саме в день 29 січня варто щось купити чи взяти в борг, адже ближче до весни зерно подорожчає.
 • Вітер 29 січня дме з Півночі – чекай холоднечі на довгі дні.
 • Якщо на заході 29 січня сонце пофарбовано в червоний колір – на наступний день варто чекати морозної, але сонячної погоди.

Події:

 • 1804 – відкриття Харківського національного університету імені Каразіна, одного з найстаріших університетів Східної Європи;
 • 1896 – американський фізик Е. Груббе першим в світі використовував радіоактивне випромінювання для лікування раку;
 • 1919 – в США прийнята XVIII поправка до конституції, яка забороняє виробництво, перевезення і продаж спиртних напоїв;
 • 1927 – в Англії вперше з’явився готель з ванними кімнатами;
 • 1960 – створена перша штучна нирка.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Історії покинутих людей: франківчан запрошують на виставу про старість

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X