Афера століття: У Львові виявили масштабну аферу з міською нерухомістю

За останні кілька тижнів Львівська міськрада втратила щонайменше 40 об’єктів комунальної нерухомості. Йдеться про найбільш привабливі комерційні приміщення, розташовані у центральній частині міста.

За попередніми оцінками, вартість незаконно відчуженого у міста майна складає десятки мільйонів гривень. Масштабною аферою, яку випадково виявили юристи управління комунальної власності ЛМР, уже займається поліція, прокуратура та СБУ.

***

У комунальній власності Львова є понад дві тисячі приміщень. 95% з них перебувають в оренді та щомісяця приносять до бюджету міста гроші. Близько 200 вільних приміщень наразі чекають свого орендаря або ж будуть продані на аукціоні. Їх перелік є на спеціалізованому порталі управління комунальної власності ЛМР, пише West News з посиланням на Захід Нет.

Близько двох тижнів тому, готуючи документи для подачі на аукціон чергового приміщення, спеціалісти управління комунальної власності ЛМР виявили, що воно якимось чином перейшло у власність приватних осіб. Після цього спеціалісти управління почали перевіряти права власності на все нерухоме комунальне майно, розташоване у центральному Галицькому районі Львова. Вони виявили, що десятки таких приміщень зареєстровані на приватних осіб.

Як вкрасти комунальне приміщення? Рецепт від львівських умільців

Нежитлове приміщення площею 339,3 м2 за адресою вул. Стецька, 11, згідно з даними держреєстру речових прав на нерухоме майно, 22 вересня 2016 року перейшло у власність двох львів’янок – Людмили Малькової та Ірини Сандул.

Підставою набуття права власності на комунальне майно став протокол загальних зборів учасників ТзОВ «МС ОПТ». А зареєструвала майно приватний нотаріус Уляна Пшенична.

За словами начальниці юридичного управління Львівської міськради Гелени Пайонкевич, це найбільш цинічний спосіб привласнення майна, який їй доводилось зустрічати впродовж всієї своєї практики.

«Грубо кажучи, зібрались декілька осіб та зареєстрували собі товариство з обмеженою відповідальністю. Потім двоє його учасників – Ірина Сандул та Людмила Малькова – виходять зі складу співвласників і ТзОВ у вигляді відшкодування передає їм у власність це приміщення. Цей акт реєструє нотаріус, хоча просто зобов’язаний перевірити, чи має саме ТзОВ право власності на це майно, – пояснила Гелена Пайонкевич. – Тобто виходить, що можна йти по центру Львова, побачити вільне приміщення і вирішити зареєструвати собі право власності на нього. Це просто вершина цинізму».

У такий же спосіб ті самі особи за підписом того ж нотаріуса того ж дня привласнили собі ще одне комунальне приміщення у центрі Львова – площею 382,6 м2 за адресою вул. Свєнціцького, 7. На підставі протоколу загальних зборів того самого ТзОВ «МС ОПТ».

Як вдалося з’ясувати журналістам, загалом на Ірину Сандул та Людмилу Малькову, а також на якогось Романа Андрієвського, за тією ж схемою впродовж кількох тижнів було зареєстровано більше 40 приміщень. І це лише те, що наразі вдалося виявити. Судячи з усього, перереєстрація приміщень триває.

На думку в.о. керівника управління комунальної власності ЛМР Лілії Сторож, Роман Андрієвський – це ще один фігурант цієї шахрайської схеми: «Це особа, яка або швидко перекуповує ці приміщення, або також реєструє на себе».

Виявилось, що реєстрацією більшості цих оборудок займалися лише двоє львівських нотаріусів – Наталія Загвойська та Уляна Пшенична.

«Ми ввели у реєстр прав на нерухоме майно прізвища Сандул та Малькової і отримали просто шокуючий результат – відповідно 120 і 155 сторінок документів з різними майновими правами. І все треба детально перевірити. Кожен реєстраційний номер, кожен договір… І якщо того чи іншого договору купівлі-продажу у нас немає, тобто він підроблений, ми передаємо матеріали юридичному управлінню, а вже юристи звертатимуться до правоохоронних органів», – заявила в.о. керівника управління комунальної власності ЛМР Лілія Сторож.

Проте найстрашніше, за словами юристів, не реєстрація права власності, а перепродаж привласненого приміщення.

«Незаконно зареєстроване право власності можна скасувати шляхом судових спорів, – повідомив у коментарі журналістам адвокат Олег Мицик. – Але якщо приміщення вже продали і при цьому у покупця не було причин сумніватися в законності права власності продавця, то повернути це приміщення буде набагато складніше».

За даними журналістів, уже виявлено більше 10 випадків перепродажу відчуженого шахраями міського майна. Проте, більша частина наразі зареєстрована на Малькову, Сандул та Андрієвського.

«Нотаріуси невипадково закривають очі на очевидні речі»

За словами Гелени Пайонкевич, керівника юридичного управління ЛМР, нові власники цих приміщень Людмила Малькова, Ірина Сандул та Роман Андрієвський, а також нотаріуси Уляна Пшенична та Наталя Загвойська – люди невипадкові і вони знають, що роблять.

«Якщо, наприклад, я з кимось зареєструю собі ТзОВ і на підставі протоколу його зборів захочу привласнити собі комунальне приміщення, а потім прийду з цим протоколом до першого-ліпшого нотаріуса, то, звісно, він відмовить, – пояснила Гелена Пайонкевич. – Нотаріус зобов’язаний перевірити, чи має саме ТзОВ право власності на це приміщення. Це ж логічно. Звісно, все вирішить суд. Але, на мою думку, ми маємо справу з організованою злочинною групою. Так само можна стверджувати про ці видумані договори купівлі-продажу. Нотаріус має подивитися в реєстрі, чи справді існує такий договір. Тобто ці нотаріуси невипадково закривають очі на очевидні речі».

Разом з тим нотаріус Уляна Пшенична коментувати свої дії відмовилась.

«Все, що я зробила як нотаріус, не виходить за межі чинного законодавства. Якщо я щось завізувала, значить на це були законні підстави. Але будь-які деталі я обговорювати не буду так як є поняття нотаріальної таємниці», – заявила Уляна Пшенична.

Що далі?

Спеціалісти управління комунальної власності Львівської міськради уже повідомили про виявлені ними факти правоохоронні органи – поліцію, обласну прокуратуру та СБУ.

Правохоронці наразі відмовляються коментувати будь-які подробиці цієї справи, однак журналістам стало відомо, що принаймні двох учасників шахрайської схеми – Сандул і Малькову – уже знайшли. З’ясувалося, що 57-річна Ірина Сандул і 60-річна Людмила Малькова, скоріш за все, є підставними особами. Ймовірно, шахраї просто використали їхні паспорти для своїх оборудок. Третього відомого учасника цієї групи – Романа Андріївського – ще не знайшли.

 

Загрузка...

Comments are closed.