WestNews.com.ua

Благодатні, сильні, хоробрі: хто вони, найвідоміші Анни Івано-Франківська. ФОТО

22.12.2019, 13:00  |  Автор:   Хромей Зоряна

Сьогодні, 22 грудня, християни відзначають свято Анни. Його встановлення пов’язане із непорочним зачаттям праведною Анною дочки Марії – Матері Ісуса Христа. Колись у народі це свято називали «народинами сонця», тому що саме 22-го грудня ми проживаємо найкоротший день та найдовшу ніч. Також за віруваннями предків, літо зустрічається із зимою двічі на рік. Перший раз – на Стрітення, другий –  у день Святої Анни.
Ім’я Анна на івриті означає «благодать», «милість божа», «сила», «хоробрість». Свята Анна вважається покровителькою жінок, матерів, вагітних. 
Тому ті дівчата, батьки котрих дали їм це ймення, знаходяться під особливою опікою янголів.

Сьогодні WestNews розповідає своїм читачам про відомих жінок Франківська, котрі носять чудове ім’я – Анна.

Анна Ерстенюк 

Анна Михайлівна Ерстенюк – проректорка Івано-Франківського національного медичного університету, докторка біологічних наук, український вчений, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2014).

Батьки пророкували Анні педагогічну діяльність, бачили доньку вихователькою маленьких діток. Проте прагнення молодої дівчини до медицини виявилося сильнішим. Доля зіграла з майбутнім вченим в іронічний жарт: Анну не прийняли на навчання до Івано-Франківського медичного університету через те, що дідусь та мати дівчини були політичними в’язнями, а тепер проректорка цього ж медичного унівеситету приймає там вступні екзамени.

Що цікаво, молода Анна вчилася у Львові в університеті імені Франка на абсолютно новій спеціальності “біохімія”, її група була першою, хто опанував цю непросту науку. Завдяки наполегливості, витривалості та стійкості Анна Михайлівна зробила значний внесок у розвиток медицини, а саме біохімії та онкології.

Анна Ерстенюк переконана, що лікарі – це цілителі людей, а медицина – це покликання, дане від Бога.

Фото “Куфера”

Анна Кирпан

Анна Кирпан – прикарпатська поетеса та майстриня із розпису лемківських писанок, керівниця ГО «Лемкоклубу». У своєму клубі напередодні Великодніх свят художниця проводить майстер-класи, де навчає усіх охочих по-лемківськи розмальовувати писанки. Зацікавлення розписом галунок у пані Анни з’явилося ще у дитинстві.

Що цікаво, сама майстриня на своїх уроках завжди говорить, що техніка нанесення малюнків на лемківські писанки є досить простою. Це вміння можна опанувати чи не за годину. Проте саме ця скромна краса простих елементів і приваблює поціновувачів мистецтва з усього світу.

“Традиційні кольори лемківської писанки – червоний, оранжевий, зелений, бузковий, фіолетовий, смарагдовий, синій, голубий. Залишається  тільки пустити в хід фантазію”, – переконана художниця.

Фото Юрія Рильчука

Анна Карась

Анна Карась – доктор мистецтвознавства, професор кафедри методики музичного виховання та диригування, хоровий диригент, педагог, науковець, громадський діяч, лауреат обласних премій в галузі музичного мистецтва ім. Дениса Січинського (2013) та з краєзнавства імені В. Полєка (2016).

За свою сумлінну працю пані Анна отримала численні нагороди. Однією із таких досягнень є видана в Кембріджі монографія під назвою «Професійна художня освіта та культура в рамках сучасних глобальних перетворень» і Анна Василівна є співавтором цієї вагомої наукової праці, визнаної світом. У монографію вона внесла свій значний внесок науковим дослідженням – Хорова дириґентська школа Олександра Кошицького як соціальне явище”. 

Що цікаво, у 2015 рокі Національною спілкою краєзнавців України професорці присвоєно звання «Почесний кразнавець України». Також пані Анна є почесною «золотою» членкинею мiжнародної органiзацiї «Peace Stars» (Японiя, 2003).

За значний внесок у розвиток музичного мистецтва на Прикарпатті та за заслуги з вiдродження духовностi в Українi та утвердження Помiсної УПЦ мисткиню нагородили ювiлейною Грамотою та Срiбною медаллю Української Греко-Католицької Церкви, Орденом Святого Архистратига Михаїла.

Наступна героїня взялася за перо тільки у 58. Романи пише з власного життя, з життя знайомих і, звичайно, “приправляє” письменницькими домислами, які видає фантазія творчої особистості.

Анна Медвідь

Анна Ведмідь – талановита письменниця Івано-Франківщини, у минулому бухгалтер, економіст.

З-під пера пані Анни, уродженки села Стратині Рогатинського району, лягли неповторні романи, що стали бестселерами серед поціновувачів дійсно якісних літературних творів.

Що цікаво, Анна Ведмідь почала писати аж у 58, коли вийшла на пенсію. До цього жінка працювала бухгалтером та навіть подумати не могла, що писатиме книги. Але, як-то кажуть, муза може прийти до будь-кого і в будь-який момент. Уже колишня бухгалтерка піддалась творчим пориванням і завдяки цьому з’явилися такі книги, як «Маґда, батькова дочка», «На струнах душі», «Замкова гора», «Колір очей», «Піднімайся і йди», «Мимовільний викидень», «Сонце щастя».

Як відомо, “краще за жінку розказати про жінку не зможе ніхто інший, як сама жінка”. Авторка пронизливих жіночих романів вкладає у свої твори досить багато автобіографічних відомостей, які часто вичитують друзі та знайомі письменниці.

Анна Марчук

Анна Марчук – завідувач кафедри журналістики, член Національної спілки журналістів України, член науково-методичної комісії з соціальних комунікацій (секція журналістики) при Міністерстві освіти і науки України.

Талановита журналістка народилася в селі Торговиця Городенківського району Івано-Франківської області. Навчалася у Чернівцях. Після закінчення університуту почала вчителювати у франківських школах.

Згодом працювала за сумісництвом на факультеті довузівської підготовки Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

У Анни Іванівни широке коло сучасних наукових зацікавлень: історія української журналістики, історія української літератури, теорія і практика журналістської творчості.

Що цікаво, франківська журналістка є автором більше 80-ти наукових та науково-методичних праць.

Ганна Крисюк

Ганна Крисюк – радник президента Світового Конгресу Українських Молодіжних Організацій. Генеральний Директор Книги Рекордів України. Співзасновниця ГО «Промінь Україна», координатор міжнародних соціальних проектів, генеральний директор журналу «БізнесWoman».

Анна має два дипломи про вищу освіту, викладач соціології. Громадською діяльністю займається понад 15 років. Свого часу, очолювала Молодіжну адміністрацію області.

Що цікаво, Анну Крисюк називають жінкою “ІІІ тисячоліття”.

Організатор тривалих молодіжних проектів, заходів, телепроектів, зокрема: “Дай старт молодим”, “Танцювальний марафон на кубок Влада Ями”, “Молодіжний портрет області”, “Молодь і Влада”, “У пошуках скарбів Довбуша”, благодійні акції і проекти: “Купи зустріч з людиною”, “Допоможи кожному”, “Краса врятує світ”, “З любов’ю до дитини”, конкурси краси “Красуня Івано-Франківська”, “Містер Івано-Франківськ”, “Містер Західна Україна” та інші.

Поговоримо про красу…

Адже, як відомо, україночки не тільки вражають красою зовнішньою, я й неабияким інтелектом. Уродженка Франківська теж має чим пишатися.

Анна Заячківська

Анна Заячківська – українська модель, акторка, виконавиця авторських пісень, громадський діяч Івано-Франківська.

За освітою франківська красуня – художник-іконописець. Дівчина представляла Україну на конкурсі краси «Міс Світу 2013», що проходив в Індонезії. Завдяки чудовому голосу Анна зайняла 3 місце у конкурсі талантів з авторською піснею «Moment of glory», «top-10 beach fashion» та «10 top models of World».

Абсолютну перемогу дівчина виборола на конкурсах «Княгиня Прикарпаття 2012», “Княгиня Топ-модель Україна 2013”.

Що цікаво, Під час Революції Гідності Анна Заячківська була активним учасником Євромайдану і членом Медичної Сотні.

Зараз Анна Заячківська мешкає та працює в США.

Трохи з історії Станіславова…

Анна Попович

Анна Попович –  зв’язкова Української Повстанської Армії, народилася в селі Зелена Надвірнянського повіту.

Оскільки Анна Попович народилася 29 травня 1925 року, молодість її припала на буремні роки Другої світової війни. Влітку 1941-го юна гуцулка на власні очі бачила замордованих органами НКВС патріотів в урочищі «Буковинка». Це залишило нестертий слід в її душі і, як наслідок, 1943-го вона – в рядах УПА.

Улітку 1944-го Анна з іншими дівчатами заготовляє продукти для повстанців, за що її заарештували. Спочатку тримали в гарнізоні Зеленої, пізніше пішки повели у Надвірну, де два тижні допитували і били. Та нікого із 15 людей, яких затримали тоді, не вдалося зламати.

Анна мала гарний псевдонім«Ружа». До 1948-го відважна повстанка була зв’язковою у курені «Довбуша».

Що цікаво, у 2016 році у прокат вийшов художній фільм про життя Анни Попович. Фільм під назвою “Жива” знімали три роки у Карпатах.

Фільм розповідає про непросту долю української патріотки з Прикарпаття. Так, у кінострічці показано переховування Анни від переслідувань, її життя у таборі повстанців загону легендарного командира Довбуша. Дівчина виконує завдання підпільників під час Другої світової війни. А ще має дар віщування і рятує життя хлопцям.
Аби не потрапити в полон, Анна Попович намагалася застрелитись і навіть підірвати себе. Живою лишилася дивом. Анна прожила 89 років.
Усі ці факти про унікальну жінку автори фільму знають не з історичних довідок, бо особисто з “повстанкою” працювали над сценарієм.
“Вона сама робила кастинг акторів, вона сама підбирала людей, які будуть відображати її життя. Це дуже цікавий і цінний досвід, ми долучилися до усної історії, цей фільм не документальний, він художній тим, що ми передали життя цієї жінки, її враження, її світ”, – режисер фільму Тарас Химич.

Українські жінки завжди вирізнялися винятковою красою, гонором, мудрістю, силою та відвагою. Ми розповіли Вам про відомих жінок Прикарпаття, котрі носять або носили ім’я Анна, а скільки ще є інших жіночих українських імен…

Далі буде!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:ТОП легенд про Святого Миколая: як святкували та з чого все почалось

 

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X