Будинки-привиди Івано-Франківська: кам’яниця, в якій народився один з найвпливовіших фінансистів світу. ФОТО

Кожне місто має свої легенди та історії. Івано-Франківськ тут не став винятком. У циклі матеріалів WestNews: “Будинки-привиди”, ми продовжуємо знайомити Вас із будівлями, у яких ще не так давно вирувало життя і які тепер стоять закинуті, напівзруйновані та моторошні.

Сьогодні мова піде про унікальну, з точки зору, насамперед, історичної важливості, кам’яницю, яку наше місто практично втратило. У той же час, пам’ятка на площі Ринок, 5 могла би стати значною туристичною атракцією в обласному центрі Прикарпаття.

У будівлі, спорудженій у ХVІІІ столітті, в 1777 році була відрита перша в місті аптека, яка за давністю поступається лише львівській. Але це далеко не все. Саме в цьому домі 27 квітня 1904 року народився Артур Бернцвайг  – майбутній голова Федеральної резервної системи США, якого увесь світ запам’ятав як Артура Бернса. Свого часу він вважався одним із найвпливовіших фінансистів світу.

Знаково, що перших десять років свого життя Бернс провів у Станиславові. Як свідчать архівні документи, його батько, Натан Кеслер (Бернцвайг) до Першої світової війни торгував у теперішньому Івано-Франківську борошном і мешкав у будинку Ринок, 5. А його мати, Сара Юран після одруження переїхала до Станиславова із Солотвино, пише Zbruc.

Цікаво, що перша достовірна інформація щодо біографії Артура стосується уже тих років, коли його сім’я перебралася за океан і оселилася в американському портовому місті Бейонн у штаті Нью-Джерсі, коли Артуру було 10-ть. У 1930 році Артур здобув ступінь кандидата (доктора філософії) економічних наук Колумбійського університету, а згодом – прийняв запрошення від тодішнього світила американської економіки Веслі Мітчела працювати у заснованому ним Національному бюро економічних досліджень (НБЕД).

Далі – він очолив економічну раду при президентові Дуайтові Ейзенхауерові, а згодом потрапив у команду президента Річарда Ніксона. У найважчі для Сполучених Штатів Америки 70-ті роки, коли країну накрила хвиля інфляції і тривала виснажлива для економіки затяжна війна у В’єтнамі, Артур Бернс став головою Федеральної резервної системи (ФРС) – структури, яка виконує функції американського центрального банку.

Саме за його головування в ФРС американський долар позбувся вільного конвертування у золото. Він запам’ятався багатьом американцям незмінною люлькою, густим сивим волоссям та дещо гугнявою вимовою…

Проте повернемось до Івано-Франківська на площу Ринок, 5. Як розповідав краєзнавець Михайло Головатий, цей будинок зберіг свою давню нумерацію. Та попри розташування в самому середмісті, його нинішній стан жалюгідний. На першому поверсі, як і сто років тому, ще працюють комерційні заклади – «Трактиръ «Ратуша» та крамниця одягу з американською назвою «Техас». А ось верхні поверхи, де колись було помешкання Бернцвайґів, вщент зруйноване. Фактично від верхньої частини будинку залишилася тільки фасадна стіна.

Зрозуміло, що будинок-привид окремим пунктом було включено у програму охорони культурної спадщини Івано-Франківська на 2016-2018 роки. На нещодавній сесії Івано-Франківської міської ради депутати погодили рішення про проведення комплексу протиаварійних робіт та регенерації кам’яниці, враховуючи звернення інвесторів: фізичної особи-підприємця Хованець О.І. та  приватного підприємства «Стан плюс» щодо укладення інвестиційного договору.

Власне, це означає, що роботи виконуватиме інвестор, з яким мерія повинна укласти відповідний інвестиційний договір. Той, у свою чергу, зобов’язується передати у власність міської ради 5 квартир в об’єктах житлового будівництва, які введені в експлуатацію в межах території міста.

Інвестор повинен здійснити комплекс протиаварійних робіт та регенерацію будинку на площі Ринок, 5 протягом 30 календарних місяців з моменту отримання відповідної дозвільної документації. Проектні, протиаварійні роботи та регенерація будинку фінансуються у повному обсязі інвестором.

Замість післямови

Восени в мережі з’явилася інформація про те, що в Івано-Франківську підходить до завершення виготовлення пам’ятника вищезгаданому Артуру Бернсу. Йдеться про те, що пам’ятник приватні меценати планують встановити в теперішньому Фортечному провулку, писала Фіртка.

Бернс на пам’ятнику буде зображений сидячим на лавочці, з тростиною та циліндром – так він виглядав в роки своєї зрілості в США. Цей пам’ятник, за задумом ініціаторів, має символізувати повернення Артура Бернса в Івано-Франківськ. А ще глибше – повернення Івано-Франківську мудрості та успішності, перспектив та конкурентності в сучасному світі.

До слова, на відкриття пам’ятника організатори планують запросити Посла США в Україні Мері Йованович та чинного директора Фдеральної резервної системи США Джанет Йєллен.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 
Будинки-привиди Івано-Франківська: занедбана лазня на єврейських кістках. ФОТО
Будинки-привиди Івано-Франківська: будинок повітового староства. ФОТО
Будинки-привиди Івано-Франківська: гуцульський павільйон в міському парку. ФОТО

Загрузка...

Comments are closed.