WestNews.com.ua

Чому я набираю вагу: причини психологічного переїдання

08.10.2020, 19:16  |  Автор:   Колибаб‘юк Тетяна

Нам приємно, коли ми можемо носити улюблений одяг і виглядати у ньому так, щоб викликати захоплення  оточуючих, чути компліменти та й самим отримувати задоволення від свого вигляду. Але, нажаль, не завжди те, що ми очікуємо, отримуємо в реальності. Чому ми починаємо їсти багато, більше, іноді й зовсім недоречно, і набираємо зайву вагу, страждаємо від наслідків нашого ставлення до їжі?

У першій частині матеріалів про схуднення WestNews розповідав про харчування та чому воно може формувати на наших таліях зайві кілограми. У другій – ділилився історією успішного схуднення звичайної матусі з Прикарпаття. А сьогодні поговоримо про психологічні причини набору ваги та як їх розпізнати.

За порадами ми звернулись до Світлани Стецюк – психолога, базового консультанта в методі позитивної психотерапії, консультанта Міжнародного Центру Психології і Здорового Мислення Positum Systems з багаторічним стажем.

Їжа це те, що дає нам енергію, силу. І правильне ставлення до їжі робить людину незалежною від такого способу отримання задоволення. Але ми можемо помітити, що багато людей, які страждають від такого порушення харчової поведінки, відчувають брак або відсутність задоволення в своєму житті. Ніби бракує засобів і речей, які приводять до задоволення, радості, отримання відчуття щастя. Ці люди заміщають їжею, харчуванням свою потребу в іншому.

Так, ми ходимо у ресторани, замовляємо їжу, робимо самі їжу вдома, щось дуже смачненьке, використовуючи різні способи приготування, рецепти. Різноманіття кухонь та традицій у них здаються безмежними. Рецептів приготуваня багато. Ми самі створюємо так званий сценарій харчової поведінки, який пов’язаний з якимось святами, радощами. Організація вечері стає чимось більшим, ніж просто прийом їжі. І важливо звернути на це увагу, подивитися, що є у нашому житті, крім прийому їжі. Що існує ще таке, що може приносити нам відчуття радості та задоволення? Наприклад  спорт, зустрічі з друзями,  особистісний розвиток, пошук способів досягнення цілей, творча самореалізація.

Отже, є багато інших варіантів, щоб отримати задоволення. Але нажаль, насправді прийом їжі – це найпростіший спосіб, який не потребує особливих зусиль і це часто призводить до порушення харчової поведінки, до переїдання та збільшення зайвої ваги.

Часто в основі цієї проблеми лежить якась психологічна травма, яка пов’язана з тим, що людину в дитинстві не долюбили, дитина відчувала брак уваги від батьків, від близьких людей, брак уваги від ровесників у школі, у  новому колективі дитину не помічали.  Часто такі люди обирають роботу, де вони непомітні. Їх робота може бути пов’язана з самоізоляцією, відсутністю контактів. І тут, на цій роботі, людина ніби і непомітна. Але тема “бути поміченою” стає центральною в проблемі переїдання. Адже коли збільшується кількість кілограмів, збільшується вага, людина стає помітнішою, ніби більш значущою. Тоді проблема переїдання відіграє сурогатну роль у тій потребі, яку відчувала людина в дитинстві.

“Дивно, але ми іноді ідемо по вулиці і спостерігаємо за тим, як повз нас проходять люди “великих розмірів”. Просто помічаємо і йдемо далі, без  осудження, але звертаємо увагу. І людина, яка відчувала з самого дитинства цю потребу в увазі, якраз починає отримувати її. Але це не та увага, яка потрібна, це не та увага, за якою ця людина йшла з самого дитинства – вона починає отримувати негатив. І тоді людина все більше і більше замикається на собі, втрачає впевненість у собі, віру в себе. І це ще одна з причин, яка призводить до переїдання, до зайвого вживання їжі. І важливо сказати ще про такі негативні почуття як сум, туга, смуток, які також призводять до переїдання. Тобто тоді, коли людина перебуває у кризі, важкій життєвій ситуації втрати, розлучення, ситуації сварки з близькою людиною… А вдома поряд холодильник… А у ньому є різні смаколики:  морозиво, тістечка…І тоді людина ніби заїдає саме ті почуття і емоції, які переживає в даний період”, – розповідає Світлана.

Варто зазначити ще одну причину зайвої ваги – це проблема пов’язана з відчуттям безпеки. Коли дитина поряд з мамою в ранньому віці відчуває неприємні переживання, починає плакати, їй стає самотньо. Що в цей момент мама робить? Вона дає йому груди, де тепле, смачне, таке знайоме мамине молочко. І в цей момент контакту з грудьми дитина відчуває присутність мами і негайно отримує її увагу, теплі  почуття. Груди символізують тепло, турботу, любов, безпеку, які дитині так необхідні. Момент, коли мама годує своє маля – це  максимальна і найближча присутність її в житті дитини. І в подальшому, звичайно, це закріплюється в нашій психіці. У кожному з нас є ця внутрішня дитина, яка має досвід пов’язаний з почуттям безпеки, з почуттям комфорту, присутності близької людини в нашому житті. І ми іноді починаємо підмінювати потребу, яку ми часто відчуваємо у житті зі сторони емоційно значущих для нас людей. Тобто, по факту, ми всередині себе створюємо маму, яка годує нас – їмо і заїдаємо. І частото це не їжа, яка не смачна. Нам навпаки важливо, щоб вона була смачною, щоб це задовольняло наші потреби смаку.

“Хочу сказати, що важливо звернути увагу на спосіб життя, стиль життя, яке проживаємо, звернути увагу на ті потреби, які іноді боїмося визнати. Адже часто це не потреба в їжі. Бо ми не живемо в голодні часи, слава Богу, ми не потребуємо виживання, у нас завжди є що поїсти. У магазинах величезний вибір їжі. Частіше це потреба в співпереживанні, в присутності і контакті з близькою і важливою для нас людиною”, – каже Світлана.

Краще не залишатися наодинці з проблемою, а визнати її і піти до людей, попросити допомоги. У нас є прекрасні спеціалісти в галузі психотерапії, які завдяки своєму професійному супроводу допомагають  швидше і легше знаходити відповіді на складні питання у різних життєвих ситуаціях.

Розмовляла Тетяна Колибаб’юк

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Доброго ранку та вдалого дня: чим цікаве сьоме жовтня

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X