Франківськ, який ми втрачаємо: міська Ратуша та площа Ринок. ФОТО

269

Під впливом часу вигляд Станіславова, а нині – Івано-Франківська, неминуче змінюється. Деякі культові місця вже зовсім не впізнати, проте вони досі перебувають у німому очікуванні – відреставрують, знесуть, перероблять, забудують?

Часто на подібні запитання ніхто не може толком відповісти. Але поки унікальні історичні родзинки ще існують, вони своїм існуванням продовжують нагадувати нам про минуле – таке різне і завжди важливе.

WestNews пропонує своїм читачам цикл розмов із відомим художником та архітектором-реставратором, який свого часу очолював Відділ охорони культурної спадщини Івано-Франківська Ігорем ПАНЧИШИНИМ.

Отже, говоримо про минуле та сьогодення, про Франківськ, який ми втрачаємо щодня, і який, якщо встигнемо, таки зможемо врятувати!

За давньоєвро­пей­ською тра­дицією, го­лов­ною спо­рудою міста з маг­де­бурзь­ким пра­вом мала бути ви­сока ра­туша, що слу­жила як ок­ра­сою, так і сто­рожо­вою спо­рудою укріпле­ного міста. Підвальні приміщення ратуші мали вій­сько­ве приз­на­чен­ня, а також слу­жили тим­ча­совим місцем ув’яз­нення най­не­без­печніших зло­чинців. Нині ж, очільники Івано-Франківська намагаються «оживити» унікальні підвали міської Ратуші. Відтак, у химерних залах  планують облаштувати музей історії міста.

Ратуша унікальна, але до неї зараз беруться якось не по ділу. Років близько 15  тому мури під Ратушею розчистили та укріпили, провели протиаварійні роботи. Хоча там повно роботи, але нічого не робиться. З іншого боку там краєзнавчий музей. Перше треба спочатку кудись музей перенести. Одне другому буде заважати. Це питання має багато нюансів, але з ними ще ніхто так і не розібрався. От зробили майданчик і ніхто не подумав по правильності всіх речей – сходів, всього іншого. Там, в Ратуші,  не можна нічого робити поки не буде вирішено питання з музеєм.

Ву­лиця Ше­реме­ти — ко­ротень­ка ву­лиця в се­редмісті, що веде від Рин­ко­вої площі до ба­зару, до місця, де в неї зліва вливається Станіславсь­ка ву­лиця, спра­ва — Вірменсь­ка, а далі вона пе­рехо­дить у Ста­розам­ко­ву. На вулиці — п’ять бу­динків.

-Усі вони дво­повер­хові, давні. Бу­дин­ки № 2, 4 і 6 спо­руд­жені в кінці ХVІІІ — на по­чат­ку ХІХ століть, вони — пам’ятки архітек­ту­ри. № 2 і № 4 на­лежа­ли до майна замку і на­зива­лися «кам’яни­цями двірсь­ки­ми». А знищено пам’ятку будинок №2 – добудовано незаконно 3 поверх. 

Давньоєвро­пей­ська тра­диція місто­буду­ван­ня за маг­де­бурзь­ким пра­вом пе­ред­ба­чала, що квад­ра­това площа дов­ко­ла ратуші по пе­римет­ру щільно за­будо­вува­лась бу­дин­ка­ми. Сьогодні площа Ринок забудована будинками, але всі вони на сучасний манір, а архітектурні пам’ятки можна порахувати на пальцях.

Ви­сота цих будинків не по­вин­на була пе­реви­щува­ти два, пізніше три по­вер­хи, а ши­рина мала бути в межах трьох-чо­тирь­ох вікон. На жаль, сь­огодні тра­диція місто­буду­ван­ня, по­рушена де­яки­ми ви­соки­ми бу­дин­ка­ми (від чо­тирь­ох до шести по­верхів), що зве­дені на місці ста­рих. Ось, до прикладу, будинки праворчу Ратуші – вони були двоповерховими, а зараз тут є чотири. 

А вже у наступній розмові ми поговоримо про міську про Палац Потоцьких та прилеглі вулиці. Дізнаємося, які будинки там потребують ремонту, реставрації, а які вже давно перестали існувати. Це наше місто, це наша історія, кожен будинок несе у собі пам’ять та спогади. Давайте берегти Івано-Франківськ разом!

Підготувала Люся ГРИБИК

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Франківськ, який ми втрачаємо: вулиця Січових Стрільців та готель «Дністер». ФОТО

Comments are closed.
Новини за датою

Липень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Чер    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Вибір редакції

Загрузка...
135 queries in 8,701 seconds.