WestNews.com.ua

Гетьманські листи роду Потоцьких як джерело незнаних досі відомостей з історії. ФОТО

19.02.2020, 16:25  |  Автор:   Порепа Петро

В Івано-Франківську презентували багатотомну історичну серію “Гетьманські листи роду Потоцьких”. Кореспонденція гетьманів з роду Потоцьких до володарів цього світу дає змогу інакше подивитися на деякі історичні події, в тому числі, на польсько-українські стосунки. Презентація відбулася у Центрі польської культури та європейського діалогу в Івано-Франківську.

Серію в Івано-Франківську презентував її співавтор, автор першого і четвертого томів, професор, доктор наук Мацей Франц. За його словами, гетьманське листування, яке охоплює період від середини XVII до середини XVIII століть, – це безцінне джерело інформації для історії Речі Посполитої. Досі, каже професор Франц, рід Потоцьких не має поважної монографії, в якій би детально було описано його історію. Крім того, досі в дослідженнях історії польсько-литовської держави, до складу якої також входили й нинішні українські землі, не використовувалися належним чином листування магнатів, гетьманів та інших знатних осіб тодішнього часу. А між тим, зазначає професор Мацей Франц, саме в листах міститься найбільше інформації для досліджень історії, бо вони є джерелами “від першої особи”. Тому й виникла ідея видати зібрати, опрацювати та видати листи п’яти гетьманів, що походять з роду Потоцьких, герба Пілява.

“Листи, писані в оточенні кількох коронних гетьманів, адресовані найважливішим особам держави, становили і становлять ідеальне джерело демонстрації механізмів управління державою, керування її армією, разом з тим, показують всі вади і досягнення тогочасної політики. А також листи, надіслані цими ж особами самим гетьманам. Розпорошені по чисельних архівах в різних країнах Європи, часто не надто відомі, вони не були належним чином використовувані істориками. Серія Гетьманських листів роду Потоцьких, яку ми віддаємо в руки Читачів, є спробою виправити ситуацію і залучити до широкого наукового вжитку листів, які, сподіваємося, є свідком своїх часів і сьогодні знову отримують можливість говорити”, – каже професор Мацей Франц.

Вдалося зібрати листування п’яти гетьманів: Міколая, Станіслава, Анджея, Юзефа та Казимира Потоцьких. Матеріали для серії збиралися по архівах різних країн: Ватикану, Польщі, України, Франції, Німеччини, Угорщини, Росії.  В Івано-Франківську, заснованому колись Анджеєм Потоцьким, зазначає професор, немає жодного листа. Дещо вдалося відшукати у Львові та Києві. Частина листів зберігається в турецьких архівах, однак через мовний бар’єр, до них, зазначає професор, добратися не вдалося. Останній, 5-й том серії із листами Юзефа Потоцького доїде до Франківська восени цього року.

Цього ж дня у Центрі польської культури та європейського діалогу в Івано-Франківську було презентовано ще одне дослідження: „На службі Вітчизні. Військо Польське в системі безпеки південно-східних воєводств II Речі Посполитої (1921-1939)”. Його автор, доктором наук Адам Останек, професор Військової Технічної академії у Варшаві, говорить, що ця монографія демонструє діяльність Війська Польського в 1921-1939 роках в контексті безпеки на території трьох південно-східних воєводств ІІ Речі Посполитої – Львівського, Станіславівського і Тернопільського. У книжці охарактеризовано кожне воєводство в різних контекстах (національна, конфесійна, суспільна складова, економічне і військове значення регіону), та проілюстровано в проблемно-хронологічному зрізі напрямки виконуваних військом задач в області внутрішньої безпеки. Проаналізовано вплив армії на внутрішню політику з детальним врахуванням національної складової. Також показано чисельні приклади виконуваних армією завдань в області тогочасних приписів, які ж на ці приписи і опиралися. Крім того, окреслено діяльність війська, яка вписується в гасло загальної мобілізації. А ще показано напрямки та обсяги співпраці з мешканцями регіону.

Обидва презентовані видання, говорять українські історики, є дуже цінними з точки зору дослідження історії українських земель та міжнаціональних, міждержавних стосунків українців та поляків.

Обидва видання польською мовою можна позичити в бібліотеці Центру польської культури і європейського діалогу.

Для довідки: Франц Мацей – професор, доктор гуманітарних наук історик, випускник Університету ім. Адама Міцкевича в Познані, з яким пов’язане його наукове життя. Дослідник історії війська XVI-XVII століть, а також морських воєн XX століття. Багато років веде активну дослідницьку діяльність в Україні, вивчаючи тодішні терени від XVI до XX століть. Науковий керівник 8 докторів і понад 150 магістрів та ліцензіатів. Автор близько 300 наукових та популярно-наукових праць, в тому числі понад 20 книжок. Стажер Українського католицького університету у Львові, Академії сухопутних військ ім. Петра Сагайдачного у Львові та Інституту українознавства у Львові.

Адам Адріан Останек – доктор гуманітарних наук, професор Військової технічної академії у Варшаві. Історик періоду II Речі Посполитої в таких аспектах, як історія війська, внутрішня безпека, польсько-українські відносини. Автор майже 100 наукових та науково-популярних розробок, в тому числі 5 книжок, керівник 1 докторату та 28 магістрів і ліцензіатів. Стипендіат лондонської фундації Polonia Aid Foundation Trust, а також стажер трьох наукових установ в Україні. Надзвичайний член Всесвітнього cоюзу cолдатів Армії Крайової та секретар правління Головного Товариства істориків війська. У 2012 році відзначений медаллю „Historia-Militaris-Polonica – за заслуги в розвитку історії війська в Польщі”.

Фото: ЦПКіЄД

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Відні вдалось виявити фото Станіславова часів Першої світової війни

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X