WestNews.com.ua

Хочеться, щоб наше майбутнє покоління мало можливість творити, – Євгеній Холодняк про проект “Теплий театр”

10.05.2019, 19:23  |  Автор:   Власенко Власта

Батьки завжди прагнуть, щоб їхня дитина розвивалась всебічно. Ведуть її на танці, співи, спортивні гуртки. І не для всіх такі напрями підходять, дітям просто може бути нецікаво. Більшість батьків на цьому етапі зупиняються і думають, що може краще зануритись в науку. Але може варто спробувати театральне мистецтво? Адже для дитини театр – це насамперед гра, в якій вона розвивається як особистість. Це прагне донести до франківців і Євгеній Холодняк через новостворені проекти “Сцена+” та “Теплий театр”.

Про створення творчих просторів, про дітей і театральне мистецтво та чого не вистачає для запуску ідей WestNews розмовляв з Євгенієм Холодняком, розробником проекту, керівником мистецького центру “Акторко” та актором драматичного театру.

Ідея створення

«Сцена+» рахується як сценічний майданчик, а «Теплий театр» – один з перших проектів, який має на цьому майданчику реалізовуватись. Ця ідея постійно переростала з однієї в іншу. Заклався фундамент ще три роки тому. На той час у нас з дружиною була театральна школа, яка зараз вже є мистецьким центром «Акторко», в якій я керівник театрального відділення. Ми грали на різних майданчиках Франківська: у Муніципальному Центрі дозвілля, театрі ляльок, драматичному театрі на камерній сцені. Але все ж таки хочеться, щоб діти в орендованому приміщенні мали свій театральний куточок. Бо на жаль, то все під орендою і залишиться…

Десь два роки тому ми подавали заявку на ґрант від громадського ресторану Urban Space 100, але не пройшли. Проте це дало поштовх, щоб ми цю ідею не закинули. І в мене постійно з’являлись думки, яким чином можна це трансформувати. Була  одна проблема – діти в один момент грають, а наступного навчального року розбігаються, і вистава зникає. Відновити її практично не є реально, бо приходять нові непідготовлені діти, яких заново потрібно вчити.

Нещодавно ми переїхали на нове місце, простору там дуже багато. І мені схотілось зробити там саме сцену. Ми обговорили з власником приміщення про те, щоб це був класний театральний сценічний майданчик. Він дозволив нам його пофарбувати в чорний колір повністю. Ми за свої кошти зробили проводку, але на обладнання нам не вистачило.

Назвати сценічний майданчик ми не знали як. Дизайнер, з яким я познайомився, Лола Артленд робила логотип для нашого мистецького центру.  І ось, коли я спілкувався з нею, розповідав, що хочемо, щоб діти грали як в окремому театрі. Діти пропонували назвати «Наш театр». Але пошукали, що десь такий вже є. Якраз Лола порадила назвати «Теплий театр». І ми  з Юрієм Полєком, який працює в нас викладачем, почали вже вигадувати назву сценічному майданчику. Там вже і  на аркуші градуси вимальовували, плюси, мінуси. Юрко запропонував назву “Сцена+” і ми на ній таки зупинились. Це символізує зростання, рух вперед. 

Головна ідея цього майданчику – це сценічний простір, де можна влаштовувати різні мистецькі заходи. Основний акцент зроблений на дітях. Але є й можливість творити й дорослим. Можна було б організовувати також різні соціальні та благодійні ініціативи, вечори камерної музики, поезії, художні читання.

Діти – наше майбутнє покоління. І через театральні засоби ми зможемо їх багато чого навчити. У мене позиція, як у викладача в «Акторко» – задіювати всіх дітей, які є, у виставах. Вони повинні мати хороші ролі, аби проявити себе, адже батьки завжди хочуть бачити, як їхні діти ростуть.  Тому з’явилась концепція, щоб запрошувати в «Теплий театр» тільки дітей, які мають своєрідний талант, вони проходитимуть кастинг. Щоб підбирати у постановку по образу, характеру, тоді виходитиме класний продукт.  Ми зробили досить довгу назву проекту – «Творчий простір “Сцена +” для сімейного відпочинку та благодійних і соціальних ініціатив», щоб збирати кошти, просити в людей допомоги в сприянні.

Ми хочемо організовувати багато соціальних і благодійних проектів. Наприклад, нещодавно ми поставили з дітьми соціальну драму «Між нами», яку написала Людмила Лінник. Я їй запропонував тему, і вона погодилась. Вийшло напрочуд дуже добре: порушується тема булінгу, ранньої вагітності, першого кохання. Ця вистава вийшла не тільки для дітей, а й для дорослих. Хочеться, щоб було більше такого матеріалу від сучасних авторів на соціальні теми  І одна дівчинка  Ангеліна запропонувала зробити благодійну виставу, аби зібрати кошти для Матвійка Мельника, якому діагностували двобічну сенсоневральну глухоту 4-5 ступеня. Діти самі згуртувались, за допомогою дорослих домовились за сцену в «Просвіті». Ми зіграли там дві вистави і зібрали певну кількість коштів для дитини. У такі моменти береться за них гордість, що вони ось так гуртуються і роблять добру справу. Хочеться побільше таких ідей реалізовувати в рамках нашого творчого простору.

Фінансування

«Сцена+» знаходиться на базі мистецького центру «Акторко» (вул. Довга в Івано-Франківську – ред.). Усе, що нам потрібно на даний момент, дороговартісне обладнання. Прожектори, звук, колонки – потрібно нам для початку. Так, можна обходитись і без цього, грати в маленькій комірчині, головне ж талант, як то кажуть. Але професійно-технічні засоби роблять кращий ефект «вау» для людей. Тоді вони більше зацікавлені приходити і дивитись вистави. Навіть можна обійтись без декорацій, а за допомогою світла зробити таку картинку, яка захопить людей з першого погляду.

На даний момент у нас є готова сцена, де відбуваються заняття. Фінансування як такого, немає. Зараз у “Теплого театру” в репертуарі є дві вистави: соціальна драма “Між нами” та  неймовірна пригода “Троє на ковчезі, не рахуючи пінгвінів”. Тому нам потрібне фінансування: щоб запрошувати режисерів, для купівлі костюмів, реквізитів. Є ідея запровадити квитки і за рахунок цього розвиватись. Також ми хочемо після вистав запрошувати психолога, який зможе поспілкуватись з глядачами. Він пояснював би, чому, наприклад, у соціальній драмі відбулось так, а не інакше. Якщо вистава комедійна – ми б могли запросити творчу особистість, яка б розповіла цікаві історії. Загалом ми плануємо сценічний майданчик, куди буде комфортно приходити і проводити час.

Зараз ми берем участь в “Бюджеті участі-2019”. Там ми зазначили, що для запуску “Сцени+” потрібно 211 459 гривень. Голосування відбуватиметься до 20 травня (проголосувати за проект ви можете, натиснувши сюди). Якщо ми отримаємо це фінансування, то забезпечимо себе повністю обладнанням. Віримо, що є люди, які хочуть бачити творчий розвиток підростаючого покоління.

Нещодавно ми запустили сторінку в Facebook Творчий простір “Сцена +” та “Теплий театр” для дітей та дорослих, де збираємо додатково кошти. Ми навіть готові за допомогою подарунків заохочувати людей-доброчинців, яку готові вкласти гроші, щоб втілити в реальність проект. Зараз на нашому рахунку є близько п’яти тисяч гривень. Якщо назбираємо 17 тисяч гривень – зможемо придбати чотири прожектори.

Є люди, які вже працюють в цьому проекті, є діти, які готові брати участь у виставах. І зараз є два виходи – або отримати кошти від “Бюджету участі”, або знайти якогось спонсора.

У мене є велике бажання попрацювати з людьми з обмеженими фізичними можливостями. Навіть була розмова з Людмилою Лінник стосовно цієї ідеї, вона підтримала мене. Ми дізнались, що у Львові є схожі центри, які навчають особливих людей театральному мистецтву. І до мене надійшла пропозиція від одного центру в Івано-Франківську, чи я не проти поставити театралізовану постанову з відвідувачами цього центру. І ми зможемо за допомогою “Акторко”, який надасть приміщення, і показати на “Сцені+” таланти особливих людей. Я сподіваюсь, що ця ідея буде мати життя ще довго.

Діти і театр

Ми не відштовхуємось від кількості дітей. У “Теплому театрі” ми проводитиме своєрідні кастинги. Якщо в “Акторко” ми не знайдемо дітей, які підходитимуть на цю роль, то будемо шукати десь в інших місцях. Якщо вистава потребуватиме дорослих, то ми будемо запрошувати дорослих. Але все ж акцент буде йти більший на дітей, які мають навики з проходження акторської гри, майстерності. І вже після проробленої роботи, ми зможем на вихідних, коли вся сім’я переважно в зборі, запрошувати людей на вистави “Теплого театру”, які будуть ще й нести певну соціальну мету. Наприклад, збір коштів для хворої дитини. Тобто люди мають змогу купити запрошення на виставу і пожертувати ще гроші в скриньку, яка стоїть під час гри.

Театр виховує молоде покоління тими проблемами, які закладені в постановці. Діти бачать, як вирішувати деякі ситуації, до чого вони можуть привести у разі ігнорування. Театр – один з культурних важелей, який може духовно змінити або збагатити дитину. Вони не поринають у віртуальний світ, не сидять постійно в гаджетах, а перемикаються на дещо добре і світле.

Я завжди кажу: “Коли в нас будуть такі щирі, добрі діти, які дарують іншим свою творчість, то наше майбутнє не буде втрачене”.

Чому варто приєднатись до проекту?

У першу чергу, творчість покликана дарувати добро. Акцент “Телпого театру” є на нашому майбутньому підростаючому поколінні. Я вважаю, що ми, батьки та дорослі, повинні дбати про своїх дітей, допомагати їм ставати повноцінними громадянами своєї держави і рости в гармонії. Хочеться, щоб наше майбутнє покоління мало можливість творити. Щоб діти мали змогу відчути професійний дух простору “Сцена+”. Я думаю, їм потрібно дати шанс.

А дорослі можуть в цьому допомогти. Навіть елементарно проголосувати за наш проект у рамках “Бюджету участі”.  Усього потрібно 30 секунд вашого часу, щоб допомогти реалізувати проект “Сцена+”, аби діти могли творити для дітей.

Ольга ВЕРКАЛЕЦЬ

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X