Івано-Франківськ чи Станиславів – ось питання

739

Івано-Франківськ відсвяткував 355-ту річницю надання місту Магдебурзького права. Саме в 1662 році тоді ще Станиславів за прикладом інших європейських міст отримав право на самоврядування.

За час свого існування місто пережило чотири перейменування – у 1772 році із Станиславова у Станіслав, у 1918 – навпаки, а у 1939 році було повернено австрійську назву Станіслав. І в 1962 році з ініціативи більшовицької влади Станіслав став Івано-Франківськом.

railway-station-stanislaviv

Останнім часом дискусії навколо назви міста пожвавлюються. Прихильники Станиславова апелюють до історії, прибічники Івано-Франківська – до постаті Каменяра.

Тож як має називатися місто?

Економічний аспект

Потрібно розуміти, що перейменування тягне за собою величезні бюрократичні зміни – в документації, інформаційних вказівниках, картах тощо.

WaYWa4qhygw

«Думаю, що перейменування обійшлося б дуже дорого, – каже заступник міського голови Івано-Франківська з економічної політики Богдан Білик. –  При чому, мова не лише про міський бюджет, але про бізнесові кошти. Адже зміна назви, печаток, розрахункових рахунків тягне за собою великі витрати. Також, на це потрібен дорогоцінний час».

Пан Білик переконаний – питання про перейменування сьогодні не на часі.

«Дискусії можна вести, прислуховуватися до думки людей. Але, зважаючи на економічний період в країні, це питання не на часі», – вважає чиновник.

ДО ТЕМИ. Івано-Франківськ чи Станиславів: франківці розповіли, яка назва краща. ВІДЕО

Богдан Білик зазначив, що це питання не обговорюється як і на офіційному рівні, так і в кулуарах.

«Загравати з цим питанням сьогодні не потрібно. Ви знаєте, як складаються стосунки в тому числі і з Польщею. Нам треба бути толерантними. Маємо зараз в місті спокійну обстановку, тож не треба будоражити людей», – каже він.

Пан Білик наголосив, що сьогодні потрібно сконцентруватися на питаннях покращення благоустрою в місті та залучення інвестицій.

Із Станіслава в Івано-Франківськ

У 1962 році місто отримало свою нинішню назву – Івано-Франківськ. Указ про перейменування видала Президія Верховної Ради УРСР на «прохання трудових колективів підприємств, радгоспів, колгоспів та громадських організацій Станіслава та Станіславської області».

«Перш за все, перейменування було пов’язане із святкуванням 300-ої річниці надання місту магдебурзького права», – розповідає краєзнавець Тарас Маланюк. – Крім того, комуністична система не могла змиритися з тим, що місто назване на честь польського магната».

Пан Маланюк зауважує, що опитування громадської думки як такого в ті часи не було.

«На той час до тієї думки ніхто не прислухався. Все було сплановано наперед партійною верхівкою», – каже краєзнавець.

До слова, місто могло отримати назву «Франківськ», але зважаючи на «ворожий режим диктатора Франко» в Іспанії, цей варіант відкинули. Окрім цього, не підтримали і «Прикарпатськ».

Різні міста

Дивлячись на фото Івано-Франківська початку ХХ століття і його середини мимоволі здається, що це різні міста. Наче, з двох різних світів.

images

І частка  істини в цьому є.

1

«Якщо до початку Першої світової більшість населення міста складали євреї і поляки, то після Другої світової ситуація кардинально змінилася. Євреї були практично знищені, а поляки переселені на територію ПНР. Натомість, прибуло багато населення російської національності. Селилися вони, зазвичай, у кам’яницях в центрі міста. Серед них і партійні чиновники, і військові, і вчителі», – розповідає Тарас Маланюк.

Разом із зміною етнічного складу міста, змінювався і його колорит, і архітектурний вигляд. На зміну вишуканим кам’яницям приходять масові та однопланові «хрущовки» і панельні багатоповерхівки. Замість єврейських крамничок приходять універмаги та ЦУМ. Замість різноманітних церков та синагог – музеї атеїзму.

ploshha-smerti-oryg-560x354

maxresdefault

Івано-Франківськ чи Станиславів?

Важко сказати, що населення Івано-Франківська бажає чергового перейменування. Відверто, це питання мало кого цікавить – люди стурбовані війною та економічною ситуацією.

Тим не менш, для нинішнього і майбутнього Івано-Франківська необхідно зберегти старий Станиславів – з його кам’яницями, давніми вуличками та історіями. Як немає майбутнього без минулого, так немає Івано-Франківська без Станиславова.

Підготував Роман СТЕЛЬМАХ

 

Коментарі:

Comments are closed.

Новини за датою

Січень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Гру    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Вибір редакції

Загрузка...
111 queries in 2,800 seconds.