WestNews.com.ua

Куди поїхати велосипедом: на Косівщині туристам пропонують відвідати відновлені криївки УПА

25.04.2020, 14:02  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

Хоча УПА зародилася не на Прикарпатті, але на території Івано-Франківщини також діяли бойові загони Української Повстанської Армії, точилися бої із військами НКВД.

Місця, де повстанці переховувалися від радянських окупаційних органів, планували свої операції, лікувалися і відпочивали, розкидані по всій області. Чи не в кожному районі Івано-Франківщині можна було б їх відшукати. Місця деяких досі не відомі. Деякі віднайдені, відновлені і відкриті для туристів, які цікавляться історією.

Цікаву підбірку таких місць, де були колись криївки повстанців, підготував сайт Гуцулія.

 

1. Криївка-музей УПА в селі Пістинь

14 жовтня 2015-го в лісі на ділянці Підбагна у Пістині урочисто відкрили і освятили «Криївку-музей УПА» на місці сенсаційного віднайдення бідона з добре збереженими документами збройного підпілля Коломийської округи початку 50-х років минулого століття, що сталося навесні цього року. Ентузіасти-реконструктори під керівництвом лісничого Петра Пліхтяка відновили повстанський схрон, і створити тут цілий комплекс як просвітній осередок для проведення уроків з історії, пластових таборів, екскурсій і просто місця відпочинку гостей Гуцульщини, котрі мали б змогу докладно ознайомитися як зі суворим побутом воїнів УПА, так і основними віхами функціонування «армії без держави» − борців за волю України. Тут не просто відтворено строго секретне підземне сховище українського підпілля, а й фактично висвітлена вся історія УПА на численних добротних банерах великого розміру, оформлених у високохудожньому стилі з використанням оригінальних повстанських світлин, чудом збережених на Косівщині.

 

2. Криївка УПА в селі Шешори

Криївка була відновлена неподалік останнього форпосту в урочищі Коров’як. Повстанська криївка — остання з криївок-форпостів упівців, була надійним захистом трьом вірним побратимам: районному керівникові пропаганди ОУН-УПА Михайлові Ткачуку (друг «Лебідь»), його дружині Емілії Ткачук та діячу районного проводу ОУН-УПА Андрієві Мельничуку (друг «Цвіркун»).

 

3. Соколівка – лісова хатинка УПА

В 2014 році, в селі Соколівка на присілку «Кирничне», відбулося урочисте відкриття лісової хатини — в пам’ять воїнів УПА. Дерев’яний будинок збудували не під землею, а на поверхні, бо в тій місцевості кам’янистий грунт. Хатинка повстанців розташована в дуже мальовничій місцевості, звідки відкривається чудовий краєвид на Сокільський хребет. Також там є смачне джерело. Даний об’єкт розташований на високій горі, тому він поки не є відомим серед туристів.

 

4. Микитинці – комплекс криївок у Дубині та бункер «Білого»

В 2018 році в Микитинцях (ліс Камерал) відбулася реставрація криївки сотенного Юрія Долішняка («Білий»). Вбивши офіцера, накинувши на себе його френч і захопивши кулемет, «Білий» відкрив вогонь по першому кільцю оточення. Але «пробити» друге кільце не вдалось, і п’ятеро наших вояків загинули смертю героїв (один хоч і поранений прорвався).

В 2019 році розпочалась реставрація комплексу криївок у Дубині, де були розміщені 8!!! бункерів УПА. Реконструкцію першої криївки із восьми виявлених було приурочено до 70-річчя загибелі микитинецьких стрільців — це Василь Ганцяк, син Юрія (псевдо «Володимир», 1914 р.н.) та Микола Атаманюк, син Василя (псевдо «Явір», 1923 р.н.).

В планах зробити в урочищі Дубина у Микитинцях туристично-музейний комплекс пам’яті УПА і українського збройного підпілля.

 

5. Буківець – бункер під Писаним Каменем

В 2017 році під Писаним Каменем відновили бункер УПА. Розташований він в лісі, неподалік вертолітного майданчика, побудованого для сина Віктора Януковича. Відкрили криївку, щоб вшанувати світлу пам’ять воїна УПА Миколи Марусяка-«Богдана» — відомого, як останній повстанець Гуцульщини.

Залишившись одним після загибелі провідників і бойових побратимів, «Богдан» рішуче проігнорував численні заклики здатися, до останньої хвилини перебуваючи в стані моральної війни з ненависним окупантом, загинув у відкритому бою 20 жовтня 1955-го року, відправивши в пекло двох чекістів.

 

6. Косів – Музей УПА

Хоча відновленого бункера в Косові поки немає, проте є цікава реставрація криївки УПА в Косівському філіалі обласного музею визвольної боротьби ім. Степана Бандери. Музей знаходиться безпосередньо в центрі міста, на Майдані Незалежності, на другому поверсі жовтого будинку.

Також в Косові, під Каменистим хребтом, серед лісу є могила дев’ятнадцятилітнього юнака чотового УПА Івана Гречука, який загинув у боротьбі за волю України у буремні сорокові роки минулого століття.

Ці місця, до речі можна відвідати пішки, а також до них прокладені веломаршрути.

За матеріалами Тараса Пасимка, Гуцулія.Інфо

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 25 квітня 1754 року в Івано-Франківську стратили Василя Баюрака, наступника Олекси Довбуша

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X