WestNews.com.ua

Лікарі «Оксфорд Медікал» розповіли про одну з найбільш поширених проблем у дітей

30.10.2018, 20:45  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

Глисти – досить розповсюджене явище, особливо у дітей. Організм дитини, на відміну від дорослого, постійно розвивається, тому на початковому етапі життя органи і системи дитини можуть функціонувати не в повній мірі.

І тому захисні бар’єри шлунково-кишкового тракту дитини ще дуже слабкі і діти більш схильні до гельмінтозів, ніж дорослі. Проблема глистів у дитини є досить актуальною для батьків, оскільки рано чи пізно з нею доводиться стикатися практично всім.

Глисти у малюка виникають унаслідок порушення або недотримання елементарних правил особистої гігієни, і дуже часто  називаються «хворобою брудних рук». Гельмінтози у дітей можуть виникнути з причини після контакту з тваринами (наприклад, токсокари – джерелом інфекції є коти і пси). Також зараження глистами дитини може статися через пісок, харчові продукти (наприклад, яйця аскарид – через погано помиті овочі та фрукти; трихінельоз – через погано просмажене м’ясо, сирий фарш або недостатньо просолене домашнє сало тощо) та воду.

Інфікуватися дитина може на прогулянці, вдома або в дитячому садку при контакті з зараженими предметами або носіями глистів. Найпоширенішою хворобою  глистів  в Україні є ентеробіоз, збудником якої виступають  гострики  , на другому місці за поширеністю знаходяться  аскариди.

В яких органах можуть мешкати глисти?

У залежності від того, де в організмі гельмінти локалізуються, їх розділяють на: просвітні і тканинні.

Просвітні порожнинні глисти займають в основному тонкий і товстий кишківник людини. Такі види, як аскариди, анкілостоми, широкий лентець, локалізуються в тонкому кишківнику, а гострики, карликовий ціп’як – в нижній третині тонкої кишки, волосоголовець живе в товстій кишці.

Тканинні гельмінтози проживають не в кишківнику, а в тканинах і органах людського організму в м’язах, легенях (парагонімоз), мозку (цистицеркоз), печінки (ехінококоз), і навіть в лімфатичних судинах (філяріоз) та ін. Аскариди належать і до просвітних, і до тканинних, оскільки в первинній фазі розвитку вони можуть по крові у вигляді личинок вражати будь-який орган.

Симптоми, які можуть проявлятися при зараженні гельмінтами:

– порушення функції шлунково-кишкового тракту: біль у животі, закрепи чи діарея, дискомфорт та свербіння в ділянці ануса, нудота, блювота, метеоризм, зниження апетиту, слинотеча;
– порушення всмоктування й перетравлення їжі;
– для старших дітей – періодичний біль у навколо пупковій ділянці та правому підребер’ї, часто не пов’язаний із прийомом їжі;
– антено-вегетативні симптоми: головний біль, хронічна втома, запаморочення дратівливість, порушення сну, тривожність;
– алергічні прояви: атопічний дерматит, алергічний риніт, бронхообструктивний синдром, висипка, афтозні виразки слизової оболонки ротової порожнини;
– синдроми хронічної інтоксикації: відставання у фізичному розвитку в дітей, швидка втрата ваги;
– дисфункція імунної системи: стійкий вторинний імунодефіцит.

Як виявити глисти?

Найчастіше для діагностики використовують дослідження випорожнень (копрологічне дослідження), оскільки велика частина гельмінтів паразитує у людини в кишківнику або органах, пов’язаних з ним протоками.

Одноразове дослідження випорожнень (фекалій) на наявність кишкових гельмінтів не завжди достатньо інформативне, його необхідно повторювати не менше ніж 3–4 рази. Негативний результат засвідчує лише те, що в цих випорожненнях сьогодні нічого не знайшли. Для діагностики гельмінтозів застосовують ще серологічні (реакції для визначення антитіл чи антигенів до певного збудника, засновані на реакціях імунітету – імунної відповіді організму на певний збудник) й алергійні реакції. Цей метод зазвичай рекомендують, якщо є підозра гельмінтів, які локалізуються в тканинах. Важливо провести контроль не лише, щоб виявити паразитів, а й у процесі лікування здійснити контроль його ефективності .

Для повної діагностики рекомендовано застосовувати усі вказані методи. Проте в правильному напрямку щодо аналізів вас завжди скерує лікар.

Після виявлення паразитів в організмі треба обов’язково провести відповідне ефективне лікування, залежно від групи гельмінтів. Необхідність застосування дитиною препаратів від глистів необхідно розглядати тільки спільно з лікарем.

Профілактика глистів

Основним заходом профілактики глистів є навчання дітей дотриманню правил особистої гігієни, які охоплюють ретельне миття рук після відвідування туалету, після вулиці і перед прийомом їжі. Крім цього, вживати в їжу необхідно тільки вимиті овочі та фрукти, термічно оброблене м’ясо і рибу, кип’ячену або очищену воду. Необхідно лікувати домашні тварини, щоб не були носіями глистів. У будинку слід проводити регулярне вологе прибирання, мити іграшки з милом, особливо ті, які були на вулиці, а також постійно чистити килими та м’які меблі.

Отже, якщо ви запідозрили у вашої дитини глисти, то варто обов’язково ходити лікаря, тому що невчасне виявлення гельмінтів у дітей призводить до відставання в розвитку, хронічних захворювань травної, дихальної систем.

Ольга Луговська – сімейний лікар
медичного центру «Оксфорд Медікал»
вул. Василіянок 1, вул. Незалежності 93 А
Тел.: (067) 3 777 299, (050) 3 777 299

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Це найбільш розповсюджене захворювання шкіри у осіб підліткового та юнацького віку”, – лікар-дерматолог

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X