WestNews.com.ua

Лотерея без виграшу, або як Чехія вирішила “підзаробити” на потенційних заробітчанах 2,5 мільйони

28.02.2020, 19:00  |  Автор:   Хромей Зоряна

Як відомо, останніми роками до Чехії з’явився великий наплив людей із різних держав. Особливо багато українців прагнуть туди потрапити. Суттєвим бар’єром на цьому шляху є отримання візи. В Україні у зв’язку із великою кількістю охочих стати у довгоочікувану чергу, візу отримати стає усе важче.

До недавнього часу функціонувала безкоштовна система реєстрації  для подачі заяв на робочу карту поза урядовими програмами  по електронній пошті, яку раптово в серпні 2019-го року замінили на “живу чергу”. Вона була уже платною. Так, 180 людей повинні були сплатити адміністративний збір за реєстрацію в розмірі 1000 корун. Жива черга відбулась двічі.

Зрозуміло, що коли 180 охочих виїхати до Чехії платять по 40 євро, збираються під стінами консульства та стоять там тижнями, щоб отримати дату подачі, то на цьому можна заробити. З цією метою і ввели “лотерейку”, яку назвали «жеребкування».

В той час, коли весь світ переходить на цифрові технології, у нас в країні відбувається «діджиталізація». Люди повинні взяти участь у лотереї, щоб, можливо, її виграти. Однак попередньо потрібно заплатити за участь в лотереї 40 євро (1000 корун), які у разі невдачі поверненню не підлягають.

Мало того, що українці не від доброго життя вимушені їхати на заробітки, та ще й щоб потрапити туди, потрібно спеціально приїхати у консульство, щоб внести ці 40 євро. Іншим способом не можна взяти участь в лотереї: тільки людина або її уповноважений представник згідно із дорученням, яке також коштує грошей, може купити омріяний контрольний талон з унікальним номером.

Виникає питання: а що робити тим людям, котрі проживають у Східній Україні? Їм також потрібно їхати в до Львова та платити цей адміністративний збір, витрачати кошти на дорогу та житло, причому досить не малі. Для чого це все зробили? Виключно для того, щоб заробити на наших громадянах. Попит є – можна зробити і пропозицію.

Так, у період з 14 січня 2020 року по 19 лютого 2020 до Генерального консульства ЧР у Львові прибуло 647 заявників, які зареєструвалися для участі у жеребкуванні.

Вказане жеребкування  відбулося 24 лютого 2020 року у Міністерстві закордонних справ ЧР у Празі. Під час нього абсолютно випадковим і було вибрано 180 “щасливчиків”.

А що тоді робити тим 467 учасникам, чий номер не був вибраний? Знову пробувати виграти в лотереї? Однак і тут не все так просто: спробувати можна тільки раз в три місяці. Тобто раз у три місяці Чеське консульство зароблятиме на українцях 647 000 корун (25 233 євро). За рік ця сума складає 2,5 млн гривень (100 тис євро). Саме стільки українці платять за бажання потрапити до Чехії.

Чому ж не спробувати новітні технології і не зробити реєстрацію із будь-якої точки світу, не платячи за це кошти і не витрачаючись на дорогу та житло до “завітного” Генерального консульства у Львові?

Існує режим, за умовами якого є певні квоти для фірм. Ці квоти розприділяються у залежності від того мале чи велике підприємство. Без так званого “режиму” – це малі підприємства, з “режимом” – це великі заводи. Отримавши квоту, підприємство має право взяти людей на роботу.

Для України загальна квота для робочих карт складає 40 000 для кваліфікованого працівника і 720 для всіх інших робочих карт.

Цікава ситуація склалася системою “Visapoint”. Дану систему використовувало МЗС Чехії ще  з 2009 року. З її допомогою можна було зареєструватися для подачі на Шенгенську або Національну візу в Чехію.

Систему тривалий час критикували за те, що в окремих країнах вона була перевантажена і взагалі не можна було зареєструватися. Це змушувало заявників платити кошти посередникам просто за “місце у черзі”. Підприємливі особи створили списки і за місце в цьому списку просили 1500-2500 євро.

Так, у грудні 2017 року МЗС Чехії вирішило повністю припинити використання системи для подачі заяв на всі види віз “Visapoint” через критику за маніпуляції з місцями у чергах.

В Україні ще з травня 2017 року по січень 2018-го функціонувала “жива черга”. Кожного понеділка Консульство приймало по 15 людей.

15 січня 2018-го року дану «живу чергу» замінили на запис по електронній пошті. Проте, як і кожна система, «жива черга» не була раптово замінена на запис за допомогою електронної пошти. Тому під генеральним консульством ЧР, що розташоване у Львові, 15 січня виник конфлікт між претендентами на отримання робочої візи із «живої» та електронної черг. Через сутички того дня ніхто не подав документів на робочу візу.

Запис по електронній пошті (раз в місяць 60 місць) функціонував до серпня 2019-го року. Скарг на нього не було, проте 6 серпня минулого року вийшла стаття, й якій йшлося про тих же посередників, які за певну плату допомагають оформити весь пакет потрібних документів і зареєструватись у консульстві, тобто потрапити в чергу. Так, залежно від терміну робочої візи, за це посередники просили від 300 євро (за тримісячну візу) до 2-ох тисяч євро, після чого в тритижневий термін людина потрапляла у чергу. Проте, якщо з якихось причин українцю відмовлять у візі, гроші назад ніхто не повертає.

Варто зауважити що з червня 2008-го року по січень 2009-го року тодішній Генеральний консул ЧР Ладіслав Гредул також зробив бізнес на наших громадянах: запис проходив по телефону, і під час телефонної розмови стягувалось 20$. Все закінчилось тим, що він пішов з посади.

8 серпня 2019 року стало відомо, що «живу чергу» призначать на два дні – 15 серпня та 14 листопада. Ця черга мала свої правила. По-перше, реєстрація тривала тільки один день, 15 серпня та 14 листопада 2019 року, з 8:30 до заповнення квоти у 180 осіб, або до 17:00 год. (залежно від того, що настало раніше). По-друге, заявник мав особисто прийти до Генерального Консульства ЧР у Львові. По-третє, перші 180 заявників, які того дня прийшли до Консульства, отримали лише термін для подачі такої заяви.

У переддень призначених дат під Консульством знаходилися люди, які представлялись групою осіб, що зайняли чергу для себе і своїх родичів. Так, до 15 серпня та 14 листопада відповідно, кількість охочих зареєструватися сягла більше 500 осіб. Тож у день реєстрації люди спричиняли одне одному незручності, робили тисняву, доходило до сварок.

Що цікаво, в усіх країнах, де є консульські представництва ЧР працює запис в електронному форматі, більше того в Росії  теж запис залишився по електронній пошті, в той час як в Україні та Індії ввели “лотерейку”. Побачивши, що ця програма приносить немалі кошти консульство змінило і в Грузії існуючу систему запису по електронній пошті на “лотерейку”. Причому змінили відразу після того, як порахували скільки грошей заробила лотерея в Україні.

Дуже дивне ставлення до людей, котрі планують їхати в державу та піднімати її економіку. А ще варто зауважити, що це ганебне ставлення до українців, виходячи з того, що ми є найбільш численною етнічною меншиною у Чехії.

У погоні за “щасливим” білетом до Чехії можна легко натрапити на “добрих фей-посередників”, які за чималу платню без проблем втулять Вас у чергу. Доказом цього була програма “Visapoint”, а також “жива черга” без кінця-краю, ну і “лотерейка”, у якій українці уже віддали чеському консульству 25 тис євро. Але це тільки щоб стати у чергу, і у кожному з випадків, якщо Вам відмовлять у візі, ніхто гроші повертати не буде. До цього варто ще додати страхівку, білет на автобус і надію, що коли приїдете до місця праці, Вас не обдурять (таке теж нерідко буває).

Парадокс полягає у тому, що ми, українці, платимо шалені гроші за цю візу тим же самим українцям. І хто сказав, що в Україні не можна добре заробляти. А хтось навіть позичає гроші у знайомих, і щонайменше пів року “горбатиться”, щоб відробити позичене, а потім ще два роки, аби приїхати додому та зробити в хаті ремонт чи заплатити дочці/синові за навчання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:Українці їдуть на заробітки за кордон переважно на постійну роботу

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X