Майстер-класи, гастопростір, виставки та джаз: що цікаво відбувалося у Дні польської культури в Івано-Франківську. ФОТО

26.05.2019, 18:35  |  Автор:   Менів Андрій

Протягом трьох днів, з 24 по 26 травня, відбувалися Дні польської культури в Івано-Франківську, організовані місцевим Центром польської культури та європейського діалогу, розповідає WestNews.

Під час триденного свята прозвучала польська джазова і популярна музика, а також відбудеться традиційна Станіславівська маївка, під час яких кожен міг спробувати польський журек і навіть взяти участь у його приготуванні. Не залишилися без уваги й діти, для яких приготували майстер-класи і розваги. Але про все по порядку.

Розпочалося усе 24 травня з лекція професора Томаша Зарицького на тему „Інтелігенція – польська культурна еліта і її роль в історії Креcів та відбудові польської держави”. Лекцію було присвячено ключовій для польського суспільства суспільній верстві, якою є інтелігенція, а конкретно – культурна еліта. Відтак, було обговорено її існування у XIX столітті та динаміка розвитку, який призвів до того, що вона зайняла домінуючу політичну та суспільну позицію в молодій польській державі у 1918 році.

Особлива роль інтелігенції в польському суспільстві є надзвичайно важливою для розуміння його специфіки та відмінності відносно інших західноєвропейських суспільств. Дивлячись на життя інтелігенції та та її сучасну роль, можна з’ясувати також надзвичайно важливу роль культури в новітній історії Польщі та її сучасному суспільному житті. На цьому тлі також не залишиться поза увагою і роль культурної еліти Польщі на так званих Кресах, де її варто розглядати в ширшому контексті взаємин з іншими суспільними групами і складних суспільних перемін, які відбулися у XX ст.

Зарицький переконаний, що коли ми говоримо, що інтелігенція вмерла, ми так само викрикуємо: “Хай живе інтелігенція!”. Тобто, ці дві процедури дуже сполучені одна з одною.

На його думку, кожне нове покоління інтелігентів заявляє про загибель інтелігенції та її голосу, оголошуючи попереднє старше покоління останнім і таким, що залишає світ без законних спадкоємців. Тим не менше симптоматичним є те, що всі ці прокламовані смерті інтелігенції обговорюються вже протягом кількох століть.

“Відносячи і вихваляючи видатних інтелігентів минулого, оголошуючи їх незамінними та непорівнянними, люди, які сповіщали смерть інтелігенції, ставали законними спадкоємцями її попередніх поколінь”, – переконаний професор.

Не менш цікавою виявилася виставка під назвою «Потоцькі на Львівській землі, Поділлі та Галицькій землі», яка відкрилася 25 травня. Як зрозуміло із назви, головний акцент заходу був на розгалуженому і величному магнатському роді, якого найсильніша гілка послуговувалася гербом Пилява. На блакитному фоні щита зображена гербова фігура – трираменний хрест з рівними поперечинами, без правої частини нижнього рамена. Про Потоцьких так писав у давніх літах літописець:

“З незапам’ятних часів ім’я Потоцьких завжди повсюди відоме було у Польщі. Потоцькі сміливо воювали, мудро на сеймах радили, ніколи грошей не жаліли, коли Батьківщина була у скруті й жоден з них ніколи не чекав до останку, щоби пожертвувати собою”.

Виставка зосередилася на вибраних особистостях з роду й місцевостях, в яких Потоцькі мають особливі заслуги. Географічно вона охоплює колишні воєводства Польщі, розташовані сьогодні в сучасній Україні. З багатьох матеріальних цінностей Потоцьких донині збереглися нечисленні пам’ятки, часто зруйновані архітектурні пам’ятки – це вони сьогодні є свідченням величності й потужності роду.

А ввечері в Палаці Потоцьких лунав виступ “Джазова музика без кордонів”. Відтак приступні почули не тільки джазову класику, а й польський джаз та популярну музика у виконанні “Big Roll Band” із Ключборка (Опрльське воєводство).

“Big Roll Band” – група із 20 музикантів, що грають під керівництвом пузоніста і диригента Рональда Мендля. Біґ-бенд відомий своїм характерним звучанням, поєднуючи різноманітні музичні напрямки і стилі: джаз, свінґ, латинську, фанк, аж до сучасного джазу. Колектив існує вже 11 років при Ключборському домі культури (Республіка Польща), де має постійну репетиційну базу. Їздить із концертами по Польщі та за кордоном, здобуваючи щораз більше визнання у середовищі меломанів та знавців джазу.

Але головною подією польських днів стала Станіславська маївка, які традтційно пройшла у супроводі числених івентів та подій у неділю, 26 травня. І відбулося дійство не де інакше, як в Палаці Потоцьких, що вже само по собі є символічним, враховуючи минуле цієї унікальної території.

Відтак, приступні отримали чудова нагоду познайомитися із польською культурою, зокрема, музикою та танцями, прийняти участь майстер-класі, а для наймолодших працювала дитяча локація. Ну і звісно ж не обійшлося без гастрономічного простору.

Організатори підготували для гостей декілька додаткових цікавинок. Зокрема, спробувати справжній журек та інші гастрономічні дива від шеф-повара з Польщі. Тим часом, наймолодші гості разом із волонтерами Центру польської культури та європейського діалогу провели цікаві ігри та розвага, а шанувальники мистецтва спробували себе в заняттях з основ малювання, які проводив відомий франківський художник Михайло Дейнега.  А на найбільш активних чекали призи.

Окремо хотілося б сказати про польську музику, як один із невід’ємних елементів польської культур. За словами організаторів, вона є одним із найцінніших і дуже близьких народові скарбів національної традиції.

Отже під час святкового концерту на головній сцені дійства свій творчий доробок запрезентували діти та молодь з Івано-Франківська та області, а також запрошені гості: Польський ансамбль пісні і танцю “Львів’яни”, а також ансамбль “Бориславяки” з міста Борислава.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Королева Великобританії відповіла на запрошення студентів приїхати до Івано-Франківська

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X