WestNews.com.ua

“Ми хочемо, щоб наша пам’ятка архітектури, наша святиня, була окрасою міста”, – настоятель Кафедрального собору Святої Тройці

18.08.2020, 12:00  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

В Івано-Франківську проводять ремонт і реставрацію Кафедрального собору Святої Трійці. Уже замінили перекриття храму, впродовж літа планують завершити фасадні роботи і пофарбувати стіни. Настоятель собору наголошує, що рельєф та колір фасаду будуть відтворені і збережені. За його словами, все це погоджено з відділом дизайну та архітектури. Водночас священнослужителі просять у небайдужих фінансової допомогти на завершення робіт, щоб уже невдовзі оновлений собор Святої Трійці постав у всій своїй відтвореній та оновленій красі.

Щоб не текло на голову

«Ми дбаємо за цю пам’ятку архітектури. Коли нам передали храм в 1998 році, він був в жахливому стані. У той час ми доклали великих зусиль, зокрема Владика, щоб його зберегти,– розповідає настоятель собору протоієрей Іоан Михайлович Телятинський. –  Востаннє собор ремонтували, здається, в 2000 році. Але це був швидше косметичний ремонт. Тоді  робили також й перекриття. Але, якщо по старому перекриттю цвяхами прибили металочерепицю, то ви собі уявляєте, яке це було перекриття. І минулого року ми зіштовхнулися із тим, що в нас весь дах протікав, адже були великі діри».

Тому усі сили та кошти служителі церкви спершу спрямували на перекриття даху.  Адже це головне. А перекривши собор, вирішили рятувати його далі. Хочуть, щоб ця пам’ятка архітектури, ця святиня, мала достойний  вигляд і прикрашала Івано-Франківськ не тільки духовно, але й щоб вона була окрасою міста.

«Ми зробили перекриття собору, маже на мільйон гривень, поміняли конструкції, адже усе було трухляве. Дійшло до того, що в нас так дах протікав, що вода дійшла до вівтарів, падали уламки. Нам закидали, що ми вандалізмом займаємося, спадщину не цінуємо. Чесно кажучи я не думав, що можуть люди робити так,  – веде далі настоятель собору. – Тоді ми не знали тих усіх послідовностей. Ми хотіли просто зробити, щоб нам не текло зверху. Бо неприємно, коли ти служиш, а згори капає. Там було майже все прогниле, текло по фасаді, карнизи відпадали та падала штукатурка людям на голову. І через це ми поставили чохли. Але ми їх будемо знімати, це тимчасово. Ми за збереження храму».

Відтворена ідентичність

Протоієрей Іоан наголошує, що на виконання всіх робіт є відповідна документація, а вигляд фасаду погоджений у відділі дизайну та архітектури.

«Спершу пан Ідак (Володимир Ідак, начальник відділу з питань охорони культурної спадщини) порекомендував нам зробити гідроізоляцію, яка нам обійшлася десь у 260 тис грн. Це все відбувалося на початку карантину. Але ми вирішили зробити проєктну документацію. Відтак почали ремонтні роботи, тобто реставрацію, яку виконує фірма Ігоря Гоголя. За літо плануємо завершити роботи із фасадом та пофарбувати. Колір буде збережено, усе ми збережемо. Все затверджено у відділі дизайну та архітектури. Бо будь-які зміни, особливо рельєфні, має затверджувати комісія, щоб було воно відтворено ідентично. Більшість ми не чіпали, тільки те, що було в аварійному стані. Я ще запланував підсвітку фасаду у вечірній час. Але поки що, із тим карантином, її не буде. Це залишиться  на перспективу», – каже настоятель собору.

Скрутна ситуація

За словами настоятеля, собор зараз у скрутній ситуації. Тому він сподівається на допомогу небайдужих у продовженні  реставрації та збереженні цієї святині.

«Ми зараз у скрутній ситуації. Люди приходять у храм і ми деколи наголошуємо на цих всіх наших проблемах.  Люди нас розуміють, допомагають. Але  зараз я бачу, що одної допомоги самої громади недостатньо для того, щоб завершити навіть ті фасадні роботи, – каже протоієрей Іоан. –  Тому що зараз скрутний час і в більшості треба тих людей, які б звернули увагу, навіть не наші парафіяни, а люди, які мають свій бізнес, мають такі добрі наміри допомогти зберегти нашу духовну святиню».

РЕКВІЗИТИ:

Наші реквізити: Р/р 25563004538632 в Івано-Франківському відділенні №47/08 АБ «УКРГАЗБАНК» МФО 320478 код ЄДРПОУ: 25952374,

або на картку ПриватБанку №5169 3305 1668 6679 релігійна громада собору “Святої Тройці”.


Світлий  собор

«Що цікаво, наш собор світлий. І з часом, коли поставили позолочені іконостаси, він отримав назву Золотого.  Собор Золотий, – розповідає про особливості храму його настоятель. –  Люди помітили, що тут є таке особливе  духовне перебування, духовна аура. Храм відкритий весь тиждень. Навіть коли був карантин, все одно храм був відкритий. Люди могли заходити, зберігаючи дистанцію, в захисних масках, був  антисептик. Людина може прийти, помолитися, поставити свічку, замовити ту чи іншу службу. Незважаючи на різні скорботи під час коронавірусу, тут постійно стужилася літургія, богослужіння всі були виконані. Кожного дня є якесь богослужіння, коли б сюди не прийшли: і панахиди, і молебні за здоров’я, і молебні за тих, хто має проблеми із алкоголізмом чи наркоманією, акафісти, і молебень за збереження сім’ї. Окрім цього ще перечитується одне Євангеліє на день, і Псалтир за здоров’я та упокій. Це трошки важка праця, я вважаю, для духовенства. Але ми це започаткували ще раніше і, напевно, люди відчувають нашу молитву, віру, з якою прийшли. Я кажу: «Собор  є не тільки золотий, як Ви бачите, але він, напевно, робить золотими людські душі. Але, щоб все це було видимо, треба докласти зусиль».

Онлайн не замінить присутності

Поділився протоієрей Іоан і своїми міркуваннями щодо богослужінь онлайн під час карантину. Каже, ніяке онлайн не замінить присутності у храмі, а від святинь і причастя заразитися вірусом не можна.

«Я прихильник того, що присутність в храмі Божому не замінить жодне онлайн, навіть, якщо б була якась там якість Full HD.  Але нас ніхто не питав, ми були поставлені в такі рамки, як сказали, ми так і виконували. Були обмеження, значить, ми закликали не ходити до храму. Я до цього ставлюся більше консервативно, вважаю, що від святинь, тим більше від причастя, не можна заразитися. Ми заражаємося один від одного, – каже настоятель собору. –  До речі, мені Владика говорив, що він читав якусь з публікацій відомої жінки вірусолога з Греції. І вона пише, що від причастя неможливо заразитися, і що той, хто немає віри, нехай не приходить. Юда також перше причастя прийняв на тайній вечері і після того загинув. Закінчив життя самогубством. Тобто, все залежить від людини, і з якою вірою вона приходить. Але ще раз наголошую: хто з вірою приходить, зі страхом, з тим, що Господь допоможе, і ми не достойні, але отримає те, що просить. І віру цю Господь допомагає йому укріпити».

Втім, священнослужителі пішли назустріч людям і створили сторінку храму в соцмережі. Це, за словами настоятеля, також дало свої плюси.

«Ми, такі аматори, не знали, як зробити якусь там  спільноту, а просту таку, примітивну, створили. Але що цікаво, є в тому й плюси. Багато, навіть в моєму селі, спостерігали онлайн богослужіння. Але тут, ясна річ, ми не повинні доходити до абсурду. До такого, щоб перевести все повністю в площину онлайн. Вже є такі ідеї. Псевдодуховні лідери кажуть, давайте будемо причащати віртуально. Один каже, що можна поставити кошик на посвячення біля монітору. Я проти цього, – говорить протоієрей Іоан. – Бо, навіть йти до храму Божого – це вже є священне дійство. Тому що людина має перебороти, можливо, себе. Потрібно використати свій недільний час, який, можливо, людина могла б в чому іншому використати. Але все-таки вона приділяє його Богу. Може, вона десь думками, під час богослужіння відхилилася, але ці дві години приділила Богові. Навіть не Богові, а своєму духовному життю. У храмі вона набирається, якщо говорити сучасною  мовою,  – енергії, а на богословській мові – благодаттю Божою. Все є в Божих руках, але людина повинна бути у співпраці із Богом, співпрацювати духовно, тоді Господь буде помагати».

Про вірян і туристів

За спостереженнями настоятеля, храм відвідують різні люди. Одні приходять сюди ревно молитися, інші просто роздивитися принади пам’ятки архітектури. Але це, за його словами, теж добре.

«До карантину я помічав, що приїжджали групи людей і в неділю, коли закінчувалася перша літургія, десь людей 30-40 заходили до храму. Деколи були іноземці, але в більшості українці. Храм завжди відкритий. Є люди, які заходять помолитися, а є люди, які заходять подивитися. І це так дуже відчувається. Тому що людина, яка прийшла помолитися, заходить із таким трепетом. А вже туристи всюди роздивляються. Але це нічого. Ми за: як духовна цінність подається у храмі, так само це є пам’ятка архітектури, яку з Божою поміччю, допомогою громади, просто небайдужих до духовної та архітектурної спадщини і меценатів ми відновимо, щоб вона стала  окрасою міста» .

 

Довідка WestNews:

Кафедральний собор Святої Тройці

Пам’ятка архітектури, побудований у 1893 році. За Радянської влади використовувався як архів. У 1998 році за клопотанням єпископа Івано-Франківського і Галицького Іоасафа (Василиківа) рішенням голови Івано-Франківської облдержадміністрації Михайла Вишиванюка собор передано Івано-Франківській єпархії Української православної Церкви Київського Патріархату.

Іконостас двоярусний, різьблений, золочений (майстер Ярослав Шийка). Настінний розпис виконав художник Василь Чопик з бригадою помічників.

При соборі діє архиєрейський (мішаний) хор – диригент заслужений працівник культури України Михайло Замрозевич та чоловічий хор “Логос” диригент Андрій Рега.

Для вивчення Закону Божого при Свято-Троїцькому кафедральному соборі діє недільна школа викладач Марія Гнип.

Щоденно звершуються богослужіння, а також прочитується псалтир за здоров’я та за упокій.

При соборі діє благодійний фонд “Живоносне джерело”, який заснований у квітні 2014 року з благословення митрополита Івано-Франківського і Галицького Іоасафа (Василиківа) для допомоги дітям-сиротам. голова протоієрей Іоан Михайлович Телятинський. заступник протоієрей Юрій Петрович Гречанюк.

НАСТОЯТЕЛЬ: ПРОТОІЄРЕЙ ІОАН МИХАЙЛОВИЧ ТЕЛЯТИНСЬКИЙ

Протоієрей Іоан Михайлович Телятинський народився 23 жовтня 1980 року в селі Буховичі Мостиського району Львівської області в селянській сім’ї.

Висвячений у сан священика 9 жовтня 2006 року архиєпископом Івано-Франківським і Галицьким Іоасафом (Василиківим) та призначений штатним священиком Свято-Троїцького кафедрального собору міста Івано-Франківська.

З грудня 2012 року призначений благочинним собору, а з 2014 року – настоятелем.

2004-2014 головний редактор офіційного web-сайту Івано-Франківської єпархії “Православ’я на Прикарпатті”.

З вересня 2007 року призначений проректором Івано-Франківського богословського інституту.

Освіта: Івано-Франківська духовна семінарія (2002); Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника (2006 – магістр релігієзнавства); Івано-Франківський богословський інститут (2007 – магістр богослов’я); Аспірантура Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника (2010); Аспірантура Львівської православної богословської академії (2011).

10 червня 2011 року в Львівській православній богословській академії захистив кандидатську дисертацію на тему “Тріадологічна система догматичних поглядів святителя Григорія Богослова”, присвоєно наукову степінь кандидата богословських наук.

Співавтор книги Шематизм Івано-Франківської єпархії УПЦ КП (січень 2015).

Остання нагорода – митра (2011).

Інші нагороди: орден архистратига Михаїла (2006), медаль 2000-ліття Різдва Христового (2000), а також благословенні архиєрейські грамоти та почесні грамоти Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

Одружений виховує сина.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Моє життя у христі”: Митрополит Івано-Франківський і Галицький Іоасаф відзначає ювілей. ВІДЕО

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X