WestNews.com.ua

Неврози, депресії, паніка: лікувальні поради від франківської лікарки-невролога

27.03.2020, 10:00  |  Автор:   Хромей Зоряна

Весна – час пробудження природи і людини та час …загостення неврозів. Так-так, і серйозність ситуації в тому, що ці неврози можуть викликати навіть депресію. Саме так, «хандра» буває не тільки осіння. Загостренню сприяють багато чинників, як внутрішніх, так зовнішніх. Гени, набута вразливість, оточення, страхи, а особливо масові занепокоєння…Чого тільки вартий термін «Covid-19», значення якого ніхто з нас уже не забуде.

Як уникнути весняних неврозів та не стати психологічною жертвою коронавірусного ажіотажу – WestNews в інтерв’ю з лікарем-неврологом Вікторією Гринчак.

Гринчак Вікторія Іванівна – лікар-невролог з 9-річним стежем. Після закінчення Буковинського державного медичного університету працювала у Снятинській ЦРЛ та Заболотівській РЛ у стаціонарі і на поліклінічному прийомі. Часто Вікторія Іванівна консультувала реанімаційні відділення обох районних лікарень, а також завжди заміняла колег на період їхніх відпусток, тож досвіду за 9 років перейняла чимало, зараз працює водному з приватних івано-франківських медичних закладів.

Лікар розповідає, що під терміном «невроз» розуміють захворювання центральної нервової системи людини, яке характеризується нав’язливими, істеричними розладами, а також тимчасовим пониженням розумової та фізичної працездатності. Неврози є різних типів, вони можуть спричиняти у людини душевний неспокій, відчуття страху, нав’язливі думки, нав’язливі фобії, нав’язливі дії, часте нагадування та обдумування травматичних епізодів, підвищену втомлюваність, слабкість, знижену працездатність, подразливість, хвилювання, тривожність, дратівливість.

Пані Вікторіє, розкажіть, будь ласка, які є причини неврозів? Чи є таке явище, як «весняна депресія»? Бо я особисто знаю про осінню депресію. Здавалося б, навесні навпаки маємо посміхатися та радіти теплим дням, однак часто бачу на вулицях сумні, пригнічені обличчя.

Той стан, про який йдеться є класичним проявом невротичного складу характеру майже у всіх пацієнтів або в людей, які схильні до психіатричних захворювань. Тобто у період весни-осені завжди йде загострення в таких людей. Зараз йде ажіотаж, багато різної інформації, і тих людей, котрі усвідомлюють, що треба сидіти вдома, ця обстановка ще більше нагнітає. Тобто зараз є підвищений ризик до сезонного неврозу і в людини, яка в нормі, тому що є певний стресовий фактор, викликаний коронавірусом.

Як не піддатися неврозові, як уникнути цього підвищеного ризику?

Найкраща профілактика – це ендорфіни, саме вони допомагають нам боротися із стресом. Коли людина спить, виробляються ці самі ендорфіни. А коли людина нервується, хвилюється, у неї йде підвищений викид нейромедіаторів (вони ж – ендорфіни – авт.), які і викликають стресовий стан. І якщо забагато їх виробляється, людина не може спати.

Щоб уникнути виникнення неврозів, гуляйте на свіжому повітрі, але звісно, у нелюдних місцях, займайтесь спортом, зокрема, раджу присідання. Розслабитись та заспокоїтись допоможе заняття йогою.

Після зими наш організм ослаблений, тому вітаміни групи С, В1, В6, В12 Вам порадить будь-який доктор.

Щодо харчування, то вживайте м’ясо птиці, смородину, чорницю, зелений горошок та стручкову квасолю, всі види капусти, солодкий та червоний перець, висівковий хліб та вівсянку, горішки,  чорноий шоколад. Раджу різного роду чаї: з малини, хтось варить з її гілочок,  зелений та білий чаї. До речі, звіробій та м’ята – природні седативні засоби. А також звіробій є антидепресантом, який включений в протоколи лікування. Корисний також березовий сік. І не забувайте про воду. Щодо медикаментів, то добре заспокоює валеріана, і вдома, думаю,  вона є, то не біжіть зайвий раз в аптеку. 

Також звертаюсь до людей, які є емоційно вразливими: та не дивіться Ви вже ті новини кожного дня, йдете в магазин – купіть продуктів на тиждень-два, проте купуйте свідомо, все за раз купити неможливо.

Часто зі стресом пов’язані порушення сну та біоритму. Чи пов’язано це із переходом на літній час?

За біоритм відповідає така маленька залоза, як шишкоподібне тіло. У кожному організмі воно функціонує по-своєму, тому люди поділяються на сов і на жайворонків. Зараз день стає довший, ми будемо переходити на літній час, і зазвичай насправді дуже мало людей помічають цей перехід. Просто буває деколи таке, що людині трохи важко адаптуватися у перший-другий тиждень. На щастя, зараз карантин і тим, хто важко переходить, не треба нічим турбуватися, головне поповнювати вміст вітамінів, харчуватися гарно, уникати людей і берегти себе.

Чи корисний поліфазний сон? Чи не зашкодить людина своєму організмові, відводячи на сон 4 години вночі та по пів години вдень?

Так, схема справді працює. Використання поліфазного сну ми можемо простежити у старших людей. Вони вночі майже не сплять за рахунок того, що передрімали вдень. Часто бабуся чи дідусь, сидячи за телевізором, навіть на пів години засинає. А година сну вдень може замінити навіть пів ночі сну. Це залежить від того, в який період людина засинає. Так, дуже багато студентів вчаться переважно ночами. Після пар приходять і засинають на годинку. От якраз цей період, коли студент після пар лягає перепочити, заміняє ті декілька годин сну, які вночі витрачає на навчання. Тому зараз, коли єможливість подрімати вдень, використовуйте її, якщо є потреба.

Коронавірус та ажіотаж навколо нього. Як змінився Ваш робочий день у період епідемії, до та під час карантину?

До того, як ввели карантин, потенційні “коронавірусні” пацієнти уже були, просто люди самі того не усвідомлювали. Люди, які перші повернулися з Італії, приходили до нас з великою панікою і казали: «От в нас там таке твориться, я не можу спати». Зверталися тоді, звертаються і тепер до різних лікарів, зокрема і до неврологів.

До невролога йдуть з головним болем, поперековим болем (грижі дисків), якщо є мінливість настрою, епізоди порушення свідомості, а також порушення мови та пам’яті.

Ми зараз працюємо в телефонному режимі. Я, як медик, не маю права відмовити у лікуванні. Тим пацієнтам, у яких уже є встановлений діагноз, і я знаю причину їх болю, даю рекомендації в телефонному режимі. Якщо людина після виконання моїх порад і призначень говорить, що їй легше – добре, якщо больовий синдром наростає – це ознака того, щоб звернутися в стаціонар, який зараз працює, але тільки для гострих станів. Поліклінічні відділення майже всі закриті, а у тих, що відкриті, максимально контролюється, перевіряється чи людина перебувала в контакті з потенційним хворим.

Як вважаєте чи готовий Франківськ прийняти велику кількість хворих на коронавірус, якщо до того дійде?

Ні одна медична система в світі не була до цього готова. Це не лише ми. Навіть не знаю, в обласну клінічну лікарню всі райони скеровують своїх хворих. На щастя, у нас в районах уціліли інфекційні відділення, а їх мали закривати. Але майже всі установи визнають, що їм бракує засобів індивідуального захисту. Бажання одне – бути свідомими. Лікар надасть Вам допомогу, але треба ще, щоб той лікар був здоровий.

У Вашому місті Снятині яку картину спостерігаєте на вулицях?

Люди ходять за продуктами, ходять в масках, у магазини вже запускають по двоє-троє покупців, якщо це маленький магазин. На щастя, усе є, щодо цін, то поки нема таких здирницьких. В аптеках, бачу, є пошиті марлеві маски. На цьому тижні банк ще працював, але люди спокійно заходили в масках.

Що порадите нашим читачам?

Найголовніше – це зберігайте спокій. Робіть те, що Вам приносить задоволення та внутрішню гармонію, Дуже хочу наголосити на тому, що і близьким людям необхідно приділити цим чутливим людям більше уваги, більше говорити з ними про звичайні прості речі, а не про напругу в світі чи в місті. Розумійте ситуацію, вона не вічна, рано чи пізно це все пройде, але зараз треба адекватно її оцінювати, слухати і знати свій організм, заспокоювати його усвідомлено різними методами. Адже неврози чи депресії, не тільки весняні, не таке простеньке і дрібязкове захворювання, з часом воно охоплює все більше “території”, знижує опірність організму, імунітет, а отже ускладнює лікування інших хворіб, в тім числі і теперішнього вірусу.

Дбайте про себе усвідомлено, цікавтеся собою, будьте уважні до себе і до інших.

Розмовляла Зоряна Хромей

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:Погортайте родинний альбом і потанцюйте свій внутрішній танець. Як не пересваритися дома під час карантину: поради психолога

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X