Наше завдання – щоб та людина, яка хоче піднятися, могла піднятися, – очільник муніципальної варти Богдан Кухарук

207

Івано-Франківське комунальне підприємство “Муніципальна варта” створене рішенням міськради від 8.07.2016 р. задля охорони порядку в місті.

Чимало франківців бачать чи на власному досвіді переконуються, що працівники варти роблять добру роботу – наприклад, коли треба вчасно зарадити вогню, швидко транспортувати хворого з 5 поверху до карети “швидкої”, заспокоїти збуджений натовп на концерті зірки чи забрати з вулиці бомжа в нетверезому стані. Багато хто з містян, натомість, не має поняття, чим займається і де взагалі існує муніципальна варта, тож ставляться до неї з великим скепсисом та недовірою. Аби дізнатися більше про роботу працівників муніципальної варти, журналістка WestNews поспілкувалася з очільником підприємства – Богданом Кухаруком.

-Розкажіть більше про умови праці муніципальної варти

-У графіку максимально дотримуємося трудового законодавства: якщо людина має термінове завдання вночі, то наступного дня стараємося дати людині вихідний. Ми відходимо від совєцьких норм, у нас дуже багато людей працюють на ентузіазмі, на бажанні щось змінити на краще. Треба розуміти, що в них контекст роботи такий, що вони постійно мають контакт із соціально складними “елементами”. Тобто вони зранку заступили і шукають божмів, циганів, алкоголіків, постійно працюють із ними. Одночасно ми запускаємо в місто сім патрулів, це приблизно 20 людей. Штат складає сорок чоловік. З тих сорока, зрозуміло, що декілька може бути хворими, частина у відпустці чи працювали вночі, частина – це, умовно кажучи, “адміністрація”: бухгалтерія, юрист, прибиральник, керівник і заступник. Є група, яка займається більше соціальною роботою, ніж патрулюванням, вони шукають, як допомогти цим соціально складним особам. Є інспектор, який займається з тими соціальними групами, які готові змінюватися. Людині, яка “впала на дно”, але хоче піднятися, ми допомагаємо, як можемо: харчуємо (включно з тим, що робимо це власним коштом), заводимо в будинок перебування, знаходимо одяг, кому треба…

Богдан Кухарук / фото з сайту http://www.ozo.org.ua/

Богдан Кухарук / фото з сайту http://www.ozo.org.ua/

Наше завдання – щоб та людина, яка хоче піднятися, могла піднятися. Тут у нас працює декілька працівників над цим. Якщо ми допомагали-допомагали, а людина далі запила і “пішла на дно” – ми зупиняємося. Дві-три спроби – і ми не будемо тягнути на своїх плечах людину, яка не хоче відмовитися від такого способу життя.

-Які критерії прийняття на роботу в варту, чи працюють там дівчата? Яка ситуація із працевлаштуванням учасників АТО, з яких спочатку обіцяли формувати штат?

-У принципі, наше перше завдання – це була допомога учасникам бойових дій. На роботу в варту потрапили люди, які займалися волонтерською роботою безпосередньо на фронті.

Зараз нам мають збільшити на десятеро людей штат (поки що штат складає сорок чоловік). З критеріїв першочергово адекватність. Є людина, яка хоче змін у суспільстві, хоче з чимось боротися: одне, якщо ти сидиш і розказуєш, як все погано, й інше – ти береш лопату в руки і рівняєш ті горби. Для нас не є важливими найперше фізична сила і знання. Головне – бажання вчитися, тренуватися і розвиватися. Ми на базі МВС проводили тренування з рукопашного бою (на вулиці Дудаєва – ред.) і тренуємося на базі коледжу фізичного виховання. Як по фізичній силі, так і по знаннях ми дивимося, чи людина буде старатися. Є адміністративний кодекс, який ми повинні знати: ми вповноважені виконкомом на складання протоколів по низці статей.

Є серед нас не учасники бойових дій, але 60% точно є учасниками АТО. Ми були на фронті, більшість були поранені. Війна насправді відбувається тут. Ми можемо потужно воювати на Сході, але поки ми не переможемо війну тут, вона триватиме вічно.

Є рекомендації від бойових побратимів, людина має показати своє минуле, свою біографію на співбесіді. У нас таких у черзі зараз двадцять чоловік. З інших областей зараз є дев’ятеро людей. Коли мене запросили, я взяв із собою хлопців, яких добре знаю, бо прийти в нове місце і збити з нуля команду нереально. Зараз добралося ще двоє хлопців з інших областей. Я і ще три хлопці живемо на комунальній квартирі, а решта винаймають житло самостійно.

dsc_9853__large

Є в муніципальній варті четверо дівчат – дві займаються соціальною роботою, а також бухгалтерка та економістка, яка займається тендерними закупівлями. Дівчата патрулюють, ходять із соціальними патрулями.

-З якими ситуаціями та проблемами доводиться щоденно мати справу? Із ким змушені “воювати”, а з ким плідно співпрацюєте?

Наприклад, є проблема, що приїжджає швидка допомога на виклик, є потерпілий, який важить 160 кг, і є лікар та дві медсестри-дівчини біля нього. Знести такого хворого – завдання для шістьох людей.

Є міськвиконком, де є, наприклад, боротьба зі стихійною торгівлею та МАФами. Реалізацією їхнього демонтажу займається муніципальна інспекція (підконтрольна Михайлу Смушаку – ред.), але ситуації бувають гострі (вже не раз люди кидалися з сокирою на інспекторів). Ми забезпечуємо їм кілька фізично сильних працівників для охорони їхньої роботи.

Всюди є люди, які готові допомагати: ми маємо такого надійного партнера як патрульна поліція, це “свіжа кров”. Настільки завзяті, що навіть на наших працівників складають протоколи за порушення. Неправильно припаркувався – отримай протокол. І так має бути, має бути порядок.

Ну “воюємо”… Є служби, є з правоохоронних органів люди, які об нас розбиваються, адже нам не можна дати хабаря. Мені не треба “золотих гір”, мені треба, щоб людина, яка прийде до мене, не думала, як мені запхати в руку щось, щоб я не віддав на податкову документи по магазину, який продав алкоголь неповнолітньому.

-Ви наразі неофіційно очолюєте муніципальну варту, чому так?

-Я був поранений, був у структурі МВС, наш підрозділ працював від МВС. Коли мене запросили сюди, виявилося, що процедура звільнення дуже довга і складна, але зараз я вже на фінішній прямій. Наразі я на громадських засадах, а на підприємстві є людина, яка офіційно виконує обов’язки керівника.

Мені важко, бо я тут цілодобово на роботі. Я перетинаю межу Франківська і зразу опиняюся на роботі.

-Поясніть ситуацію, яка склалася із резонансом щодо великих, на думку окремих людей, премій працівникам варти.

Є ті, хто отримує 100% премії. Основним документом, який регламентує порядок нарахування премій, у нас є колективний договір. У ньому прописано, що за якісне виконання нараховують премію, а за несумлінне виконання, порушення трудової дисципліни – знімають. У процесі роботи муніципальної варти у нас є завдання, які вимагають не просто фізичного виконання роботи. Прийшов на 9-ту, постояв умовно 8 годин і пішов додому. Це така робота – охорона комунального майна, різних об’єктів, вона не потребує організаційних, моральних та інших зусиль. Є завдання, де потрібно організувати людей, поставити всім чіткі і зрозумілі завдання. Якщо людина має декілька осіб “під собою”, яких координує, вона отримує премію.

Наші патрульні постійно стикаються з особами, які вимагають невідкладної медичної допомоги: от іде патрульний, і лежить людина. Патрульний має перевірити пульс, дихання, наати першу допомогу і вона має це вміти роботи. І таких людей хтось координує. Медичну підготовку нам забезпечує Мальтійська служба допомоги. Декілька людей пройшли курси поглибленої підготовки, вони проводять у нас у варті навчання, їздять на змагання і вони перебувають цілодобово на посту. Я дзвоню вночі, що є там-то загроза, і ці люди виїжджають у будь-який час. Ми працюємо цілодобово.

-Маєте якийсь свій штаб, транспорт?

-У нас працює чергова частина, наш штаб за адресою Галицька, 126 у мікрорайоні “Пасічна”. Там працює черговий, який має доступ до всіх онлайн-трансляцій міста. Ми слухаємо хвилі рації рятувальників, поліції, медиків. Уночі працює у штабі двоє людей – черговий рятувальник і черговий.

Всі проходять медичну підготовку. Окремо є група охорони громадського порядку, де всі працівники проходять основи домедичної допомоги, з них четверо глибше вивчають рятувальну справу і виїжджають на різні рятувальники виклики.

Днями закупили дві перші машини допомоги “Рено Дастер”, це легковики підвищеної прохідності. До того ми використовували приватний транспорт, і тим, хто їздив власним авто на власному бензині, ми намагалися виділити премії. Закупили через Прозорро (там купуємо оргтехніку для спостережень, спецобдяг і транспорт).

Вся інформація є у відкритому доступі, вона офіційна – по зарплатах, преміях та всьому іншому.

Чергова частина у нас веде 12 журналів обліку, де обліковується кожен наш крок (видача спецзасобів, закріплення відповідальних за завданнями, реєстрація доповідних, протоколів тощо).

-Як щодо закидів про те, що муніципальна варта створена як особиста охорона мера?

– Мер є звичайним громадянином України. Ми охороняємо всіх однаково, чи це буде мер, чи продавець магазину, чи хтось інший. Нашим безпосереднім керівником є Ігор Влізло.

Христина СЕМЕРИН

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що не поділили учасники АТО та франківська муніципальна варта

Comments are closed.
Новини за датою

Липень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Чер    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Вибір редакції

Загрузка...
127 queries in 6,638 seconds.