Освітяни Івано-Франківська роз’яснили зміни щодо дипломів спеціалістів та кандидатів наук

Міністерство освіти України скасувало дипломи спеціалістів та кандидатів наук.

Освітяни Івано-Франківська роз’яснили для читачів WestNews, що такі зміни означають для студентів та викладачів.

Так, згідно із законом «Про вищу освіту», отриманий диплом спеціаліста прирівнюватиметься до диплому магістра, а диплом бакалавра прирівнюватимуть до отримання повної вищої освіти. Крім того, всі, хто захищав дисертації, стають докторами філософії.

“Це адаптація до міжнародної термінології. Набагато важливіше адаптувати систему освіти і науки до вимог міжнародного рівня в контексті потрібності та якості. Тобто, не питання, який у тебе диплом, питання які у тебе знання і що ти з ними будеш робити! Про ці речі знали давно і проект закону “Про вищу освіту” обговорювали від 2014 року”, – зазначає проректор з соціально-виховної роботи Університету Короля Данила, кандидат юридичних наук, доцент Олег Андрухів.

Як пояснила, директор Інституту економіки та управління у нафтогазовому комплексі ІФНТУНГ, професор Ліліана Гораль, станом на сьогоднішній день ВНЗ відмовляються від молодшого спеціаліста і переходять на молодшого бакалавра.

“Маємо п’ять рівнів освіти: молодший бакалавр, бакалавр, магістр, доктор філософії та доктор наук. Ми готуємо перший освітній рівень – бакалавр, другий – магістр і третій – доктор філософії.

В чому полягає реформа? Ми не будемо міняти дипломи спеціалістів на дипломи магістрів. Просто диплом спеціаліста прирівнюється до диплому магістра, але освітньо-кваліфікаційний рівень  залишається, тому що студенти, які навчалися на рівні спеціаліста вивчали значно менший обсяг дисциплін та вчилися значно коротший термін. А в той же час магістри вивчали дисципліни, які більше пов’язані з науковою діяльністю”, – каже вона.

Таку зміну професор при ІФНТУНГ вважає позитивною, адже ніде у світі не було диплому спеціаліста.

“Мова йде не про зміну дипломів, а про визнання диплома спеціаліста як такого, що прирівнюється до диплома магістра”.

За її словами, в Америці бакалавр це недовища освіта, бо ці здобуті компетентності не достатньо розкривають фах.

“Коли говорять, що рівень бакалавра визнається як вища освіта, я б посперечалася. На мою думку, диплом магістра – це все-таки визнання диплому, як такого, що у людини є вища фахова освіта, яка дозволяє займатися наукової діяльністю та реалізувати себе в освітньому просторі”, -зазначає Ліліана Гораль.

Для технічного ВНЗ звання доктора філософії не дуже звичне, але захист будь-якої кваліфікаційної праці полягає в тому, що потрібно добре знати основи філософії та по-філософськи підходити до постановки завдань і їх вирішень, – переконана професор.

“Навіть, якщо ви вирішуєте технічні завдання, ви все одно мусите розглядати філософський взаємозв’язок буття, пізнання постановки завдання і реалізації”, – додає директор Інституту економіки та управління у нафтогазовому комплексі.

Навчальні заклади можуть самостійно встановлювати терміни навчання. Закон “Про вищу освіту” рекомендує встановлювати такі: бакалаврат – 3,5 або 4 роки; магістр – 1,5 або 2 роки. Це залежить від того, що є освітньо-кваліфікаційна та освітньо-наукова характеристики. Якщо надавати більше наукової складової – навчання триватиме два роки, якщо ж більше фахової компетенції – півтора роки.

“Що стосується магістрів медицини, то ми отримали нові лінецензії. Цього року у нас уже навчається другий курс по магістерських програмах. Інші – закінчують навчання як спеціалісти. Це новий крок в реформі освіти, і тепер студенти будуть виходити з університету магістрами, а не спеціалістами медицини.

А щодо наукових ступенів, то все залишилося як було. Але згідно нових вимог в аспірантурі вчаться не три роки, а чотири. Молоді люди, які захищатимуть кандидатські дисертації автоматично будуть отримувати звання докторів філософії”, – пояснює Микола Рожко, ректор Івано-Франківського національного медичного університету.

Але, за словами, ректора ІФНМУ, в Україні залишився двоступеневий захист  – це кандидатьска і докторська десертації. В Європі ж одноступеневий захист – вони одразу отримують звання доктора філософії.

До слова, письменник Андрухович вважає, що не повинно бути обов’язкових для вивчення творів у шкільній програмі. А загалом, на його думку, є дві дисципліни, які викладаються зовсім не так – література та фізичне виховання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Освіта на Франківщині: як розвивається нова українська школа в громадах. ФОТО

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

Загрузка...

Коментарі:

Comments are closed.