WestNews.com.ua

Підземний світ Івано-Франківська: центральна крипта Колегіального костелу. ФОТО

08.08.2020, 15:29  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

Колегіальний костел Пресвятої Діви Марії (нині – Музей мистецтв Прикарпаття) був не лише сакральною спорудою, а й сімейною усипальницею Потоцьких. 

Загальновідомим було існування в костелі центральної крипти, де були захоронені відомі представники польського шляхетського роду Потоцьких — засновників та власників міста. Про поховання тут деяких визначних членів цього роду збереглися свідчення очевидців, їх згадують у своїх працях дослідники історії міста (А. Шарловський, В. Грабовецький, В. Полєк).

В крипті костелу протягом XVII-XVIII ст. були захоронені останки Андрія Потоцького, сина Станислава Ревери Потоцького, каштеляна краківського і гетьмана польного коронного, засновника Станиславова (помер 1691 р.); його дружини Анни з Рисінських; їхнього сина Станіслава, старости галицького, полковника військ коронних (загинув 12 вересня 1683 р. в битві з турками під Віднем); Йосифа Потоцького, молодшого сина Андрія і Анни з Рисінських, каштеляна краківського і гетьмана великого коронного (помер 1751 р.) та його дружини Вікторії з Лєщинських (померла 1732 р., похована була у єзуїтському костелі; у 1886 р. останки були перенесені до крипти костелу Пресвятої Діви Марії із колишнього єзуїтського костелу, тоді вже греко-католицької церкви). Тут також був похований внук великого коронного гетьмана Йосифа Потоцького (помер дитиною), а також ще одна дитина з роду Потоцьких, ім’я якої невідоме.

Згадки про поховання в центральній крипті костелу, крім історичного, мають значення й з огляду археологічного, що дають можливість відтворення католицького середньовічного поховального обряду, зокрема, достойників шляхетського роду, і підтверджують документальний матеріал: кілька кам’яних саркофагів збережено тут до наших днів. Всі вони виготовлені з моноліту каменя сірого кольору. Три з них призначалися, судячи із розмірів, для небіжчиків дорослого віку, один був дитячий.

Саркофаг №1 — довжина — 1,55 м; висота — 0,36 м; ширина: — в головах — 0,52 м, в ногах — 0,4 м; глибина корита — 0,26 м; товщина стінки — 0,06 м; віко тригранне: висота — 0,21 м, центральна грань — 0,27 м, бічні грані — 0,27 м; трунва пошкоджена з боку ніг.

Саркофаг № 2 — висота 0,43 м.; ширина: в головах — 0,42 м, в ногах — 0,32 м; товщина стінки — 0,06 м; глибина корита — 0,21 м; віко не збереглося.

Саркофаг № 3 — довжина — 1,25 м; ширина: в головах — 0,45 м, в ногах — 0,35 м; висота разом з віком — 0,56 — 0,6 м (ноги — голова); товщина стінки — 0,04 м; глибина корита — 0,16 м; віко п’ятигранне: центральна грань — 0,16 м, дві бокові скісні — по 0,17 м, дві бокові вертикальні — по 0,1 м.

Крім цих саркофагів в центральній крипті костелу Пресвятої Діви Марії нині знаходиться згадуваний уже мармуровий саркофаг (№4) Вікторії Потоцької з Лєщинських. Розміри його становлять 1,09×2,2×1,0 м.

Сучасники згадували пишний поховальний обряд по смерті у 1751 р. Йосифа Потоцького, молодшого сина Андрія Потоцько- го. При цьому звертали увагу на трунву Йосифа, називаючи її „розкішним саркофагом“. Дуже коштовною була трунва дружини Йосифа Потоцького Вікторії Потоцької з роду Лєщинських: це був саркофаг з „чорного мармуру“, прикрашений гербами „Пиля- ва“ і „Винява“.

До крипти входилося кам’яними сходами. Кам’яні трунви містилися попри східну та західну стіни підземелля в склепінчастих нішах. В кожній із цих стін є по два таких склепіння: висота кожного становить 2,0 м від рівня сучасної підлоги, довжина — 3,0 м, глибина — 1,0 м. Корисна площа крипти виносила близько 60 кв. м.

З інформації сучасного супровідного напису до входу у центральну крипту довідуємося, що фамільні поховання Потоцьких знаходилися там до початку 60-х рр. XX ст. Йдеться, очевидно, про кістяки небіжчиків, доля яких нині не зовсім відома. Центральна крипта та поховання у ній зазнавали кількаразових реставрацій. Так, А. Шарловський, праця якого вийшла друком у 1887 р., зазначав, що тоді всі саркофаги були в доброму стані, крім саркофага Андрія Потоцького, розбитого на частини, з якого під час реставрації гробів кістки було витягнуто і складено в трунві його дружини.

В. Полєк згадує вигляд крипти у 30-х рр. XX ст., яку готували для огляду громадськості у зв’язку із коронацією чудотворного образу у вірменському костелів Цікаво, що дослідник відзначив і розміри крипти у сучасному стані: „крипта порівняно невелика“. А далі він зауважив:

„Як згадують старожили, вони бачили її значно більшою влітку 1938 року, коли крипта була відкрита для публічного відвідування у зв’язку із коронацією чудотворної ікони Богоматері у вірменському костелі. Можна думати, що у післявоєнний період її замуровано“.

Великі реставраційні роботи в костелі Пресвятої Діви Марії, в т.ч. і центральної крипти, проводилися у 60-х рр. XX ст. (1965-1966 рр.) у зв’язку з передачею костелу під геологічний музей Івано-Франківського Інституту нафти і газу. Тоді було повністю змінено інтер’єр костелу: вилучено скульптурні зображення святих, портрети представників роду Потоцьких, костельне начиння, облаштування тощо.

Одночасно був наведений „порядок“ і у криптах костелу, розчищено їх від „зайвих“ речей. Як свідчать очевидці, тоді були вивезені за межі костелу і кістки, що знаходилися в саркофагах центральної крипти. Згадаємо й той факт, що богослуження в католицькому костелі відбувалися до початку 60-х рр. І, очевидно, до того ж часу тут ще зберігалися останки померлих достойників.

За інформацією досліджень краєзнавця, завідувача відділу археології обласного краєзнавчого музею Марії ВУЯНКО

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Подорож у невідоме. Підземні ходи Станіславова: міфи та реальність. ФОТО/ВІДЕО

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X