Посол Канади під час візиту до Франківська: Українці майже підсвідомо є американцями. ГОЛОВНІ ЦИТАТИ

441

Цієї неділі Івано-Франківськ відвідав посол Канади в Україні Роман Ващук. Пан посол прибув не з офіційним візитом, а для дружнього спілкування, яке відбулося в громадському ресторані Urban Space 100.

Дипломат поводився скромно та добродушно – прибув без охорони, радо вітався з франківцями на вході до ресторану. Ще б пак, адже сам він – українець. Його батько емігрував з Прикарпаття до Канади по закінченні Другої світової війни.

В ході спілкування Роман Ващук здавався щирим та часто жартував. Ми зібрали для Вас головні тези його виступу та відповідей на питання.

IMG_0011 (2)

Роман Ващук

Про походження та кар’єру

Тато мій був уроджений у Білих Ославах (Надвірнянський район Івано-Франківської області – ред.). Після Другої світової війни він опинився в Канаді, де я і народився (роман Ващук народився у Торонто в 1962 році – ред.).

Я перебував у Москві на дипломатичній службі, коли в СРСР все валилося – з 1988 по 1991 рік. Згодом вже був у Києві – з 1994 по 1998. Вже потім я зрозумів свій рівень некомпетентності і мене призначили послом у Белград.

Про Україну

Коли я повернувся сюди, то скептично дивився на різні проекти та ідеї. 20 років тому, я бачив як дуже багато ідей та проектів в Україні не досягли своїх цілей. А зараз, при іншій ситуації та з іншими людьми можна реалізувати ті ж ідеї, які провалилися тоді.

Багато канадців хотіли сюди приїхати. Але іміджево Україні ще треба попрацювати.

Про українців

Українці майже підсвідомо є американцями.

Довіра – найбільш дефіцитний товар для сьогоднішньої України.

Про Канаду

Канада – роялістська реакція на американську революцію. Вона побудована за трьома принципами “Peace. Order. Good government”. (Мир. Лад. Хороший уряд).

Про позитивній тренди в Україні

  • самоорганізація суспільства;
  • готовність створювати стартапи;
  • готовність ризикувати капіталом;
  • деякі рішення уряду (зокрема, фінансова децентралізація).

Я зустрів керівника одного з Ваших підприємств і він каже мені: “Для нас зараз і 5 років тому, це як день і ніч. Тепер можна ефективно взаємодіяти з містом та областю і не треба постійно їздити в Київ.

Про Івано-Франківськ та “Тепле місто”

Пробував переконати директора Краєзнавчого музею у Ратуші віддати підвал під щось цікаве, але поки безуспішно.

В масштабах Івано-Франківська та всієї України Ви – унікальний проект.

Про співпрацю з українським послом в Канаді

Ми активно співпрацюємо з Андрієм Шевченком (колишній журналіст, посол України в Канаді). Він є ідеальною кандидатурою для Канади.

Репліка з залу: “Після призначення пана Шевченка ми сподівалися на Вашу активну співпрацю, оскільки Ви обоє – українці…”

Відповідь пана Ващука: “Я не знаю, а раптом ми – канадці?” (сміється)

Про інвестиції в Україну

Чи є тут маса канадських інвесторів? Ні, немає. Чому? Бо відбулися 90-ті роки. Перша хвиля канадських інвесторів, багато з яких були українського походження, розчарувалися в Україні, бо їх тут “облапошили”.

Про український парламент

Ваша проблема – нестача професійних законотворців. Цю прогалину заповнюють громаські активісти, зокрема Реанімаційний пакет реформ, за підтримки зовнішніх донорів.

Коли канадські парламентарі на зустрічі з українськими колегами дізналися, що з ініціативи громадськості були прийнято понад 100 законопреоктів, вони сказали: “Та вони Вас (громадські активісти нардепів – ред.) тероризують!”.

Про патрульну поліцію

Канадські тренери надзвичайно задоволені роботою з українськими патрульними поліцейськими. Ваші правоохоронці засвоювали інформацію швидше за канадських рекрутів. Двотижневу програму підготовки з перекладом вони опрацювали за тиждень. Інструктори казали, що “українці як губки”.

Про перспективи Галичини

Я уявляю Галичину як українську Баварію до Другої світової війни. В той період вона була спокійним, дещо відсталим аграрним краєм. Але після війни в силу певних обставин промислові потужності переїхали зі сходу на південний захід зі збережнням власної регіональної специфіки та традицій.

Підготував Роман СТЕЛЬМАХ

Коментарі:

Comments are closed.

Новини за датою

Листопад 2017
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Жов    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Вибір редакції

109 queries in 6,263 seconds.