Право на любов: у Франківську обговорили проблеми осіб з інтелектуальними порушеннями. ФОТО

Сьогодні, 7 грудня, відбувся круглий стіл на тему “Право на любов: можливості для реалізації сексуальних та репродуктивних прав осіб з інтелектуальними порушеннями в Україні”.

На даний час у “системі недієздатності” знаходяться 40 тисяч українців, інформує  WestNews.

Ці люди позбавлені низки прав, в тому числі і права укладати шлюб. Все вирішує опікун і навіть поскаржитися немає можливості – підпис під будь-якою заявою офіційно не визнається.

Під час круглого столу були презентовані підсумки моніторингу дотримання сексуальних та репродуктивних прав осіб з інтелектуальною недостатністю у закладах реабілітації та соціальних послуг, а також результати впровадження навчального компоненту проекту та покращення доступу до інформації з питань сексуального і репродуктивного здоров’я та прав для людей з інтелектуальними порушеннями.

“Одне з головних наших завдань – це відстоювання прав осіб з інтелектуальною недостатністю. Коли ми говоримо про права людини, визначаємо і право на стосунки та сім’ю. Ми хочемо, щоб усі українці могли б мати можливість навчитися як поводити себе, знати як влаштовано їх тіло, як спілкуватися з протилежною статтю”, – доповідає Ірина Скорбун, фахівець з моніторингу проекту Благодійний Фонд «Здоров’я жінки і планування сім’ї».

Проект “Захист сексуальних та репродуктивних прав людей з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень” реалізовується Благодійним Фондом “Здоров’я жінки і планування сім’ї” у співпраці з Всеукраїнською НУО “Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень” за підтримки Програмної ініціативи “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

“Такі люди часто знаходяться у спеціалізованих закладах, де вони розділені по статях і, фактично, позбавлені можливості навіть спілкуватися або дружити. Їх поміщають туди, щоб у них була тарілка супу, дах над головою, догляд, і вони були захищені. Але вони не мають змоги зав’язувати стосунки, реалізовувати свої сексуальні права. Тому ми хочемо реалізувати ці права для усіх українців”, – додає фахівець.

Варто додати, що вже розпочали підготовку викладачів, які зможуть навчати людей, які мають інтелектуальні проблеми. Навчання має бути простим і легким. В посібнику мають бути короткі речення. Також такий курс  хочуть підготувати і для підлітків.

“Неважливо чи є вади у людини, кожна людина унікальна, тому ніяка форма інвалідності не має бути причиною, щоб її права порушувалися”, – зазначає Надія Майорова, виконавчий директор ВГО «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень».

Фахівці зазначають, що Україна повинна створювати особливі умови проживання для людей з обмеженими можливостями: має надавати інформацію про репродукцію, доступ до медицини. Якщо така людина створить сім’єю, вона має мати кошти на утримання родини, тобто держава має забезпечити працевлаштуванням осіб з інтелектуальними порушеннями.

До слова, у соцмережах активно обговорюють так званий “святковий обід” в Коростенському товаристві сліпих. Відео з заходу виклали місцеві активісти. На ньому зафільмували накриті столи для поважних гостей і для людей з вадами зору.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Для здоров’я жінок: у Франківську відкрили безкоштовний мамографічний кабінет. ФОТО

Загрузка...

Comments are closed.