WestNews.com.ua

Про Іванів – відомих прикарпатців: хто вони та чим займаються. ФОТО

20.01.2020, 16:00  |  Автор:   Хромей Зоряна

Сьогоднішнє свято пов’язане із ім’ям Святого Івана Хрестителя – пророка, мученика, котрий після Діви Марії вважається найбільшим святим. Святий Іван охрестив Ісуса в річці Йордані. Ім’я Іван у перекладі з давньоєврейської означає “Божа милість”. WestNews  –  про відомих чоловіків Івано-Франківщини, котрі носять чудове ймення – Іван.

До слова, закриває  зимовий цикл різдвяних свят Водохреще (також це свято в християнстві заведено називати Богоявленням). У цей день в усіх освячених річках, озерах, джерелах і колодязях, кажуть,  вода стає цілющою, а сміливі навіть купаються в ополонках. Також до Водохреща жінки намагалися не полоскати у воді випране, бо «там чорти сидять і можуть вчепитися».

Іван Франко

Іван  Франко — видатний український письменник, поет, публіцист, перекладач, науковець, громадський і політичний діяч.

Кожен українець, а тим більше франківчанин знає, хто такий Іван Якович. Представимо Вам цікаві та маловідомі факти про видатну людину, на честь якої названо наше місто.

 • Іванові Франку належить ініціатива ширшого вживання в Галичині назви “українці” замість “русини” — так традиційно називали себе корінні галичани. В “Одвертому листі до галицької української молодежі” (1905) Франко писав: “Ми мусимо навчитися чути себе українцями — не галицькими, не буковинськими, а українцями без соціальних кордонів…”
 • Іван Франко був відомий своїми атеїстичними поглядами.
 • Іван Якович знав аж 19 мов, причому перекладав твори 48-ми мовами.
 • Не можна оминути і той факт, що митець переклав біблійну “Книгу Буття”. На даний час його переклад став найбільш наближеним до оригіналу, перекладеним українською мовою.
 • Мав близько 100 псевдонімів (Джеджалик, Мирон, Мирон Сторож, Мирон Ковалишин, Руслан, Іван Живий, Невідомий, Не-Давид, Не-Теофраст, Non severus, Vivus, Марко В-а, Один з молодіжи, Один з русинів міста Львова та багато ін.).
 • 3 великих кохання (до Ольги Рошкевич, Юзефи Дзвонковської, Целіни Журовської).
 • портрет Франка є на банкноті номіналом 20 гривень.

Іван Бліндар

Іван Бліндар (28 років) – франківський актор театру та кіно. Іван народився у Києві, проте свою акторську кар’єру вирішив почати із навчання на театральному відділенні Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника.

Зараз хлопець працює у творчому складі Івано-Франківського драмтеатру з 2011 року. Він – артист драми.

Так, талановитий актор грав у таких виставах, як: “Ігри імператорів”, “Таксист-2 або Любов на швидкості”, “Пристрасті Тіля” та інших.

Що цікаво, Іван Бліндар знімався і у фільмах, зокрема зіграв роль в короткометражці Аркадія Непиталюка “Кров’янка”. Фільм отримав нагороду на кінофестивалі “Молодість”, ставши найкращою короткометражною стрічкою, і одержав статуетку “Золота Дзиґа” в номінації “Найкращий ігровий короткометражний фільм”.

Також Іван зіграв у фільмі “Коли падають дерева”, яка в цьому році брала участь у Берлінале.

Іван Файчак

Іван Файчак (80 років) відомий легкоатлет, багаторазовий призер та чемпіон України, світу. Свою спортивну кар’єру чоловік почав під час служби в армії.

Спортсмен триразовий срібний призер чемпіонату Європи з легкої атлетики у своїй віковій категорії. Він представляв Україну на VIII Чемпіонаті світу з легкої атлетики серед ветеранів у місті Тегу (Південна Корея) й посів четверті місця з п’ятиборства і з бігу на 60 метрів з бар’єрами (13,61 с – М75).

В університеті пан Іван відомий своєю активною спортивною позицією і є справжнім прикладом для наслідування серед молодих спортсменів.

Іван Ількович – приклад того, що стати чемпіоном ніколи не пізно.

Що цікаво, молодь від Івана Файчака – у захваті. Фізична культура для більшості з них – улюблений предмет.

“Він легенько біжить 22 кілометри й отримує від цього задоволення. Він підкорив спортивні арени багатьох міст Європи та світу, а його ентузіазм та запал з віком лише збільшуються”, – розповів Руслан Марцінків.

Іван Малкович

Іван  Малкович (59 років) — український поет і видавець, власник і директор видавництва “А-ба-ба-га-ла-ма-га”. Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Народився у Березові Нижньому Косівського району. Родина Малковича належить до нащадків галицької околичної шляхти, що печатала гербом Сас.

У 2004-му році у Польщі отримав Орден Усмішки.

Що цікаво, у червні 2018 записав відеозвернення на підтримку ув’язненого у Росії українського режисера Олега Сенцова.

У лютому 2019 року разом з Максимом Стріхою вийшов з Українського ПЕН-центру на знак протесту проти одноосібної заяви нового керівництва на підтримку “одного студента-пройдисвіта, який постійно глумиться з усього українського і захисників України…”.

З-під пера письменника вийшло чимало збірок:

 • Білий камінь (1984)
 • Ключ (1988)
 • Вірші (1992)
 • Із янголом на плечі (1997)
 • Вірші на зиму (2006)
 • Все поруч (2010)
 • Подорожник (2013)
 • Подорожник з новими віршами (2016)

Іван Монолатій

Іван Монолатій (43 роки) — український історик, етнополітолог. Кандидат історичних наук, доктор політичних наук, професор, почесний громадянин міста Коломиї, академік Академії наук вищої школи України, дійсний член Наукового Товариства імені Шевченка.

Голова Асоціації випускників Коломийської гімназії — ліцею імені Михайла Грушевського.

Що цікаво, Іван Монолатій удостоєний багатьох відзнак і нагород:

 • Відзнака Президента України — Хрест Івана Мазепи (19 травня 2018) — за вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної науки, зміцнення науково-технічного потенціалу України, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм;
 • Медаль Івано-Франківської обласної ради до 100-річчя проголошення Західно-Української Народної Республіки (2018);
 • Медаль «За заслуги перед Коломийщиною» Коломийської районної ради і Коломийської РДА (2017);
 • Медаль «За заслуги» Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (2016);
 • Відзнака Коломийського міського голови (2015).

Іван Вульчин

Іван Вульчин (24 роки) – майстер спорту та багаторазовий чемпіон України з фрі-файту.

Що цікаво, минулого року у березні спортсмен здобув впевнену перемогу над чехом Томасом Філатою. Бій настільки сподобався організаторам, що практично одразу після поєдинку Іванові запропонували контракт на ще один бій, після якого піде мова про підписання довготривалого контракту.

А у 2018 році на топовому Міжнародному професійному турнірі зі змішаних єдиноборств ММА: Carpathian Warriors 4 “Bitwa o San” наш земляк здобув яскраву перемогу над поляком Матеушем Вечореком.

Боксер має багато титулів:

Чемпіон ліги BFFC з професійного фрі-файту 2017р.;
Володар поясу Чемпіона України з фрі-файту серед профессіоналів;
Чемпіон України з фрі-файту серед дорослих 2015р. м. Ірпінь;
Чемпіон України з фрі-файту розділ ММА 2015р.;
Чемпіон України з фрі-файту серед юніорів 2014р. м. Київ;
Віце-чемніон України з фрі-файту серед юнаків 2011р. м. Дніпропетровськ.

Іван Гергелюк

Іван Гергелюк (70 років) – директор комунального підприємства “Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр”, людина добре знана у спортивних колах Івано-Франківщини.

Іван Гергелюк родом з Тлумацького району, де у юності «трішки грав у футбол» за першість рідного краю. А спортивну освіту здобув, навчаючись у Львівському інституті фізкультури.

У середині 1970-х прийшов працювати на завод «Позитрон». Власне там і знайшов себе – допомагав розвивати спорт на великому підприємстві – спершу був спортивним інструктором, дещо пізніше – створював , а згодом і очолив тамтешній спортивний клуб «Кристал». Але найголовніше, стояв біля витоків побудови та спричинився до розвитку виробничого спортивного комплексу – справи на той час нової, незнаної та багато у чому незвичної.

Останніми роками пан Іван очолює фізкультурно-оздоровчий центр, який уже встиг зажити доброї слави.

Що цікаво, життя та необхідність заставили Івана Петровича опановувати та вникати не лише у суто спортивні нюанси, а ще й у інші сфери діяльності – від господарсько-виробничих до організаторсько-фінансових та інженерно-технічних. Можна сміливо сказати: він ріс, формувався, мужнів і розвивався одночасно зі своїм “чадом”.

Іван Боднарєв

Іван Боднарєв (42 роки) – відомий франківський краєзнавець, офіцер Збройних сил України.

За своє життя пан Іван встиг прочитати більш як сотню видань і статей про Станиславів, а також стати співавтором семи книг, присвячених столиці Прикарпаття.

Що цікаво, молодий краєзнавець знайшов і переклав українською мовою першу відому історію Станиславова, яку в 1847 році написав польський історик М. Грибович. Ця невелика, лише 40 сторінок, книжечка стала першою ластівкою Станіславського краєзнавчого феномену. Окрім цікавої інформації, вона містила багато репродукцій старих поштівок, яких, окрім колекціонерів, ще ніхто не бачив.

Зараз Іван Бондарєв працює у Телерадіокомпанія “ВЕЖА”.

Вітаємо з іменинами усіх чоловіків, котрі носять ймення Іван та усіх жінок, котрі носять ім’я Іванна!Нехай Святий Іван Хреститель принесе добро, злагоду та милосердя до Вашої оселі і Вашого життя!

Далі буде!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:На Василія – про відомих Василів Івано-Франківщини

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X