Роксолана — міфи та реалії: звідки взялася брехня про російське походження дружини султана

01.02.2019, 20:08  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

У січні 2019 року влaдa Туреччини прибрaлa з усипaльниці дружини султaнa Сулеймaнa Першого Роксолaни словa про її нiбито російське походження. Натомiсть познaчилa, що вонa булa з Укрaїни.

“Поступово відновлюємо історичну правду”, — повідомило на Facebook Посольство України у Туреччині.

Як могло статися, що всесвітньо відому українку досі чимало людей вважало росіянкою? Про це журналістові WestNews розповіла блогерка, кандидатка мистецтвознавства Олександра Шутко. Вона – авторка книг про султан-українок, зокрема, дослідження «Роксолана: міфи та реалії», що вийшло в Україні та Туреччині. А також написала роман  «Хатідже Турхан» та випустила нове видання «Листи Роксолани: любов та дипломатія».

Таке зацікавлення османською тематикою, за словами авторки, виникло під час вивчення турецької мови та подорожей до Туреччини.

З історичної літератури турецьких дослідників вона отримала чимало невідомих в Україні фактів і відомостей з біографії Роксолани.

Як пояснила нам Олександра Шутко, на табличці біля усипальниці Роксолани було вказано, що вона з земель, які належать нині Україні, і є русинкою (Rus kökenli), а не росіянкою. Бо турки-османи українців називали українців Rus, тобто русинами, росіян – Moskov, а поляків – Leh. Про те, що Роксолана була русинкою зазначали у  16 столітті у своїх рапортах венеційські посли у Стамбулі П’єтро Брагадін, Даніелло Людовічі та арабський духівник Кутбеддін аль-Меккі. А французький посол у Венеції Гуеллямо Пелісьє 1540 року інформував свого короля, що ця жінка походила з руського народу, який живе «від Карпатських гір аж до Борістена й Понта Евксінського», тобто від Карпат до Дніпра й Чорного моря.

Польські посли, які відвідували Стамбул, надали точніші відомості про походження Роксолани. У своїй доповідній великому канцлерові Великого Князівства Литовського Леву Сапезі секретар короля Стефана Баторія, Станіслав Негощевський під псевдонімом Перегрін Полонус 1596 року повідомив, що вона була «попівною з Рогатина з народу русинського». Таку ж інформацію залишив член польського посольства в Стамбулі в 1621-22 роках Самуїл Твардовський, зазначивши у поемі «Посольство Кристофера Збаразького», що Роксолана, яку часто називав просто Русинка, «підлого (низького походження) попа з Рогатина донька!».

Турецька сторона вилучила текст напису про нібито російське походження Роксолани. Раніше у тексті мова йшла про те, що вона має “російське походження”. Тепер він розповідає:

“Вона донька священика з Рогатина, який розміщений на території нинішньої України”.

Схвалюю внесення змін до тексту таблички. Адже тепер не виникатиме плутанини з росіянкою.

Як насправді звали Роксолану?

Її справжнє ім’я та прізвище історія не зберегла. Настею й Олександрою Лісовською цю жінку “охрестили” українські та польські письменники у ХІХ столітті. Роксоланою її назвали європейські посли. У султанському гаремі вона отримала ім’я Гюррем (тур. — Hurrem), що в перекладі з фарсі означає “Усміхнена”, “Весела”.

До речі, є кілька портретів Роксолани європейських художників. Утім, за законами ісламу, ніхто не міг її малювати з натури. Зазвичай ці портрети створювали за розповідями євнухів султанського гарему. Знаємо точно, що Роксолана була руденькою та блакитноокою жінкою. Саме такий колір волосся та очей успадкував її син — султан Селім ІІ.

 Хто поширив міф, що Роксолана – росіянка?

 Такий міф з’явився відносно недавно. Бо ж ще у 1980-х роках, коли вийшов популярний роман українського письменника Павла Загребельного у російському перекладі, де прямо зазначено, що Роксолана – українка, донька православного священика із Рогатина, нікому і в голову не прийшло називати її росіянкою. Тепер же росіяни раптом згадали, що вона – їхня землячка.

На жаль, причетним до культивування такого міфу став турецький серіал «Величне століття». В ньому турки озвучили національність Роксолани як Rus, тобто русинка. Московіти під час перекладу російською її у тому ж серіалі зробили росіянкою. От і вся історія.

 Серіал “Величне століття” – успіх чи провал?

 Гадаю, успіх, у першу чергу, для турків. Адже цей серіал транслювали у понад 50 країн світу. Відтак, зросла у десятки разів кількість бажаючих відвідати Стамбул та його історичні пам’ятки, пов’язані з Роксоланою і султаном Сулейманом.

 Яке ставлення до Роксолани в Росії?

 Різне. Одні її зневажають, інші нею пишаються. Утім, майже всі росіяни прагнуть зробити її частиною своєї історії. Під моїми статтями та інтерв’ю, які перекладають російською, у коментарях вони завжди залишають злісні відгуки про те, що Роксолана – не українка, бо тоді України не було. Насправді, тоді і Росії не було, була Московія.

Які ще міфи про Роксолану поширені в світі?

Їх чимало. Найпоширеніший, що вона інтриганка, якій вдалося всадовити на османський трон свого сина – Селіма ІІ, який не був престолонаступником.

Роксолана була матір’ю султана Селіма II. Чи були до цього приклади в Османській імперії, щоб валіде стала колишня рабиня? Які це приклади?

Майже усі валіде – матері султанів, починаючи із 16 ст., були рабинями. Вони з полону кримських татар та османських піратів потрапляли у султанський гарем. На доньках європейських монархів та тюркських князів одружувалися лише перші султани. Із завоюванням Константинополя вони почали співмешкати із наложницями гарему. Лише Роксолані, яка не була знатного роду, вдалося стати офіційною дружиною султана Сулеймана Пишного.

Роксолана діяла по-жіночому мудро. Спершу запевнила султана Сулеймана, що рабиня не може робити добрих справ – будувати мечеті, школи, лікарні та водограї у Мецці, Медині й Стамбулі. Посилалася на Коран, який добре знала. Так виманила у султана звільнення з рабства. Потім отримала статус законної дружини. Бо мусульманка, якою Роксолана стала у перші роки перебування в султанському гаремі, не могла мати позашлюбних стосунків. На той час Роксолана вже була матір’ю шістьох дітей – п’ятьох синів, один з яких помер невдовзі після народження, та однієї доньки.

Її весільний посаг (махр), за свідченнями польського дипломата Твардовського, становив 100 тис. дукатів. Вони султанові дісталися з Угорського князівства. За сучасними розрахунками, махр дорівнював  14 млн. 700 тис доларів. На додаток султан щоденно їй на утримання виділяв 2 тис. акче, тобто  6 тис. доларів. Вона також отримувала коштовні подарунки від  державних сановників та послів, європейських і перських. Роксолана була найзаможнішою жінкою в Османській імперії. А можливо, і в світі.

 Коли було збудовано усипальницю в мечеті Сулейманіє?

Роксолана померла у п’ятдесят із лишком років. Точна дата її народження невідома. Знаємо лише, що вона була молодша за султана Сулеймана на 11 років. Він народився у листопаді 1494-го, а Роксолана, з огляду на тривалість мусульманського року (354 дні), – в другій половині 1505-го чи першій половині 1506 року.

Роксолана померла 15 квітня 1558 року. Свідком її поховальної процесії став арабський духівник Кутбеддін аль-Меккі. Він описав, як тіло Гюррем виносили зі Старого палацу, де була жіноча лікарня, в якій вона померла. Роксолану поховали у трояндовому саду (нині там – кладовище), на території мечеті Сулейманіє. Її збудував коханий чоловік – султан Сулейман Пишний. Над її могилою він спорудив 1559 року розкішну гробницю – 8-гранну зі загостреною банею, що спирається на колони з білого мармуру й порфіру. Стіни гробниці Роксолани султан Сулейман прикрасив панно весняного саду з темно-синіх, блакитних, білих та червоних ізнікських кахлів. Адже його кохана дружина померла навесні. А у своїй поезії Сулейман називав Роксолану «весною мого життя».

Роксолана стала першою жінкою султана, яку поховали у власному мавзолеї. До неї султанських наложниць ховали у провінціях окремо від чоловіка, який спочивав у мавзолеї разом з дітьми та родичами.

Усипальниця дружини Сулеймана Пишного у Стамбулі, де похована його дружина Роксолана Хюррем, стала першим мавзолеєм для жінки в Османській імперії

 Роксолана була видатною дипломаткою. Ви читали її листи, до кого, що вас вразило?   

 У книжці «Листи Роксолани: любов та дипломатія» я видала переклад українською листів Роксолани до султана Сулеймана та її дипломатичних послань до польського короля Сигізмунда ІІ Августа. А також до перської принцеси Султан. Нещодавно знайшла ще кілька її дипломатичних листів до східних і західних правителів. Вони  в українському перекладі з османо-турецької мови, латини й фарсі мають вийти у моїй новій книжці. Усі вони називали її імператрицею або ж королевою. Адже на той час вона була найвідомішою жінкою у світі.

Про що листувалася із султаном? Як підписувала свої листи?

 Роксолана писала султанові Сулейману, який тривалий час перебував у звитяжних походах, про свої палкі почуття. Про тугу, яка роз’їдала її серце за коханим. Вона писала йому вірші османською та сповіщала про новини у Стамбулі. Підписувала свої листи як «нещасна рабиня».

Султан Сулейман відповідав їй взаємністю. На жаль, його листи не збереглися. Але з послань Роксолани ми знаємо, що він надсилав їй гроші, подарунки – парфуми, прикраси і навіть волосину зі своєї бороди. На що вона відреагувала дуже делікатно: «Для мене одна волосина з вашої бороди дорожча не тільки за 5 тисяч, а й за 100 тисяч флоринів!» Така відповідь здатна була розчулити закоханого султана, який, за словами польського дипломата Твардовського, «давав себе водити за ніс одній русинці вбогій». Як свідчать венеційські посли, Роксолана добре знала натуру великого володаря і вміла тонко ним маніпулювати. Тому за нею закріпилося в історії тавро вправної інтриганки.

Чи вміла Роксолана читати і писати польською?

Попервах Роксолана не знала османської мови. Вона  містить багато перських і арабських слів, поєднаних тюркською граматикою. Про це Роксолана сповіщала у ранніх листах, які, на її прохання, писали гаремні писарі. Вона десять років навчалася у гаремній школі. Школа була обов’язкова для наложниць султана. Роксолана  вивчила мову. Її листи почали «дихати» квітучою, барвистою мовою. У посланнях вона щебетала, немов соловейко, не лише про кохання, а й про релігійні та політичні справи. Утім, певні граматичні та стилістичні особливості написання Роксоланою листів свідчили про її українське походження та знання нею слов’янського письма.  

Свої ж листи до польського короля вона писала османською. Можливо, не знала польської. А може,  хотіла виявити свою зверхність над цим монархом. Адже під його владою була її Батьківщина – Рогатин.

Як  дружину султана Сулеймана Першого сприймають в Туреччині?

За життя українка фінансувала з власних грошей будівництво мечетей, громадських їдалень, шкіл, лікарень і лазень. Однак насправді турки доволі скептично ставляться до неї. Вони звинувачують її у страті Мустафи, старшого сина султана Сулеймана від черкески Махідевран, якого називали гідним спадкоємцем трону. Утім, докази, зібрані істориками, свідчать про те, що не все у цій історії було так однозначно.

Популярність українських наречених в Туреччині збереглася і досі.

Гадаю, тут не стільки заслуга Роксолани, а сучасних українських дівчат, слава про вроду яких рознеслася усім світом.

Пам’ятник Роксолані в місті Рогатині Івано-Франківської області.

Цікавий факт

Роксолана була не єдиною, хто зміг досягнути слави завдяки красі, розуму і дипломатії в турецькому гаремі. Хатідже Турхан – Мати Мехмеда ІV. Вона також була українкою з Поділля, її звали Надія. Вона значно менш відома. Але вона супроводжувала сина під час походу на Кам’янець-Подільський і Хотин 1672-1673 роках.

Марта ГАЛКІНА

01.02.2019, 20:08  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X