Шлюби з неповнолітніми на Прикарпатті: статистика та як раннє одруження впливає на людину

24.05.2019, 14:15  |  Автор:   Власенко Власта

Одруження – це дійсно зважений крок у житті кожної людини. Зазвичай це роблять в більш усвідомленому віці – від 20 до 35 років. Проте трапляються випадки, коли в офіційне сімейне життя вступають і раніше, ще до досягнення повноліття.

Як розповіли WestNews в Головному територіальному управлінні юстиції в Івано-Франківській, міським відділом ДРАЦС за 5 місяців цього року зареєстрували чотири шлюби з неповнолітніми.

Зокрема, у трьох випадках неповнолітньою була наречена, а в одному – наречений. Шлюбів,  в яких і хлопець, і дівчина не досягли повноліття, на Прикарпатті не реєстрували. Щоб наречені були молодші за 16 років – випадків в області не було. І взагалі, реєстрація таких шлюбів не допускається.

Анна Шийчук, психолог, сертифікований психотерапевт та автор програм на Urban Space Radio, розповідає, що рідко трапляється, коли людина в 16 років вже повністю свідома в своєму виборі. Звісно, не можна узагальнювати всіх 16-річних і казати, що вони не є свідомі. Є частина ранніх шлюбів, які вдалі, і пара живе довгі роки разом: від неповноліття і до пенсії. Проте, з власної практики Анни, це швидше щаслива випадковість, ніж правило.

“Пари, які рано вступили в шлюб, найчастіше розлучаються до року часу. Переважно вони це трактують як “не зійшлись характерами”. Але насправді одна з головних проблем – незрілість особистості. У період від 16 до 18 років людина вибирає: їй потрібно спробувати багато варіантів, щоб зрозуміти, який найважливіший. Якщо неповнолітня особа одружується з першим або другим вибором, то не факт, що цей вибір буде і надалі. Люди потім розлучаються через те, що в парі хтось починає розвиватись. А потім виявляється, що хлопець і дівчина були зовсім інші. Тому що різниці між людиною, якій 30 і 31, майже немає, а між 16 і 17 – просто дві різні особистості. Як на мене, в цьому і є основна причина розлучень. Заходячи в такі шлюби, люди не до кінця знають себе, вони ще не є емоційно зрілими. З іншого боку – вони не до кінця знають, що взагалі хочуть від стосунків. Шлюб – це більше, ніж “прикольно”,” – розповідає Анна.

За словами психолога, хороший шлюб повинен складатись з трьох складових: тілесної пристрасті, емоційної близькості та відповідальності. А в 16 років бачення цих трьох частин буде відрізнятись від того, яке настане в 20 років.

“Наприклад, у чоловіків сексуальність розвивається швидше, ніж у жінок. Тобто ставлення до сексу в хлопця і дівчини в 16 років буде кардинально різним. Разом з цим, емоційні переживання також можуть відрізнятись. Ще люди в 16 років не зовсім розуміють, що таке спільний побут. Вони не завжди готові нести відповідальність за спільне житло чи прийняття якихось рішень. На фоні цього завжди виникає велика кількість конфліктів і як наслідок – розлучення. Це є травматично для особи як рана, яка досить довго гоїться. І, коли ці люди вступатимуть вдруге в шлюб, то страху, що негативний досвід знову повториться, набагато більше,” – говорить Анна Шийчук.

Слід нагадати, що у 2018 році Івано-Франківським міським відділом ДРАЦС зареєстровано п’ять шлюбів.

Як зазначають в управлінні юстиції, найчастіше реєструють шлюб у віковій категорії від 20 до 35 років. Також зареєстрували шлюби, де жінка старша за чоловіка на 20 років. Була і різниця в 35 років – наречений старший за наречену.

За яких умов можна одружитися неповнолітньому? Право на шлюб неповнолітньому надає суд, лише він може відмовити або надати право на одружитись. Для цього потрібно подати заяву в суд за місцем проживання. Доказами інтересів можуть бути фактичне створення сім’ї, народження в такій сім’ї дитини, вагітність неповнолітньої жінки.

Чи є особливі вимоги до заяви про надання шлюбу неповнолітнім? При подачі заяви неповнолітнім обов’язково пред’являється рішення суду про надання права на шлюб. У заяві про надання права на шлюб зазначаються: прізвище, ім’я, по батькові заявника, його місце проживання та засоби зв’язку; прохання надати право на шлюб; відомості про ту особу, з ким планується шлюб; посилання на вік осіб, що бажають створити сім’ю, який не дозволяє це зробити за правилами Сімейного кодексу України; докази , що надання права на шлюб відповідає інтересам неповнолітнього заявника чи заявниці. До заяви додаються копії відповідних документів (свідоцтв про народження, медичних довідок про вагітність тощо). При цьому батьки заявника (неповнолітньої особи, яка бажає укласти шлюб), а також особа, з якою планується укладення шлюбу,  вказуються  у заяві про надання права на шлюб як заінтересовані особи.

Чи потрібна згода батьків? У відділі ДРАЦС згоду на шлюб дають лише наречені, а в суді при наданні права на шлюб неповнолітньому суд враховує згоду батьків. Думка батьків може сприяти встановленню дійсних обставин справи, з’ясуванню відповідності надання цього права інтересам неповнолітнього, оскільки ця відповідність – головний критерій задоволення заяви про надання права на шлюб.

Підготувала Ольга ВЕРКАЛЕЦЬ

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X