WestNews.com.ua

Скасування ЗНО для вступників з ОРДЛО: що з цього приводу думають фахівці України

08.07.2020, 11:14  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

Третього липня в Україні був прийнятий Закон, що вносить зміни до Закону України “Про освіту”. Зокрема, було внесено певні особливості, що стосуються розширення можливостей для вступу та підготовки до вступу у ВНЗ абітурієнтів з ОРДЛО та територій населених пунктів на лінії зіткнення.

В соціальних мережах чимало людей обурювалися з приводу відміни для дітей з ОРДЛО обов’язкової здачі ЗНО. Тобто, за цими змінами передбачено, що випускники шкіл з тимчасово окупованих територій можуть без ЗНО вступити в будь-який ВНЗ країни. Для цього їм потрібно тільки здати вступні іспити в університеті.

На фейсбук-сторінці партії “Слуга народу” повідомили, як саме відбуватиметься вступ у вищі навчальні заклади для таких абітурієнтів. Зокрема, йдеться про те, що атестати з окупованих територій Донецької, Луганської областей, Криму та Севастополя – визнавати не будуть.

  • Перший етап – діти приїжджають в центри «Донбас-Україна» або «Крим-Україна», складають два іспити: історію України, українську мову та літературу.
  • Другий етап – на основі цих двох іспитів отримують український атестат про повну загальну середню освіту.
  • Третій етап – вже з цим документом мають право вступати до українських університетів, а там вже відбуваються внутрішні іспити.

Також в партії кажуть, що для цих абітурієнтів держава виділить квоту, а в межах цієї квоти університети можуть встановити свою, але тільки до 20%.

Таким чином, ми прирівняли в правах на вступ дітей із тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей до дітей з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Вони конкуруватимуть лише між собою, а не з іншими дітьми з України”, – додають в партії “Слуга народу”.

Є чимало фахівців, що погоджуються з таким рішенням влади. Зокрема, журналіст Денис Казанський повністю підтримує скасування ЗНО для вступників з ОРДЛО.

“Якщо розглядати ситуацію суто прагматично, то стає очевидно, що чим більше молодих людей ми зараз витягнемо з ОРДЛО сюди, тим менше їх буде воювати проти України на боці ЛДНР в майбутньому. Кожен абітурієнт з ОРДЛО – це -1 «громадянин ЛДНР». Відповідно – менші втрати для України. Звісно, хтось може повернутися назад, отримавши диплом тут, але таких буде меншість”, – написав на своїй фейсбук-сторінці журналіст.

Українська поетеса Любов Якимчук зазначає, що конкурс для дітей з ОРДЛО проходитиме в межах квоти, тому не варто переживати, що іншим абітурієнтам не вистачить місць.

“Не всі вступники з окупованого Донбасу скористаються квотою. Бо уже зараз, хто хотів, складає ЗНО, що триває (ну, за умови якщо блокпости відкриті та вони змогли виїхати). Тобто ці діти самостійно опановували історію України та українську мову. Розумієте? Самостійно. Зараз був карантин і всі ми вчили своїх дітей, тому знаємо ціну навчання поза школою. А діти в окупації так опановували програму не кількох місяців, а кількох років. Вони мають вивчити самостійно історію України та українську мову, яку їм там не викладали”, – говорить поетеса.

Також WestNews вирішив дізнатися думки прикарпатських вчителів та викладачів щодо цієї ситуації.

Декан факультету філології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, доктор філологічних наук Роман Голод вважає таке рішення влади несправедливим. Каже, що свого часу після служби в армії було важко вступити на навчання в університет. Адже тоді більшість ліцензійних місць на престижних спеціальностях зайняли воїни-афганці, які мали на вступ відповідні пільги.

“Мене тоді обурювало, що від цих людей, часто з надірваною психікою, держава вирішила відкупитися дешевою ціною – пільгами на здобуття вищої освіти”, – каже професор Голод.

Щодо сьогоднішніх реалій, то Роман Голод говорить, що це абсурд надавати суттєві пільги (зокрема, вступ без ЗНО), не дітям українських воїнів, а дітям тих, хто, можливо, цих захисників убивав і калічив.

“Ще однією породженою ним загрозою є адаптація масової свідомості до думки про необов’язковість складання при вступі ЗНО як такого. Подейкують, що корупціонерам від освіти давно вже кортить відновити потоки хабарництва, котрі щедро зрошували фінансовими вкрапленнями галузь до переходу на ЗНО при вступі. Начебто у цьому аспекті великі сподівання покладаються на нового т. в. о. міністра освіти. Чи виправдає він покладені на нього надії корупціонерів різних рівнів – покаже час”, – додає декан факультету філології.

Вчителька української мови та літератури, учитель-методист Коломийського ліцею №1 імені Василя Стефаника – Марія Томенчук вважає, що рішення влади матиме негативний характер для освіти.

“Діти з ОРДЛО повинні здавати ЗНО. Україні потрібні професіонали у будь-якій сфері. Дитина, яка не засвоїла шкільної програми, не зможе опанувати програму вишу. Кому потрібні такі спеціалісти? Деякі політики закликають бути гуманними. Цікаво, куди зникає їхній гуманізм, коли мова заходить про дітей воїнів АТО, дітей- сиріт. Це все гнила політика, знецінення національних надбань”, – каже Марія Томенчук.

Фото ілюстративне

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Учням розпочали повернення коштів за пробне ЗНО

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X