WestNews.com.ua

“Станіславів: погляд крізь роки”. Перший страйк. ФОТО

12.08.2020, 20:18  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

Пропонуємо вашій увазі добірку цікавих історичних фактів з історії міста Івано-Франківська у новій рубриці – «Станіславів: погляд крізь роки».

Ми розглянемо один з найцікавіших періодів в періодів – кінець ХІХ – початок ХХ ст. завдяки нарисам видатного історика Михайла Головатого.

Серпень 1895 р. Це дата першого страйку в історії Станиславова. Він спалахнув на будовах міста й охопив до 800 робітників.

Головні вимоги будівельників – підвищення заробітної платні і скорочення робочого дня. В той час робітники ще боролися за 10- годинний робочий день і за денну платню в 1,5 золотого ринського для кваліфікованого робітника.

До слова, на той час, при стажі роботи чотири роки муляр мав отримувати не менше ніж 1,4 злотих ринських у день, тесляр – 1,3 злотих, каменяр – 2,3, помічник (тепер так звуть різноробочих) – 0,8 центів, жінки – 0,65, хлопці – 0,45, розповідав краєзнавець Іван Бондарев.

Усмішку може викликати ще одна вимога страйкарів: заробітну платню видавати в суботу на місці роботи, а не в неділю в шинку. Видно, нимало трудових крейцерів висмоктували шинкарі з каменярів та мулярів.

Війська гарнізону привели у підвищену готовність, але обійшлося без сутичок. 13 серпня страйк закінчився перемогою робітників.

Того ждня вулиці міста заповнили радісні демонстранти з гаслами: «Перемога робітників Станиславова». «Хай живе 10-годинний робочий день!». «Пролетарі всіх країн, єднайтеся!». Перша проба сил виявилася вдалою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 108 років тому відбувся перший в історії Франківська авіаційний політ. ФОТОАРХІВ

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X