WestNews.com.ua

Станіславів вчора і сьогодні: як виглядала Привокзальна площа 100 років тому. ФОТО

16.09.2019, 19:15  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

Франківці щодня прогулюються вулицями міста, але не всі задумуються, як виглядали наші вулиці, наприклад, 100 років тому. Усе це можна побачити та порівняти з тим, як виглядає сьогодні у нашій традиційній рубриці WestNews “Станіславів вчора і сьогодні”.

Сьогодні мова піде про Привокзальну площу — площа в Івано-Франківську, що прилягає до залізничного вокзалу. Простягається від вул. Вовчинецької до перехрестя із вулицями Гаркуші та Залізничної.

Площа почала формуватися після зведення у 1866 залізничної лінії Львів — Чернівці на околиці Заболотівського передмістя. На той час була віддалена від центру міста на 1,5 км.

Залізничний дворець

Залізничний вокзал було збудовано в 1866 році. Ця дата зафіксована на металевих стовпах на пероні станції. Минуло ще три роки, як перший потяг пройшов через Харків, а ще через рік залізничним вузлом став сам Київ (на той момент губернське місто).

1 вересня потяг із декількома сотнями галичан виїхав зі Львова до Чернівців. Дванадцять годин тривав цей рейс, і майже го­дину (точніше, 47 хвилин) потяг стояв у Станіславі. Та це був не лише перший пасажирський потяг в історії міста. Адже саме тут, на вокзалі, вперше в місті спалахнуло електричне освітлення.

У 1866 році була прокладена перша колія зі Львова через Станіславів до міста Ясс у Румунії. Надалі будівництво колії від Станіславова розвивалось в різних напрямках: у січні 1875 року був роз­по­чатий рух на Стрий, в січні 1884 року — на Гусятин, а з листопада 1891 року — на Вороненку.

На початку минулого століття залізничний вузол у Станіславі вважався настільки потужним і значним, що саме тут, а не у Львові чи Кракові, відкрили дирекцію залізниць. Її тоді розмістили у спеціально спорудженій розкішній будівлі, де зараз розташований головний корпус медичного університету.

Вокзал за свою історію пережив дві реконструкції. Перша відбулась у 1886 році. Розвиток Австро-Угорщини (в складі якої була й Галичина) спонукав до розбудови залізничної мережі. Наш невеликий вокзал перестав відповідати потребам часу.

Тож до невеликої головної будівлі по обидва боки при­будували одноповер­хові флігелі. Відкрилися їдальня і канцелярія, колійова пошта. Над центральним входом до вокзалу здіймалася скульптура крилатої богині, якої нині тут уже, на жаль, немає.

Забудова площі

Будівля № 15 на вулиці Привокзальній, у якій міститься дирекція залізничних перевезень

Першою спорудою на площі був залізничний вокзал (буд. № 19), побудований у тому же 1866 році, що й колія зі Львова до Чернівців.

У 1906 році вокзал був капітально перебудований, а поряд було споруджено у такому стилі і двоповерховий будинок (буд. № 19) залізничної пошти — центр обробки та перевезення.

 

Наступною була зведена перед Першою світовою війною залізнична поліклініка (буд. № 17) та розбудована у 1933 році архітектором Т. Ковальським.

В будинку № 15 знаходиться Івано-Франківська дирекція залізничних перевезень.

Поруч з Привокзальною площею розташований міжміський автовокзал.

Сквер та вулиця Привокзальна

Навпроти вокзалу в 1920 — 1930-тих рр. сформовано сквер. До того часу це місце вже було забудовано будинками, і навіть, двоповерховими кам’яницями, які довелося знести.

Привокзальний сквер заклали в межах до, прокладеної у 1888 році, вулиці Привокзальної (теперішня назва, міститься на західному краю скверу).

У двоповерховому будинку № 11, збудованому за Австрії, в міжвоєнний час знаходився Народний дім українських залізничників. Напівзруйнований будинок у 2005 році відремонтував для себе банк Crédit Agricole.

Будинок № 13 на розі з вулицею Донцова, споруджений 1956 році, є одним із небагатьох представників архітектурної «сталінської величі» в Івано-Франківську.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Станіславів вчора і сьогодні: як виглядала вулиця Чорновола 100 років тому. ФОТО

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X