WestNews.com.ua

Станіславів вчора і сьогодні: як виглядала вулиця Франка 100 років тому. ФОТО

30.11.2018, 19:20  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

Франківці щодня прогулюються вулицями міста, але не всі задумуються, як виглядали наші вулиці, наприклад, 100 років тому. Усе це можна побачити та порівняти з тим, як виглядає сьогодні у традиційній рубриці WestNews “Станіславів вчора і сьогодні”.

Вулиця Франка — вузька, із одностороннім рухом в напрямку до вул. Незалежності, довжиною 600 метрів. Красива, засаджена каштанами й липами, що робить її дещо затемненою.

У невеликому сквері встановлено погруддя письменника, «що немов виростає зі скелі» (1978, скульптор — А. Болюк).

План міста Станіславова 1904 р.

Трохи історії 

Вулиця належить до найдавніших вулиць міста, відома з XVIII століття. Історична назва — Вузька Заболотівська. Їй паралельна, ближча до Середмістя — Широка Заболотівська (Грушевського).

В 1880-х отримала ім’я Камінського. Ще в 1888 р. радні не могли з’ясувати, чи вона носить ім’я відомого генерала, чи ім’я недавнього бурґомістра. Зупинилися на тому, що це — прізвище генерала Я. Камінського.

В часи ЗУНР вулицю перейменували на А. Могильницького. Німці під час окупації дали ім’я — доктора Франка, генерал-губернатора Кракова.

У радянські часи спочатку була названа вулицею Сталінської Конституції.

Від 1956 року, на відзначенні 100-річчя від дня народження великого Каменяра, отримала теперішню назву — Франка.

Відомі будівлі

№ 4. Колишня військова казарма. Тепер тут філія проектного інституту «Діпромісто» (після надбудови третього поверху).

№ 6. Управління МНС в Івано-Франківській області. Міститься тут від 1929 року, тоді ж вона була автомобілізована.

№ 10. 5-ти поверховий житловий будинок

№ 14. Загальноосвітня школа № 3. Єдина в Івано-Франківську з російською та польською мовами навчання. А починалась вона в (1908) році як монастир і школа сестер урсулянок, черниць католицького обряду.

№ 27. (1913) Будинок, що належав Мелітонові Бачинському — нотаріусу, літературознавцеві, одному із засновників філії станиславівської «Просвіти», соратникові І. Франка. Очевидно, І. Франко бував гостем у цьому домі.

Підготував Андрій МЕНІВ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Станіславів вчора і сьогодні: як виглядала Площа Міцкевича та вулиця Лесі Українки 100 років тому. ФОТО

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X