WestNews.com.ua

Станіславів вчора і сьогодні: як виглядала вулиця Гаркуші 100 років тому. ФОТО

29.09.2019, 16:15  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

Франківці щодня прогулюються вулицями міста, але не всі задумуються, як виглядали наші вулиці, наприклад, 100 років тому. Усе це можна побачити та порівняти з тим, як виглядає сьогодні у нашій традиційній рубриці WestNews “Станіславів вчора і сьогодні”.

Сьогодні мова піде про вулицю Гаркуші, що веде від перехрестя вулиць Грушевського, Василіянок та Грюнвальдської до Привокзальної площі. Знаходиться на сході центральної частини міста.

Історія/Назви

Вулиця існує із 1870-тих, на картах міста вперше нанесена у 1877 році. Названа на честь Мечислава Романовського — польського поета і повстанця проти російської імперії 1863 р. Він народився в с. Жукові, навчався у Станиславівській гімназії. Загинув у бою з армією царської Росії.

За часів ЗУНР вулиця носила ім’я Лесі Українки. З 1919 р. поляки повернули першу назву. Під час німецької окупації названа іменем Коновальця.

Микола Гаркуша

У 1944 році радянська влада перейменувала вулицю на теперішню Гаркуші — полковника, військова частина якого брала участь у визволенні Івано-Франківська від німців. Родом із Черкаської області. Дійшов до кордону з Угорщиною, де загинув у бою. Посмертно, Миколі Гаркуші, було присвоєне звання Героя Радянського Союзу. Його тіло було доставлено до Станіслава та захоронено на меморіальному братському кладовищі, куди виходить вулиця.

Архітектура

Перші будинки по вулиці зведені в 1880-х. Це були невеликі міщанські хати «на дві половини» з ганками. Часто вони були не цегляними, а глинобитними на дерев’яному каркасі і виправлені гіпсом. До нашого часу серед новішої забудови дійшли ще міщанські будинки №17 та №27.

Капітальними поверховими будинками ще австрійського періоду є житлові кам’яниці №3, №4, №7, №8 та №9.

Будинок №3 — сецесійний чотириповерховий, споруджений 1912 р. громадянином В. Роженком. Будинок №4 (ріг вул. Франка) — теж чотириповерховий, у стилі сецесії збудований 1914 р., перед самим початком війни. Його власник купець С. Райслер тоді взяв у міській касі ощадності кредит — 125 тисяч корон. А після війни, коли лютувала інфляція, він намагався повернути цю ж суму, хоч за неї можна було придбати в той час хіба сиґарету. Про це з обуренням і здивуванням писали місцеві газети.

За Польщі на вулиці були споруджені поверхові будинки №1 (ріг Ґрюнвальдської), 5, 5а, 11а, 18 у стилі раннього і зрілого конструктивізму.

Будинок №1 зведений 1929 р. для державних службовців. Це перший п’ятиповерховий будинок, поставлений за Польщі, і п’ятий в історії міста.

У радянські часи збудований у 1987 р. лише один, значний і важливий у містобудівному відношенні будинок, оскільки він є наріжним, розташований на розі вулиць Гаркуші та Грушевського (арх. С. Синько). Цей чотириповерховий дім будувався для облсільгоспхімії. Нині в ньому — ВАТ «Агрохімцентр» та інші заклади, що мають стосунок до родючості земель.

Останніми роками на вулиці виростають новітні кам’яниці на місці міщанських хат.

Будинок польських ремісничих товариств, де містився кінотеатр “Полонія” (1913). На його місці звели комплекс новобудов (№23/27).

В будівлі № 36а 2 серпня 2017 року був освячений храм Святого пророка Іллі УГКЦ, відомий своїми двосторонніми вітражами (автор Ігор Волошин).

Пам’ятки міського значення:

№3        Житловий будинок (мур., 1900-і рр.)
№4        Житловий будинок (мур., 1914 р.)
№7        Житловий будинок (мур., 1898 р.)
№8        Житловий будинок (мур., 1900-і рр.)
№9        Житловий будинок (мур., п.20ст.)
№28      Житловий будинок (мур., п.20ст.)

Чи знали ви, що…

… за спогадами ветеранів автомобілістів перехрестя, від якого починається вул. Гаркуші, в 1956 р. стало першим реґульованим у місті, але ще не за допомогою світлофора. Рухом тут хвацько керувала жінка реґулювальник.

Попередені випуски рубрики “Станіславів вчора і сьогодні”: 

Привокзальна площа

Вулиця Чорновола

Вулиця Бачинського

Вулиця Тарнавського

Вулиця Василіянок

Вулиця Вітовського

Вулиця Труша

Вулиця Страчених

Вулиця Шпитальний

Вулиця Грюнвальдська

Вулиця Курбаса

Франківська “стометрівка”

Вулиця Шашкевича

Вулиця Старозамкова

Вулиця Вірменська

Вулиця Франка

Площа Міцкевича

Вічевий майдан

Вулиця Грушевського

Вулиця Мазепи

Вулиця Січових Стрільців

Plan miasta Stanisławowa i Knihininów. 1919 р.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Станіславів міжвоєнний: нове життя старих світлин Генрика Поддембського. ФОТО

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X