WestNews.com.ua

Станіславів вчора і сьогодні: як виглядала вулиця Грушевського 100 років тому. ФОТО

25.07.2018, 19:30  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

Франківці щодня прогулюються вулицями міста, але не всі задумуються, як виглядали наші вулиці, наприклад, 100 років тому. Усе це можна побачити та порівняти з тим, як виглядає сьогодні, у нашій традиційній рубриці WestNews “Станіславів вчора і сьогодні”.

Вулиця Грушевського — простягається від площі Міцкевича — до перехрестя вулиць Грюнвальдської, Василіянок та Гаркуші. Вулиця спочатку проходить паралельно вул. Незалежності, потім завертає дугою вліво і від Білого дому тягнеться прямо.

Історія

Вулиця існує від XVIII с. За Польщі вулиця Грушевського носила назву третього травня (Ulica trzeciego maja) — так у 1892 році її назвали в пам’ять річниці польської конституції, що була ухвалена 3 травня 1791 року. Ще раніше це була частина вулиці Заболотівської, що починалася від вулиці Романовського (тепер Гаркуші).

Ім’я Михайла Грушевського вулиці було присвоєно на честь 125-річчя з дня народження. Восени 1918 року (м. Станіслав було столицею ЗУНР) Михайло Грушевський був у нашому місті, про що свідчать письменник А.Чайківський в свої споминах «Чорні рядки».

План міста Станіславова (1905 р.)

Історія назв вулиці
За Австрії: Шидловського (1905) + 3 Мая (1891) / Заболотівська вища
За ЗУНР: Шидловського + Івана Франка
За Польщі: Шидловського + 3 мая
За Рейху: Мазепи + Губернаторська
За СРСР: Карла Маркса (1940)
Сучасна назва: Грушевського Михайла (з 1990)

Будівлі

Сьогодні вулиця Грушевського — важливий осередок адміністративних споруд. У першу чергу, тут розташована будівля міськвиконкому, обласної та міської рад (будинок № 21). Це Білий дім, як його звуть мешканці. Його зведено на місці дитячого садка, трьох житлових будинків (XIX — початку XX століть), розкішного саду, резиденції вірменського священика. Жителі міста були проти зведення дорогого адміністративного будинку (який на той час коштував 20 млн. карбованців), і воліли спорудити 10 нових шкіл. Тим не менше, тут постала могутня споруда, в лівому крилі якої розмістився обком комуністичної партії, а в правому — облвиконком. Із серпня 1991 року Білий дім служить незалежній Україні.

На цій же вулиці знаходиться приміщення обласної «Просвіти» — колись тут знаходилося товариство «Сокіл», за часів радянських — будинок народної творчості. В цьому будинку в різні часи бували Богдан Лепкий, Лев Бачинський, Іван Ле, Володимир Сосюра, Юрій Яновський, Остап Вишня, Максим Рильський, Соломія Крушельницька.

На вулиці Грушевського є будинок, де народилася всесвітньо відома українська оперна співачка Ірина Маланюк. Тепер у Івано-Франківську періодично проводиться Всеукраїнський конкурс молодих вокалістів її імені.

Є будинок, де колись знаходилася школа, в якій директором був батько письменниці Ірини Вільде.

В приміщенні «Сокола» проходив І Український Світовий жіночий конгрес у 1934 р., а в Білому домі — І Світовий конгрес гуцулів у 1993 р.

В будинку № 32А розміщується управління Нацбанку України в області. Сучасні риси цієї споруди, яку закінчено кілька років тому, — цілковита протилежність колоритній будівлі, що напроти. На цій вулиці є ще 6 банків. Будинок № 31 було зведено у 1912 році для потреб фінансової палати. Нині тут розташовується івано-франківське лісове господарство, міжрайонна природоохоронна прокуратура, Український науково-дослідний інститут лісівництва і т. д.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Станіславів вчора і сьогодні: як виглядала вулиця Мазепи 100 років тому. ФОТО

Станіславів вчора і сьогодні: як виглядала вулиця Січових Стрільців 100 років тому. ФОТО

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

25.07.2018, 19:30  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X