WestNews.com.ua

Станіславів вчора і сьогодні: як виглядала вулиця Курбаса 100 років тому. ФОТО

21.03.2019, 19:00  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

Франківці щодня прогулюються вулицями міста, але не всі задумуються, як виглядали наші вулиці, наприклад, 100 років тому. Усе це можна побачити та порівняти з тим, як виглядає сьогодні у нашій традиційній рубриці WestNews “Станіславів вчора і сьогодні”.

Вулиця Леся Курбаса — коротка пряма вулиця в центральній частині Івано-Франківська, яка сполучає площу Міцкевича з вулицею Грушевського.

Історія

Виникла в середині XIX століття. Раніше на її місці пролягали фортечні мури та височів бастіон із центром на місці нинішньої філармонії. Вулиця мала ім’я А. Бельовського — польського поета й історика, який народився в с. Креховичах на Рожнятівщині, в нашій області. У часи ЗУНР називалася вулицею Ю. Федьковича.

За німецької влади названа іменем Р. Ваґнера. У першу річницю зайняття радянськими військами Станіслава вулицю назвали ім’ям майора В. Цимбалюка — командира батальйону 161-ї стрілецької дивізії, яка визволяла місто. Він загинув у боях на території Словаччини.

Вулиця розташована в мистецькому осерді обласного центру. У березні 1991-го вона одержала ім’я відомого режисера і теоретика театру Леся Курбаса, який неодноразово грав ролі та ставив вистави у Станиславові.

Будівлі

«Єдиною вулицею, яка є повністю сформовна від щільної забудови кінця XIX і поч XX ст є вулиця Курбаса і нею дійсно варто неквапливо пройтись. Там можна заглянути в кілька двориків, роздивитись маскарони на стінах старих будинків», – ділиться спостереженнями відомий письменник Тарас Прохасько.

На вулиці пронумеровано тільки вісім будинків. Три з них — № 5, 7, 9 (арх. А. Ріттер) — це фактично один трисекційний будинок, у якому за звичаєм давніх часів кожна секція має свій номер. Кам’яниці тут капітальні, триповерхові, будовані в діапазоні 1894–1906 рр. Відзначаються неокласичними і сецесійними формами, всі вони є пам’ятками архітектури місцевого значення.

Це один з найпротяжніших по фасаду історичних житлових будинків – близько 65 метрів.

Найбагатшу історію має будинок № 3 на початку вулиці, що порталом звернений до площі Міцкевича. Приміщення філармонії зведене у 1891 році, в пишному архітектурному стилі за проектом інженера міської залізниці Юзефа Лапінського.

Він став переможцем конкурсу проектів театральних будівель на замовлення музичного товариства ім. Стефана Монюшка.

Унікальне фото закладання міського театру

На той час це приміщення призначалося для театру і було архітектурною окрасою Станиславова.

Під час Першої світової війни будівлю була зруйнована. Ґрунтовна реконструкція театру відбулася наприкінці 1920-х років минулого століття за проектом Станіславського архітектора Станіслава Трелі.

У 1929 році завершили реконструкцію, яка виявилася невдалою,— зникли баня і портик, всі вікна зробили прямокутними, пластичні прикраси зникли, натомість з’явився масивний балкон. Тогочасний вигляд будівлі зберігся і до сьогодні.

У листопаді 2010 р., через 4 роки будівництва, відкрили добудову до приміщення обласної філармонії вартістю в 7 млн грн.,— адміністративний корпус і сучасні звукоізольовані приміщення для репетицій.

Реконструкція філармонії

Капітальний ремонт старого корпусу Івано-Франківської обласної філармонії — пам’ятки архітектури XIX століття проводили майже рік та завершили 20 грудня 2011 р. Повністю було відреставровано концертний зал, а також створено малу залу на 70 глядачів. Обіцяного автентичного вигляду, на жаль, реставрація цій будівлі не повернула попри потрачені значні кошти — 12,7 мільйонів гривень. До «плюсів» оновленої філармонії можна віднести збільшені хол і основна сцена та облаштування малої сцени, а також збереження первісного вигляду «круглої» зали на другому поверсі.

Реставрація фасалів та дверей

Згідно з проектно-кошторисною документацією, реставрація цілого фасаду № 5, 7, 9, включно з реставрацією вхідних дверей, коштувала бюджету міста 941 695 гривень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Франківці щодня прогулюються вулицями міста, але не всі задумуються, як виглядали наші вулиці, наприклад, 100 років тому.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X