WestNews.com.ua

Станіславів вчора і сьогодні: як виглядала вулиця Мазепи 100 років тому. ФОТО

17.07.2018, 19:30  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

Франківці щодня прогулюються вулицями міста, але не всі задумуються, як виглядали наші вулиці, наприклад, 100 років тому. Усе це можна побачити та порівняти з тим, як виглядає сьогодні у нашій традиційній рубриці WestNews “Станіславів вчора і сьогодні”.

Вулиця Мазепи – давня вулиця міста, яка виникла ще на початку XVIII ст.

Вона починалася біля фортечної Тисменецької брами і вела на захід, у напрямку Лисця і Богородчан. У документах XVIII ст. називається Брукованою, бо була вибрукована каменем з Бистриці-Солотвинської. Польський дослідник А. Шарловський пише, що на початку XIX ст. на назву вулиць заслуговували лише дві — Галицька і Брукована. За час існування вулиця мала чи не найбільше назв. На зламі XVIII i XIX ст., на ній оселялись вірмени, громада яких жила в Станиславові нараховувала тоді до 500 осіб, була багатою і впливовою. Тоді вона мала неофіційну назву Вірменської.

У 1884 р.вулиця була названа Казимирівською, на честь польського короля Казимира ІІІ Великого, який у 1349 р. насильно прилучив Галичину до Польщі. В Часи ЗУНР вулиця носила назву І. Мазепи. Відновлена за Польщі назва Казимирівська теж не втрималась. Вулиця була перейменована на честь Польської організації військової (П. О. В.) У 1936 р. Це було в останні роки польського володарювання, і ця назва не закріпилась в пам’яті старожилів.

За «перших совітів» була названа ім’ям радянського партійного і державного діяча, керівника ЧК Ф. Дзержинського, в часи німецької окупації — Б. Хмельницького. Ще до здобуття незалежності, після перемоги Руху на виборах до міської ради в 1990 р. вулиці було повернене ім’я гетьмана Мазепи.

Націкавіші будівлі вулиці Мазепи:

№ 1. Пам’ятка архітектури. Івано-Франківський історико-меморіальний музей Олекси Довбуша. Споруджений в 1830 р.,— є другим за віком житловим будинком у передмісті (за межами середмістя). Двоповерховий з мезоніном у формі чотирикутника з внутрішнім двором.

№ 6. Пам’ятка архітектури. В травні 1897 р. тут відбувся перший в місті показ кінофільму.

№ 10. Пам’ятка архітектури.Колишня друкарня та кінотеатр «Рай». Народний музей освіти Прикарпаття

№ 14. Пам’ятка архітектури (1884 архітектор: Р. Меус). Обласна філія Ощадбанку. Перший будинок в Станиславові зведений за архітектурним конкурсом. Тоді,— «Каса ощадності», (створена у 1868),— перша фінансово-кредитна установа міста, яка до 1872 р. за сумою вкладів мала четверте місце в Галичині.

№ 20. Житловий будинок. Раніше тут знаходилася друга польська гімназія ім. Ю. Пілсудського(1907–1939).

№ 36. Житловий будинок. Колишній військовий трибунал (у післявоєнний час), який виносив вироки за націоналістичну діяльність.

№ 83. Будівля, на місці якої знаходився будинок в якому помер композитор Д. Січинський

№ 114. Найстаріша міська лікарня, (1841).

№ 133. Будинок у якому квартирувала Целіна Журавська-Зиґмунтовська у 1899–1900. Їй І. Франко присвятив рядки у вірші «Тричі мені являлася любов».

Андрій МЕНІВ, фото Андрій ЛЕВКІВ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Станіславів вчора і сьогодні: як виглядала вулиця Січових Стрільців 100 років тому. ФОТО

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

17.07.2018, 19:30  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X