WestNews.com.ua

Станіславів вчора і сьогодні: як виглядала вулиця Шашкевича 100 років тому. ФОТО

07.03.2019, 19:30  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

Франківці щодня прогулюються вулицями міста, але не всі задумуються, як виглядали наші вулиці, наприклад, 100 років тому. Усе це можна побачити та порівняти з тим, як виглядає сьогодні у нашій традиційній рубриці WestNews “Станіславів вчора і сьогодні”.

Вулиця Шашкевича знаходиться у центральній частині міста, сполучає вулиці Січових Стрільців і Грушевського. Практично навпіл її ділить вулиця Незалежності (“стометрівка”)

Ця невеличка вулиця є чи не найоригінальнішою в місті і за походженням, і за нумерацією будинків.

Почнімо з того, нинішня вулиця Грушевського від сивої давнини і до встановлення радянської влади починалася не там, де зараз, від вулиці Вітовського, а від вулиці Незалежності. Тобто північна частина нинішньої Шашкевича є час­тиною іншої вулиці. Вона існує від ХVІІІ століття.

Південна половина вулиці в бік Січових Стрільців відома від самого початку ХІХ століття (нанесена на мапі 1805 року). Була вона окремою вуличкою і називалася Святого Юзефа. В цій назві увічнена пам’ять про однойменний дерев’яний костьол, який стояв неподалік, приблизно на місці «Ексім-банку» і носив ім’я святого патрона власника міста Юзефа Потоцького.

У 1945 році радянські знавці об’єднали вулицю Святого Юзефа з початковим відтинком вулиці 3-го Травня (тепер Грушевського) в одну вулицю і назвали її Піонерською.

Після загибелі космонавта В. Комарова при здійсненні польоту 1967 року названа його ім’ям.

В 70-80 роках в Івано-Франківську спостерігалася спроба «побавитися» в народні мотиви, зокрема, було вигадано так званий «гуцульський стиль». Саме тоді розпочалося будівництво громадських споруд : Івано-Франківський аеропорт, «Молочне кафе», які мали стати візитною карткою цілого Прикарпаття. Тепер ці споруди вирізняються своєрідної форми дахами під черепицею та декоративними фасадами.

1987

До речі, коли на тодішній вулиці Комарова (Шашкевича) в 1984 році збудували «Молочку» (архітектор Ярослав Дяків), то, аби розмістити там літній майданчик, перекрили всю вулицю. І не даремно. Адже як в самому приміщенні кафе, так й на літніку, були постійні аншлаги.

Нинішню назву імені Шашкевича вулиця має від травня 1999-го.

Поруч біжить вулиця Івана Вагилевича. Так аж у незалежній Україні в центрі міста зійшлися письменники-засновники славнозвісної «Русь­кої трійці».

Та оскільки вулиця Шашкевича є еклектичним поєднанням двох кавалків колишніх різних вулиць, в нумерації будинків на ній, що називається, чорт ногу зломить. Початок нумерації на ній — нібито від вулиці Січових Стільців. Але непарні номери чомусь мають будинки справа, парні — будинки зліва, хоч за правилами мало бути навпаки. Тому відшукати тут будинок з потрібним номером — ціла проблема.

Найбагатшу історію має двоповерховий наріжний будинок № 7 (середина ХІХ століття), що від часів Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) називається «Українська хата». Тут містилися Український кооперативний банк, редакції газети «Нове життя», згодом «Станиславівських вістей». А згодом там розміщувалася обласна судово-медична експертиза. Нам там розташовані магазини там кав’ярні.

Навпроти, в будинку № 4, — розташований популярний пивний клуб «Десятка» («Бістро»).

Більше публікацій рубрики “Станіславів вчора і сьогодні” – ТУТ

ЧИАТЙТЕ ТАКОЖ: Місто-фортеця Станіславів, як яскравий приклад європейського ренесансового містобудування. ФОТО/СХЕМА

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X