WestNews.com.ua

Станіславів вчора і сьогодні: як виглядала вулиця Шпитальний 100 років тому. ФОТО

05.04.2019, 12:00  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

Франківці щодня прогулюються вулицями міста, але не всі задумуються, як виглядали наші вулиці, наприклад, 100 років тому. Усе це можна побачити та порівняти з тим, як виглядає сьогодні у нашій традиційній рубриці WestNews “Станіславів вчора і сьогодні”.

Вулиця Шпитальна – недовга вулиця, що тягнеться від вулиці Шеремети в центрі міста до Грушевського.

Найдавніший об’єкт на ній — військовий шпиталь. Звідси й назва вулиці. Шпиталь — це колишній палац, родинне гніздо Андрія Потоцького, який вважається зас­новни­ком міста. Палац збудований 1682 року, і від того часу існує описувана вулиця, що проходить повз фронтову частину палацового комплексу. Причому ця початкова частина вулиці містилася всередині фортечних мурів, а дальша виникла після знесення тих мурів у 1809–1812 роках.

Вулиця Шпитальна на карті Станіславова (1904 р.)

Шпитальною вулиця почала назива­тися в середині ХІХ століття. В міжвоєнний час мала ім’я С. Красовського, лікаря-хірурга, керівника загального шпиталю на зламі ХІХ-ХХ століть, який мешкав на цій вулиці. В радянські часи йменувалася вулицею Лещинця, секретаря обкому комсомолу, імпортованого з Чернігівщини і знищеного бойовиками ОУН у 1948 році.

Придворний архітектор Потоцьких Ф. Корассіні збудував палац в італійській манері «па­лац­цо ін фортеццо» (палац у фортеці) — фронтом і парком звернений до центру міста та з боків і позаду охоплений фортифікацією у два бастіони. Власне палац — триповерховий будинок у глибині скверу зліва. Це все, що лишилося після пожеж і руйнувань від колись пишного палацу, розбудованого в середині ХVІІІ століття.

Заслуговують на увагу два двоповерхові павільйони — лівий і правий — що виходять на фасадну лінію, будовані в стилі бароко наприкінці ХVІІІ століття. Головна в’їзна брама палацу, гарний зра­зок ковальського мистецтва, прикрашена скульптурними зображеннями лицарського обладунку. У палаці жив і помер Андрій Потоцький, бували польський король Ян Собеський, трансильванський князь Ф. Ракочі, австрій­ький цісар Йосиф ІІ. Не менше 25-ти років (від 1732-го року) тут прожила і в Станиславові похована дружина гетьмана П. Орлика, сподвижника і наступника гетьмана Мазепи. Чому? Тому що тогочасний власник міста Ю. Потоцький був союзником шведів і Мазепи.

Фото з сайту report.if.ua

Ос­танній власник замку Прот Потоцький, ув’язнувши в боргах, змушений був продати його в 1801 році австрійській державі. А держава створила військовий шпиталь. Тут він був до 2004-го року, відзначивши своє 200-річчя. У зв’язку зі ско­роченням української армії шпиталь розформували. Нині комплекс переданий у власність міста, відтак тут створено КП «Простір Інноваційних Креацій «Палац».

Там, де вулиця Шпитальна вливається у вулицю Грушевського, на неї торцем виходить монументальна споруда будинку обласних організацій.

Пам’ятки архітектури місцевого значення:
№2        Учительська семінарія (1842 р. добуд.1897р.)
№5        Комплекс палацу з брамами (мур. 1672-82р. 80-і рр. 18ст.)
№7        Житловий будинок (мур. 1906 р.)
№9        Житловий будинок (мур. 1930-і рр.)

Фото з сайту report.if.ua

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Станіславів вчора і сьогодні: як виглядала вулиця Грюнвальдська 100 років тому. ФОТО

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X