WestNews.com.ua

Станіславів вчора і сьогодні: як виглядала вулиця Вірменська 100 років тому. ФОТО

21.02.2019, 20:40  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

Франківці щодня прогулюються вулицями міста, але не всі задумуються, як виглядали наші вулиці, наприклад, 100 років тому. Усе це можна побачити та порівняти з тим, як виглядає сьогодні у нашій традиційній рубриці WestNews “Станіславів вчора і сьогодні”.

Вулиця Вірменська — невелика вулиця в центрі Івано-Франківська, одна з найстаріших в місті. Веде від вул. Страчених до вул. Шеремети.

З історії вулиці

Заснована на початку XVIII ст. в межах колишнього середмістя, тобто всередині фортечних стін.

В цьому районі міста (на схід від площі Ринок) колись проживали перші поселення вірмен, що прибули до Станіслава в другій половині XVII ст.

Лише в середині XIX ст. вулиця отримала свою першу назву: Антоневича. З історії місцевих вірмен відомо про трьох представників цього прізвища. Це настоятелі вірменської церкви Домінік (1775—1795), Антон (1795—1815) та повстанець 1831 р., керівник загону національної ґвардії під час революції 1848-го, поет Микола Антоневич. Немає точних даних яке ім’я з них у назві вулиці.

Від 1945 р. вулиця іменувалася Єреванською, а з 1991-го — Вірменською. Вона точніше передає історичну пам’ять про вірменську дільницю.

Забудова

Раніше по правій стороні вулиці знаходилися два визначні християнські храми, які були розібрані на початку XIX ст.:

  • на початку вулиці було подвір’я української церкви Св. Воскресіння (існувала 1670—1815);
  • наприкінці — костьол монастиря тринітарів (1732—1830).

На зламі століть

Кінець XVIII — початок XIX ст. був часом важких випробувань для вірменської громади міста. Її кількість і раніше не перевищувала 500 осіб, а після масової еміграції вірмен до Угорщини, вірмен залишилось зовсім мало. Через брак прихожан вірменська церква швидко прийшла у незадовільний стан і протягом 1811—26 років стояла зачиненою. Справи пішли краще за пароха Антонія Борковського, який відновив богослужіння і провів часткову реставрацію (1829). Вартим згадати є той факт, що у 1803 році вірменське братство святого Григорія поклало у львівський банк 69 808 злотих. Щорічні відсотки становили 175 злотих, і цієї суми цілком вистачало на платню пароху.

Під час знаної «Мармулядової пожежі» (1868) Вірменський костел згорів. На його реставрацію скинулися багато мешканців Станиславова різних віросповідань і національностей. У 1870 році реставрацію було завершено, але споруда при цьому дещо змінила свій зовнішній вигляд. Дві бокові вежі стали значно нижчими, пропала сигнатурка, змінилася форма куполів — шоломи барочного силуету були замінені дзвіноподібними куполами; іншим за конфігурацією став також фронтон, зникла невелика башта, що вінчали дах.

Визначні будівлі

№1. Пам’ятка архітектури XIX ст. Будинок був двоповерховий. Перебував в аварійному стані, зберегти його було неможливо. Після знесення в 2012 р. на його місці збудований італійський ресторан FABBRICA.

№6. Пам’ятка архітектури національного значення (1763) колишній Вірменський костел є взірцем стилю бароко.

Храм являє собою цегляну, тринавову базиліку з трансептом. Середня нава і трансептоднієї висоти, бічні нави (у теперішній час) — значно нижчі. Головний фасад увігнутий з трикутним фронтоном, фланкований двома круглими баштами. Споруда за периметром розчленована пілястрами іонічного ордеру, завершена карнизом.

Церкву перекрито напівциркульним склепінням з розпалубками, центральний об’єм перекритий куполом без барабану, що спирається на опорні стовпи за допомогою підпружних арок і вітрил.

У оформленні інтер’єру храму використані іонічний ордер, а також дерев’яна скульптура, яка, вочевидь, належить різцю М. Полейовського, на стінах фрески, виконані Яном Солецьким, що вміщені на карнизі центрального вівтаря та трансепту.

Привертає увагу виконана у вірменському стилі вівтарна плита Хачкар, яка є в центрі вівтаря.

Більше публікацій рубрики “Станіславів вчора і сьогодні”ТУТ

ЧИАТЙТЕ ТАКОЖ: Місто-фортеця Станіславів, як яскравий приклад європейського ренесансового містобудування. ФОТО/СХЕМА

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X