Створення Франківської ОТГ: перспектива чи утопія. ФОТО

22.01.2019, 14:41  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

Днями відбулося перше публічне представлення майбутньої концепції  створення Івано-Франківської об’єднаної територіальної громади.

Як відомо, мова йде про потенційне об’єднання навколо обласного центру Прикарпаття таких населених пунктів, як Вовчинець, Угорники, Микитинці, Крихівці, Хриплин (усі п’ятеро – наразі входять до Івано-Франківської міської ради), Угринів, Узин, Березівка, Добровляни, Загвіздя, Клузів, Колодіївка, Підлісся, Підлужжя, Підпечери, Посіч, Рибне, Черніїв, Чукалівка, Драгомирчани, Лисець, Старий Лисець, Радч та навіть містом Тисмениця, пише WestNews.

«Зараз ми говоримо про можливість створення ОТГ. Це не означає, що така буде створена. Ми тільки обговорюємо це питання. Місто – це в першу чергу надання якісних освітніх, медичних, культурних та інших послуг. Все ж таки в Івано-Франківську сконцентровані кваліфіковані лікарі, освітяни, велика база і ми вважаємо, що несправедливим є те, що деякі селами, навіть Тисменицького району, не мають тих благ, які дозволяє наше місто», – зазначив під час зборів, які відбувалися 19 січня в ЗОШ №25, міський голова Івано-Франківська Руслан МАРЦІНКІВ.

Переваги міста

«Це обговорення є на часі. Знову ж таки, наголошу про те що місто Івано-Франківськ сьогодні динамічно розвивається, росте як кількісно, так і якісно. Тільки за останні декілька років нам вдалося відкрити сім дитячих садочків. І цього року в нас буде приємна подія, коли ми відкриємо, вперше за останніх 17 років, нову школу в селі Хриплин. Це є свідченням того, що місто динамічно розвивається, розвивається його інфраструктура. У той же час, місто не може бути осторонь тих процесія, які відбуваються в державі. Ми повинні бути активними, спілкуватися, щоб зберегти навколишні села у складі міської ради. А це означає, що для наших приміських сіл будуть збережені всі ті види послуг, які сьогодні надаються. Місто сьогодні концентрує достатньо великий бюджет. Вперше за роки Незалежності бюджет склав 3,5 млрд грн. Це достатньо непоганий бюджет, якщо, наприклад, повіряти з польськими містами, які мають від 100 до 125 тисяч населення. Ці кошти дають нам можливість з оптимізмом дивитися на розвиток транспортної мережі. Нагадаю, що з понеділка відкрився новий комунальний маршрут, який буде з’єднювати мікрорайон Каскад з онкодиспансером, Чукалівкою та місце кладовище. Ми активно беремо участь у грантовій мережі. Тому, я вважаю, що місто є на тому етапі, на якому ми активно можемо вести переговори щодо об’єднання та збільшення території», – каже міський голова.

До слова, очільник Івано-Франківська озвучив статистику, згідно з якою 2,5 тисячі дітей з Тисменицького району навчають у франквських школах та дитячих садках.

Наслідки від’єднання

Разом із тим, Руслан Марцінків наголосив, що бачить і надалі село Вовчинці в складі Івано-Франківської міської ради, враховуючи, що минулої неділі, 20 січня, відбулися громаді слухання у Вовчинці щодо створення окремої ОТГ.

«Вихід з нашої міської ради не додасть, скажімо, добрих якихось речей для тих чи інших населених пунктів. Тому що такі послуги, як «швидка», освітні та медичні послуги, будуть мати відповідні певні наслідки. Тому я ще раз хочу ще раз попросити, щоб наші рішення були зважені. Щоб наші рішення були покликані розвитком нашої громади», – додав мер.

«Якщо взяти теперішню ситуацію, то вона в принципі не є поганою. Село має доходи. Приміром, бюджет села Вовчинці на сьогодні складає близько 30 мільйонів гривень. Але мене видатків. Тому що школу сьогодні фінансує місто, ми даємо відповідні кошти на дитячий садочок. Відповідно всі послуги, а це безкоштовний проїзд в місті, дотації для учасників бойових дій, тощо. В разі, якщо село створить власну ОТГ, то вони ці усі питання будуть вирішувати самостійно. Тут постане дуже багато питань», – каже очільник Івано-Франківська.

Невідворотній процес

«Я вважаю, що це вимога сьогодення, адже ми запізнилися із цією реформою децентралізації на років десять. Я підтримую цей процес, який ініціює Руслан Романович (Марцінків, – ред.), прошу це підтримати і вас. Цей процес досить тривалий, кожен учасник об’єднання має пройти через три сесії та два громадських обговорення. Тому ми стаємо на довгий шлях. На тому шляху ми створимо експертне середовище і напрацюємо проект стратегії не тільки для міста Івано-Франківська, а й навколишніх сіл», – зазначив Руслан ПАНАСЮК, Директор Івано-Франківського Центру розвитку місцевого самоврядування.

«Поляки не мали часу переходу, а їх поставили перед фактом. В Україні все відбувається в умовах децентралізації і поступового переходу. Від 2015 року – 876 територіальних об’єднаних громад утворилося в Україні. В нас на Прикарпатті вже є 32 ОТГ, які запрацювали в нових умовах можливостей, нових викликів», – переконаний Панасюк.

Фінансова складова

«Процес об’єднання передбачає ряд громадських слухань та сесій, ряд діалогів. І цей процес вже пішов. В Коломиї ОТГ взяла навколо себе п`ять населених пунктів. Там спершу був діалог та обговорення. Тому цей діалог, який був фактично сьогодні розпочатий тут і зараз, дасть можливість. Налагодити тісну проблему, обговорити проблеми та напрями, як далі рухатися. Чому цей закон був прийнятий? В нашій області є таке місто Бурштин, яке в 2014 році мало намір створити ОТГ. Тоді цей процес був заблокований. Але процес пішов. Якщо ми говоримо за ОТГ з центром обласного значення, то це означає що рівень послуг, який надається в обласному центрі буде доступний в усій ОТГ», – зазначив Юрій СТЕФАНЧУК, виконавчий директор Івано-Франківського РВ АМУ, регіональний консультант з бюджетних питань (проект «ПУЛЬС», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID).

«Одне з актуальних питань зараз: за які кошти, за який ресурс розвиватиметься ця громада? Бюджетним законодавством передбачено дві важливі речі. Перше – це кошти, які надаються ОТГ, але є і ресурс, який забирається в місцевому самоврядуванні. Це є реверсна дотація, яка вилучається з державного бюджету. І саме зв’язки цьому ресурсу можемо говорити про те, що ці кошти можуть отримати саме об’єднана територіальна громада», – каже Стефанчук.

Міська агломерація

Натомість, міський голова Івано-Франківська, кращим варіантом можна було би вважати ухвалення закону про міську агломерацію.

«Якщо так станеться, то 25-кілометрова зона автоматом входить до Івано-Франківської міської ради, але зберігати сільських депутатів, сільського голову, але будуть автоматично голосувати за міського голову. Тоді територія міської ради розшириться. Якщо ж буде створена об’єднана територіальна громада, умовно кажучи, деякі села увійдуть до ОТГ, то село, яке приєдналося, делегуватиме як мінімум одного свого депутата Івано-Франківської міської ради. Крім того, сільський війт мав би сходити до виконавчого комітету міської ради і, відповідно, впливатиме на розвиток тої чи іншої території», – каже резюмував Руслан Марцінків.

Вовчинець кидає виклик місту

Як відомо, 20 січня, відбулися громадські слухання щодо можливого об’єднання в ОТГ сіл Вовчинець, Колодіївка, Узин, Добровляни. Громадські слухання Вовчинецької сільської ради щодо створення ОТГ пройшли дуже емоційно. Відтак, було прийняте рішення продовжити діалог і перенести збори на інший день.

Як зазначив Марцінків, який також був присутній на зібранні, він ніколи не заявляв про примусове приєднання Вовчинця, як і решти чотирьох приміських сіл, які нині входять до міської ради.

«Я за збереження їх окремими адміністративними одиницями в складі Івано-Франківської міської ради. Хочу на цьому наголосити, щоб не було жодних маніпуляцій! Село може залишатись селом зі своєю радою, культурою, церквою і при цьому користуватись тими благами, які дає місто. Така моя позиція», – наголошує Марцінків.

Але сільський голова Вовчинців Михайло НАЗАР непохитний. Він наполягає на від’єднанні. Каже, під час перемовин із міською радою, їх не почули. Відтак, вони почали працювати над утворенням власної ОТГ. Назар каже, що останні чотири роки село готувалося до об’єднання із селами Колодіївка, Добровляни і Узин.

До слова, місто Тисмениця, яке раніше йшло на діалог з Івано-Франківськом щодо можливого об’єднання, також провело подібні громадські слухання. Там вирішили взяти паузу, адже їм підходить статус міста, тож вони не хочуть долучатися до ОТГ. Але й власної об’єднаної територіальної громади утворювати не стануть.

Підготував Андрій МЕНІВ

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X