Тетянин день 2020: історія і традиції свята 25 січня

25.01.2020, 10:10  |  Автор:   Менів Андрій

Тетянин день 25 січня — релігійне свято, в яке шанують пам’ять християнської мучениці Татіани, яка заплатила своїм життям за віру в Ісуса Христа.

За легендами, у III столітті н.е. язичники піддавали гонінням молоду настоятельку християнського храму Тетяну за її віру. Вони піддавали її нелюдським тортурам, але завдяки вірі у Христа рани Тетяни щоранку гоїлися.

Одного разу, коли їй наказали читати молитви язичницькому богові, Тетяна не зреклася християнської віри. Її молитва Ісусу Христу була настільки сильною, що монумент язичницького божества впав із п’єдесталу і розбився на друзки.

Язичники намагалися багато разів позбавити життя дівчину, б’ючи її тіло залізними прутами. Навіть вирішили якось кинути Тетяну на арену до зголоднілого лева. Але той її не лише не розтерзав, а й смиренно лизав ноги. Крім того, вірянку хотіли спалити, але на тілі Тетяни сліди від тортур зникали, немов їх і не було.

Після неодноразових спроб убити Тетяну, її вирішили стратити за допомогою усікання мечем. Тетянин день 25 січня є днем ​​смерті святої мучениці (12 січня за старим стилем). З 235 року вірянка була зарахована до святих, а Тетянин день 25 січня став днем ​​ангела усіх Тетян.

Крім того, повз століття, 12 січня (25 січня за новим стилем) 1775 року імператриця Єлизавета підписала наказ про заснування першого університету в Російській імперії. Своїм наказом Єлизавета підтримала ідею вченого Михайла Ломоносова і графа Івана Шувалова. А дата — Тетянин день 25 січня була вибрана не спроста. Адже саме в Тетянин день 25 січня у матері графа Шувалова — Тетяни Петрівни — день ангела.

У 1791 році на Великдень святково відкрили храм Татіани Мучениці. Елементи інтер’єру для нього підбирала сама імператриця Катерина. Постійними прихожанами храму були Фонвізін, Грибоєдов, Тургенєв, Тімірязєв, Пирогов, Ключевський, брати Аксаков, Соловйов та інші.

Пізніше Микола I видав наказ, в якому йшлося, що 25 січня слід відзначати не день відкриття університету, а факт підписання акта про його заснування. Волею государя з’явилось студентське свято. Так, Тетянин день 25 січня став не лише днем ​​ангела всіх Тетян, а й оберігає всіх учнів, одночасно Тетянин день 25 січня є Днем студента.

Тетянин день 25 січня: традиції свята

У Тетянин день 25 січня заведено ходити до храму і ставити свічки за успішне навчання. Святій Тетяні моляться у складному навчанні й освіті.

Було прийнято в Тетянин день 25 січня випікати хліб, який нагадує сонце. У такий спосіб зазивали сонячне світило повернутися на землю і обігріти людей. Кожному члену сім’ї обов’язково діставався шмат «сонячної» буханки. Вважалося, що він буде його оберігати і зігрівати.

Дівчата в Тетянин день 25 січня виготовляли крихітні вінички з пір’я і ганчірок. Вони вірили, що якщо такий віник зуміють таємно покласти в бабин кут будинку, в якому живе їхній коханий, то пропозиція руки і серця не змусить себе довго чекати. А сімейне життя обов’язково буде довгим і щасливим.

Згідно з народними повір’ями, дівчинка, яка народиться в Тетянин день 25 січня, неодмінно виросте чудовою господинею: «Тетяна і коровай пече, і доріжки по річці б’є, і хоровод веде».

Студенти ж за традицією в Тетянин день 25 січня організовували гучні та веселі гуляння. Крім того, ще за Російської імперії квартальні зайвого разу не смикали занадто нетверезих учнів, а кланялися і питали: «Чи не потрібна пану студенту допомога?».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що нам віщують зорі: гороскоп на 25 січня для всіх знаків зодіаку

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X