WestNews.com.ua

ТОП-11 народних фразеологізмів і що вони означають

22.03.2020, 16:07  |  Автор:   Колибаб‘юк Тетяна

Українець народжується і вже одразу розпочинає свій шлях занурення у культуру своєї родини. У кожного з нас існують “крилаті фрази”, які використовують за тих чи інших умов, ми ростемо і як губка впитуємо фразеологізми. Можу посперечатись: протягом 10-ти секунд ви згадаєте мінімум 3 крилаті вислови, які вживають у вашій родині.

Фразеологізм — семантично пов’язане сполучення слів, яке, на відміну від подібних до нього за формою синтаксичних структур (висловів або речень), не виникає в процесі мовлення відповідно до загальних граматичних і значеннєвих закономірностей поєднання лексем, а відтворюється у вигляді усталеної, неподільної, цілісної конструкції. Ще його називають «Крилатим висловом»

Тож давайте разом розглянемо ті, які найчастіше використовують у нашому регіоні:

 1. Лупити, як Сидорову козу
  Вираз побудовано на переносному значенні слів “Сидор” і “коза”. Сидором в народі називали то злого і сварливого чоловіка, то багатія-скнару (який і власну козу не пошкодує, якщо та забереться в город і розорить грядки, наприклад). Коза вважалася твариною шкідливої вдачі, за що, власне, за поданнями наших предків, вона і заслуговувала прочуханки.
  Спочатку ні про які кози і мови не було, а “сидорова коза” – це спотворення арабського обороту “Садар каза”, що означало вирок шаріатського судді – кази, або казія – і частенько містив в собі покарання засудженому у вигляді биття палицями. Арабське слово “каза” означає, крім того, і саме судочинство, точніше, розгляд окремих судових справ, випадків.
 2. Горобцям дулі давати
  Значення фразеологізму пояснити досить просто, адже кожен з нас часто чув такий вислів, це означає – ледарювати, тинятися (ходити) без діла, байдикувати.
 3. Передавати, передати куті меду
  Переборщити, пересолити, вийти за межі допустимого.
 4. Товкти воду в ступі
  Займатися чим-небудь непотрібним, марно гаяти час; те саме, що “переливати з пустого в порожнє”.
 5. Як у Бога за пазухою
  Почуватися спокійно, затишно, у повній безпеці; жити в достатку.
 6. Заварити кашу
  Затіяти щось дуже складне, клопітне, що загрожує неприємними наслідками.
 7. Як у воду дивитись
  У давнину чаклуни, дивлячись на непочату воду, дізнавались, хто винен у зуроченні. Наші предки, вдивляючись у відображення на водяному плесі, вгадували свою долю, передбачали небезпеку, визначали правильність рішень. Дівчата, пускаючи вінки у купальську ніч ворожили на нареченого. Значення: коли стається те, що передбачалося, ніби знати наперед, заздалегідь, передбачати що-небудь, пророкувати.
 8. І яблуку ніде впасти
  Дуже людно
 9. Сім п’ятниць на неділю
  Не має ні про що сталої думки
 10. Накивати п’ятами
  Втекти швидко, поспішно
 11. Дуля з маком
  Уживається для вираження заперечення, незгоди, наприклад: не буде так, зовсім

Звичайно, цей список можна ще довго продовжувати, а які ще вживують у вас?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Googlе випустив дудл-інструкцію про те, як треба мити руки. ВІДЕО

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X