WestNews.com.ua

Три місяці Томосу: ТОП подій на Прикарпатті з моменту надання автокефалії православній церкві України

06.04.2019, 17:02  |  Автор:   Власенко Власта

Три місяці вже минуло з моменту, як Україна отримала Томос. Це справді визначна подія, яку очікували мільйони українців. У суботу, 5 січня, Вселенський патріарх Варфоломій підписав Томос про автокефалію Православної церкви України. А 6 січня урочисто вручив його главі Православної церкви України митрополиту Епіфанію. 

За цей час церкви зі скандалами переходили до ПЦУ, священиків карали забороною священнослужіння, навіть отці подавали заяву в поліцію. Тому WestNews пропонує пригадати читачам, що ж відбулось за ці три місяці, після надання Україні Томосу про автокефалію, на Прикарпатті.

Питання – до кого приєднатись

Одна з найбільших коломийських церков – Миколаєво-Успенський Собор, у неділю, 13 січня,  перейшла у лоно Православної церкви України. Тоді настоятель храму о. Микола Сметанюк і ще троє священиків підписали звернення до єпископа Олександра Драбинка (керуючий Переяславською єпархією ПЦУ – ред.) із проханням прийняти клір та громаду до ПЦУ. Тільки один священик перейшов правити в церкву Московського патріархату, що розташована на об’їзній трасі. Проте Миколаєво-Успенський Собор зареєстрований на території Коломийської єпархії, тому звернення мали спрямовувати до правлячого єпископа Коломийського Юліана Гатали. Ось таке виникло релігійне непорозуміння на Коломийщині.  Але все ж таки сподіваємось, що ближчим часом питання вирішиться, і церква перейде до Коломийської єпархії ПЦУ.

Церква ніяк не ділиться

У неділю, 13 січня, крім коломиян, вирішила перейти до ПЦУ ще й громада села Похівка Богородчанського району.  Збори щодо переходу відбулися в сільському клубі. Близько двох десятків прихильників Московського патріархату здійняли галас, що збори незаконні. Розпочалась словесна суперечка, та врешті парафіяни Московського патріархату заявили, що покидають збори і вийшли із-зали під вигуки “сепаратисти”. Понад 100 мешканців села, які залишились, проголосували за перехід.

Першу службу хотіли провести вже 14 січня, проте не вдалося через конфлікт між прихожанами ПЦУ та УПЦ МП. Тому церкву опломбували до вирішення конфлікту. Представник Православної церкви України Володимир Литовчук каже, що причина – у поділі громади на прихильників Православної церкви України та Української Православної Церкви Московського патріархату. Але вже 18 січня в селі вперше відправив службу священик УПЦ. Віряни прийшли послухати службу від намісника Манявського монастиря архимандрита Феогноста.

За перехід до ПЦУ – покарання

Не так легко відбувся перехід Миколаєво-Успенського собору міста Коломиї до ПЦУ. Настоятеля собору протоієрея Миколу Сметанюкв та священиків протоієрея Андрія Гринюка, протоієрея Іоанна Іроденка, протоієрея Валерія Книша звільнили зі всіх єпархіальних посад і вивели з кліру єпархії. Такий Указ єпископа Івано-Франківського і Коломийського УПЦ (МП) Серафима про заборону священнослужіння вийшов 14 січня. “Констатувати що перехід священнослужителів до нової церковної структури є грубим порушенням священичої присяги та постанов Архієрейського собору і Священного Синоду” – так пояснили в документі заборону.

Піп тікав під гімн

Усе почалось ще 1 лютого. Тоді прихильники УПЦ МП, за вказівкою свого настоятеля, заблокували доступ до храму Святих апостолів Петра і Павла в Богородчанах. А в неділю, 3 лютого, громада  храму в Богородчанах перейшла до ПЦУ – “за” проголосувало більше 100 осіб. Збори минули із суперечками та конфліктами. Так, настоятель храму протоієрей Володимир Шувар вийшов з Палацу культури Богородчан, де проводили збори, під гімн України та вигуки “ганьба”. Разом з цим, Московський патріархат заперечував перехід громади Богородчан до Православної церкви України. Натомість, 5 лютого стало відомо, що з’явилась неправдива інформація, що  невідомі проникнули в храм. Уже 6 лютого громада ПЦУ зібралась під стінами районної ради на мирну акцію, вимагаючи повернення храму. Районна влада пообіцяла допомогати пришвидшенню процесу переходу храму до ПЦУ.

10 лютого в Богородчанах відбулись громадські слухання. Під час зібрання мешканці проголосували за передачу комплексу Домініканського римо-католицького костелу в спільну комунальну власність територіальної громади селища Богородчан. На зборах ніхто не проголосував проти передачу костелу, тільки 41 учасник утримався від голосування. Рішення прийнято. Залишилась тільки документальна тяганина, яка може уповільнити терміни передачу костелу навіть не на декілька тижнів, а на місяці. Вигода в тому, що храм стане комунальної власністю все ж таки є. Адже найголовніше питання, яке хвилює мешканців Богородчан – це не конфесія храму, а реставрація пам’ятки архітектури, що може дозволити селищна рада, якщо звісно все буде добре з документами.

Усі б далі думали, що питання щодо костелу поступово вирішується, якби не документ, який оприлюднили декілька днів тому в соцмережі. У ньому чітко прописано, що на сьогоднішній день власником храму є держава, в особі відповідних органів, а користувачем громада, яка змінила ієрархічне підпорядкування з УПЦ на ПЦУ. Мешканці Богородчан б’ють на сполох, адже рішення, яке прийняли на громадських слуханнях, фактично не взяли до уваги. Голова районної ради Михайло Головчук зазначив, що на даний момент районна рада не прийматиме ніяких рішень щодо костелу, бо діє в межах своєї компетенції.

Від служби до криміналу

Якщо Ви думаєте, що перехід від Московського патріархату завершується, коли в церкві вперше службу проведе священик ПЦУ, то ні. Священик колишньої релігійної громади УПЦ МП ще може подати заяву в поліцію. Так як це зробив отець Володимир Шувар настоятель Благовіщенського храму УПЦ (МП). Відтак, поліція відкрила кримінальне провадження за повернення Церкви Благовіщення Пресвятої Богородиці громаді Похівки та Домініканського костелу громаді Богородчан. У заяві йдеться, що депутати обласної та районної ради незаконно перешкоджали здійсненню релігійного обряду в церквах, що знаходяться в Богородчанах та селі Похівка. Наразі проводиться перевірка наведених фактів.

 Томос на Прикарпатті

18 лютого на Прикарпаття завітав Президент України Петро Порошенко. Голова держави відвідав Манявський Хресто-Воздвиженський чоловічий монастир, що в Богородчанському районі, де, разом із Блаженійшим Епіфанієи Митрополитом Київським і всієї України, представили вірянам Томос про Автокефалію.

«Господь дав нам великий дар – дар свободи для української помісної православної церкви. Протягом століть наш народ боровся, прагнув, мріяв, щоб отримати автокефальний статус і молитися у своїй рідній, незалежній українській православній церкві. І ми з вами є безпосередніми учасниками і творцями новітньої історії нашої вже незалежної визнаної православної церкви. Тому сьогодні тут ми дякуємо найперше всемилостивому Богові, що сподобив нас такої великої милості, зглянувся на нас, бо ми молилися протягом довгих років. Ми молилися, боролися, сподівалися і Господь нагородив нас цим великим даром. Тому ми і дякуємо Богові, що він зглянувся на наші моління і дарує нам церковну єдність», – сказав Митрополит.

Зібрались, проголосували, перейшли

На початку березня відбулися парафіяльні збори церковної громади Храму Святого Великомученика Димитрія Солунського села Пробійнівка Верховинського району, на яких парафіяни абсолютною більшістю голосів (53 чол.) проголосували за вихід із підпорядкування УПЦ Московського Патріархату та перехід в юрисдикцію Коломийської Єпархії Православної Церкви України.

Також того дня було проведено опитування мешканців села, які, через поважні причини не були присутні на зборах, і вони в кількості 51 чоловік підтримали перехід релігійної громади села Пробійнівка до Православної Церкви України.

25 березня 2019 року, на підставі рішення загальних зборів про перехід в юрисдикцію Православної Церкви України (УПЦ) а також, на прохання парафіян, Керуючий Коломийською Єпархією, Преосвященний Єпископ Коломийський і Косівський Юліан, прийняв релігійну громаду Храму Святого Великомученика Димитрія Солунського села Пробійнівка до складу Верховинського благочиння, Коломийської Єпархії. Мабуть, це єдина громада, яка без суттєвих конфліктів мирно перейшла до ПЦУ. Сподіваємось, що наступні громади візьмуть приклад і не будуть з релігії переходити до заяв у поліцію.

За даними карти РІСУ, в Івано-Франківській області вже 5 парафій перейшли від УПЦ МП до Православної церкви України із загальної кількості в 29 парафій. Тобто, близько 20% перейшли до ПЦУ. Процес переходу повільний, але порівняно з іншими областями Івано-Франківська має найменшу кількість парафій. Єдине, що хочеться побажати – аби ті 80% перейшли до ПЦУ без конфліктів і захоплень храму, а щоб все проходило спокійно. Варто тільки людям організувати збори і проголосувати, хто проти, а хто – “за”

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У ПЦУ прокоментували заклик синоду УПЦ МП відкликати Томос

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X