WestNews.com.ua

Тризуб і п’ятикутна зірка в одному флаконі: в Україні пропонують купити медаль до 75-річчя перемоги над нацизмом. ФОТО

08.05.2020, 12:10  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

У Києві представили пам’ятну медаль до 75-річчя перемоги у другій світовій війні. Нею планують нагороджувати… учасників бойових дій.

Медаль розробив і показав Олександр Сопов – директор ВТО «Орден», голова ВГО «Країна» на прес-конференції в Укрінформі.

«Ця нагорода входить у відкриту нагородну систему. Відповідальність за те, що людина зараз жива і живе саме там, де їй вручать цю медаль, і що вона насправді воювала – на тому, хто представив до нагородження і заповнив нагородний лист», – пояснив Сопов.

Він зазначив, що вперше за всю історію України пам’ятною нагородою нагороджуватимуться люди за нагородним листом. Також це є перша нагородна медаль, яка є номерною, тобто персоніфікованою.

Він також додав, що представлення на нагородження треба було надіслати до 27 березня 2020 року. Щоправда, сьогодні на сайті з’явилася інформація, що всі списки через поломку сервера кудись запропастилися, але їх відновлюють.

На сайті ВТО «Орден» вказано, що це провідний виробник державних і відомчих нагород в Україні. Всі розроблені ВТО «Орден» державні нагороди та відомчі відзнаки затверджені Комісією державних нагород та геральдики.

Що цікаво, справжніх учасників, які брали участь у бойових діях під час другої світової війни, залишилося не так багато. Наймолодшому ветеранові, який воював, мало б зараз бути щонайменше 93 роки.

І факт виготовлення такої нагороди для “учасників”, і сам її вигляд, викликав різні емоції у фахових істориків, журналістів, геральдистів: від здивування до обурення.

Так, наприклад, київський журналіст, колишній працівник Галузевого Державного Архіву СБУ, Володимир Бірчак, на своїй сторінці у Фейсбук написав:

“Я звісно не є великим фалеристом, але соррі… як ось таке ге можна робити у 2020 році?
Добре хоч 1939-1945, а не…ну але без зірочки не обійшлося…..”

В умовах, коли держава недостатньо оперативно реагує на потреби в нагородній сфері (або, принаймні, не пояснює, чому реагувати не слід), її місце, по суті, займають громадські організації чи просто комерційні структури. Про це в контексті появи такої нагороди говорить Микола Чмир, член Комісії державних нагород та геральдики, кандидат історичних наук.

WestNews звернувся за коментарем до Миколи Чмира. Його подаємо далі.

“Дозвольте почати трохи здалека. В умовах, коли держава недостатньо оперативно реагує на потреби в нагородній сфері (або, принаймні, не пояснює, чому реагувати не слід), її місце, по суті, займають громадські організації чи просто комерційні структури.

В даному випадку спостерігаємо добре продуману рекламну акцію, спрямовану на подальше завоювання ринку нагородної та сувенірної продукції.

На наш погляд, потреби в медалі на честь 75-ї річниці Перемоги немає. Людей, які реально її здобували (учасників бойових дій) якщо й залишилося, то дуже мало.

У той же час таку медаль заснували в Росії, що є черговим виявом “побєдобєсія”. Україна цього не зробила і, сподіваємось, не зробить.

На жаль, українці фактично втягуються у безглузді змагання з клепання нагород – крім згаданого Вами “знака народної пошани”, власні відзнаки на честь 75-річчя Перемоги засновують у регіонах.

Тепер щодо зовнішнього вигляду. Поєднання Тризуба й п’ятипроменевої зірки виглядає щонайменше екзотично. Таке собі намагання сподобатися всім. Втім, відомо, що мініатюра до орденів звання Герой України також поєднує зірку й Тризуб. Однак її розробляли у 2002 р. за Л.Кучми, а зараз, як-не-як 2020 р.

Формально п’ятипроменева зірка не заборонена. Проте в даному конкретному випадку це схоже на спробу поєднанти непоєднуване. Не є прийнятним, на нашу думку, також запозичення назви радянської медалі “За бойові заслуги”.

Нарешті, оливковий вінок на зворотному боці, запозичений з герба УНР авторства В.Кричевського, вже не раз використано в низці нагород, розроблений ВТО “Орден”, у тому числі відзнаці Президента України – ювілейній медалі “70 років перемоги над нацизмом”.

Такий самоповтор також важко оцінити позитивно. Особливо хотілося б наголосити на тому, що т.зв. знак народної пошани “За бойові заслуги” не є державною нагородою.

На жаль, журналісти, не розбираючись, у своїї публікаціях перебільшують значення цього предмета”.

Що цікаво, на тому ж таки сайті ВТО «Орден», Пам’ятну медаль “75 років Перемоги над нацизмом” можна придбати за якихось 120 гривень

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ГУЛАГівська «одіссея» Патріарха Володимира

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X