WestNews.com.ua

Цей день в історії Станіславова – 22 травня

22.05.2020, 17:18  |  Автор:   Менів Андрій

Пропонуємо вашій увазі традиційну рубрику сайту WestNews: “Цей день в історії Станіславова”, яка щодня розповідає про найголовніші події зі славного минулого нашого міста Івано-Франківська.

22 травня

87 років тому (1933) – помер Лев-Володимир Йосифович Чачковський — правник-скарбовець в Станіславові, дослідник, мандрівник, археолог та культурний діяч.

Народився у Станиславові 18 вересня 1867 року.

При хрещенні отримав ще одне ім’я — Володимир. Батько — Йосиф Чачковський (пом. 1902) — від 1868 р. був викладачем математики та фізики у ц.-к. Бережанській гімназії, з часом — директором реальної школи у Станиславові, одним із засновників товариства «Бесіда» у місті.

Вища реальна школа

 

Мати — Емілія з Левицьких (пом. 29 липня 1908). Сестра Лева-Володимира Іванна (від 1898 р. дружина Іллі Кокорудза (пом. 1933), директора Української гімназії у Львові) — учителька народної школи, голова «Товариства руських женщин» з 1932 р. — «Союз українок», заклала «Фундацію Іллі й Іванни Кокорудзів», що сприяла розвитку українського шкільництва; похована, як і батьки та чоловік, на Личаківському цвинтарі).

У квітні 1910 р. увійшов до групи аматорів мандрівок, що стала пізніше основою заснованого в 1910 року в Станиславові туристичного товариства «Чорногора», яке проіснувало до Першої світової війни (товариство займалося вивченням і дослідженням Карпат, збиранням і розповсюдженням відомостей про історичні та природноланшафтні місця краю, охороною пам’яток історії, культури, природи, збиранням та зберіганням предметів старовини).

Докладніше про станіславське туристичне товариство «Чорногора» – ТУТ

Був членом товариства «Просвіта».

Після отримання освіти багато років пропрацював радником Скарбової Дирекції у м. Станиславові аж до виходу на пенсію у 1925 р.

Скарбова дирекція

Він організував у 1927 р. і провадив у Станиславові історико-археологічний музей. У 1925—1930 роках разом із місцевим лікарем Ярославом Хмілевським досліджував поземелля давньої галицької столиці, у наслідку чого опублікував книгу «Давній Галич».

У 1932 р. працював разом з місцевими краєзнавцями: М. Мекелита, В. Вирош. Був меценатом і здібним художником: у науковому вжитку дослідників історії давнього Галича є мапи і схеми, намальовані рукою Лева Чачковського.

Помер у м. Буську. Похований на Буському цвинтарі недалеко від центрального входу. На надмогильному пам’ятнику висічений напис:

«Лев Чачковський, ем. радник скарбу, 18. ІХ. 1865 — 22. V. 1933, дослідник княжих городів Галича, Теребовлі, Звенигорода, Белза і Буська».

Могила Чачковського в Буську


Науковий доробок

Праці Л. Чачковського не втратили своєї пізнавальної та наукової вартості й нині. Попри те, що він не був професійним археологом, його розвідки, які проводив вже після того, як вийшов на пенсію, зайняли помітне місце в історії української археології. Праці вченого опубліковано тільки по його смерті:

«Княжий Белз» (1936, ЗНТШ);
«Княжий Галич» (1938, у співавторстві з Ярославом Хмілевським);
«Княжий город Теребовля» (1932)
початки праці про княжий Буськ (1933) залишилися в рукописі.

У передмові до американського перевидання праці «Княжий Галич» (1952), оцінюючи роль Л. Чачковського у розвитку галицького краєзнавства та археології, Ярослав Пастернак писав:

«Розшуки за княжим Галичем в терені припинила була Перша світова війна, і тільки в 1925 р. відновили їх полум’яний любитель української старовини Лев Чачковський із Станіславова, що пізніше досліджував поземелля княжих городів Теребовлі (1931), Звенигорода (1932), Белза (1932) та Буська-Бужська (1933-там і помер), та доктор Ярослав Хмілевський з Крилоса».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Цей день в історії Станіславова”

КВІТЕНЬ15 квітня,  25 квітня, 30 квітня.
ТРАВЕНЬ1 травня, 2 травня, 3 травня, 4 травня7 травня, 
8 травня, 9 травня, 10 травня, 13 травня, 15 травня, 17 травня18 травня, 19 травня, 20 травня, 21 травня.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X