WestNews.com.ua

Цей день в історії Станіславова – 23 травня

23.05.2020, 7:30  |  Автор:   Менів Андрій

Пропонуємо вашій увазі традиційну рубрику сайту WestNews: “Цей день в історії Станіславова”, яка щодня розповідає про найголовніші події зі славного минулого нашого міста Івано-Франківська.

23 травня

357 років тому (1663)Андрей Потоцький надав привілей вірменській громаді на будівництво дерев’яної церкви.

Вірмени оселилися в Станиславові на запрошення магнатів Потоцьких, які запросили їх сюди з метою піднесення економічного розвитку міста. Тоді, 23 травня 1662 р., власником Андрієм Потоцьким вірменам був наданий привілей, згідно якого, крім інших дарувань (фільварок, поля, млин в Угринові), в середмісті для них виділялася частина території на схід від центру — ратуші.

Однією з перших вірменських споруд був дерев’яний костел, який функціонував практично до 1762 р., коли було завершено будівництво кам’яного костелу.

Дерев’яний костел стояв на місці пізнішого кам’яного або трохи північніше від нього. Богослуження, очевидно, відбувалися протягом всіх цих років у дерев’яному костелі, поки не був споруджений новий кам’яний костел (за практикою будівництва нових культових споруд замість ще діючих старих).

Біля давнього дерев’яного вірменського костелу, орієнтованого по лінії схід-захід (як і новозбудований), містився і прикостельний цвинтар.

Власне вірменський квартал, ймовірно, розташовувався на міській території трохи північніше від костелу, оскільки територію на південь від нього посідали українці із церквою Воскресіння Христового. Це район сучасних вулиць Шеремети, Мельничука, Старозамкової та площа перед кам’яним костелом (нині — Православною Автокефальною церквою).

182 роки тому (1838) – в Станіславові урочисто відкрили пам’ятник цісарю Францу I перед урядовою будівлею староства (нині – морфологічний корпус ІФНМУ).

Нову площу назвали іменем Франца І (нині майдан Шептицького), а власне посеред неї й відкрили пам’ятник монарху.

Автором був віденський скульптор Іоганн Непомук Шаллер, який запросив за роботу і матеріали 3000 флоринів, писав «Репортер».

Незабаром до міста завітав молодший син монарха ерцгерцог Франц Карл, якому статуя батька дуже сподобалась.

Був знесений за наказом польського військового коменданта на рубежі 1919/1920 років, бронзу здано на військовий склад. Постамент знесли 1928 року.

Всього пам’ятник цісарю простояв у місті 81 рік.

172 роки тому (1848) – Польська центральна рада народова утворила з представників полонізованої української шляхти, яка не бажала відокремлюватися від польського суспільства, свою організацію «Руський собор».

Його головними завданнями були: підпорядкувати собі український національний рух і проголосити незалежність Польщі під верховенством Габсбургів, повідомляв “ГК”.

87 років тому (1923) – у Станиславові відбувся «релігійно-маніфестаційний похід» із вшанування Свята героїв.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Цей день в історії Станіславова”

КВІТЕНЬ15 квітня,  25 квітня, 30 квітня.
ТРАВЕНЬ1 травня, 2 травня, 3 травня, 4 травня7 травня, 
8 травня, 9 травня, 10 травня, 13 травня, 15 травня, 17 травня18 травня, 19 травня, 20 травня, 21 травня.

 

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X