WestNews.com.ua

Туристам у Карпатах має бути безпечно. На це зокрема витратять понад мільйон євро. ФОТО

22.02.2020, 12:44  |  Автор:   Порепа Петро

Туристи мають бути певними того, що мандруючи Карпатами, вони будуть у безпеці, а в разі надзвичайної ситуації, їх оперативно врятують і нададуть необхідну допомогу. А ще розвинути культурний, туристичний і рекреаційний потенціал українських Карпат. Розповісти про це представникам туристичних фірм – таку меті ставили перед собою організатори круглого столу, який відбувся у Прикарпатському Національному Університеті 20 лютого цього року.

Метою зустрічі з представниками туристичних агенцій, каже керівниця відділу управління проєктами ПНУ ім. В. Стефаника, менеджерка PIMReC, Любов Зінюк, є демонстрація того, які продукти цього проєкту можуть вони використовувати у своїй роботі, продемонструвати нову платформу, яку невдовзі буде створено.

“На цій платформі буде інформація про туристичні маршрути, безпечний туризм в горах, а також на ній міститиметься найсвіжіша інформація щодо погодніх умов у Карпатах”, – каже Любов Зінюк.

Любов Зінюк

Міжнародний проєкт в рамках співпраці PL-BY-UA (Польща-Білорусь-Україна) реалізовується чотирма партнерами: Прикарпатським національним університетом ім. Василя Стефаника, Варшавським університетом, управлінням ДСНС в Івано-Франківській області, Бещадською групою гірських добровольчих рятувальних загонів.

Проєкт ставить перед собою ряд завдань. Це – розробка польсько-українськими сторонами спільних висококласних тренінгів для гірських рятувальників з особливим акцентом на використання сучасних рятувальних технік за різних погодних умов, у тому числі на конкретних прикладах (case studies), реконструкція та  структурна адаптація колишньої астрономічної і метеорологічної обсерваторії на горі Піп Іван (Чорногірський хребет, Карпати) до потреб високогірного рятувального навчального центру, а також пошуково-рятувального поста, що діятиме цілий рік (24/7), формування механізмів реагування у надзвичайних ситуаціях та способів взаємодії та координації дій з відповідними закордонними службами у випадку загрози життю та здоров’ю туристів, створення платформи електронних послуг як ефективного інформаційного ресурсу для обміну досвідом та навчальними матеріалами між польськими та українськими гірськими рятувальниками з одного боку, а з іншого – як інструмент для інформування туристів про превентивні заходи під час туристичних походів у гори, безпечні маршрути у високогір’ї Карпат та детальний метеорологічний прогноз погоди у даному регіоні.

В рамках проєкту польські та українські рятувальники мають пройти 8 навчань. Представниця Бещадської рятувальної групи GOPR із Польщі, Кароліна Ківьор, каже, рятувальники Польщі та України можуть вчитися і працювати над безпекою туристів.

“Це величезна територія, яка потребує забезпечення великої кількості людей, гірських рятувальників, медиків. Ми показуємо українським партнерам, як це виглядає у нас, вчимо їх, можемо за кошти проєкту придбати рятувальне спорядження і провести навчання, на яких власне вчимо українських рятувальників застосовувати це спорядження в гірських умовах”, – розповідає Кароліна Ківьор.

Кароліна Ківьор

Перші навчання з восьми запланованих в рамках проєкту вже пройшли минулого року в Польщі. В них взяли участь загалом 20 осіб, по 10 з кожного боку. Чергові начання, також з домедичної допомоги, пройдуть вже в Івано-Франківську. Рятувальники, каже Тарас Бринда, начальник 4-ї спеціалізованої пошуково-рятувальної групи ДСНС Івано-Франківської області, вже мали нагоду застосувати на практиці отримані знання.

Окрім безпеки туристів, в рамках проєкту мають намір також співпрацювати і в інших галузях. Зокрема, цікавою є історія самої обсерваторії на горі Піп Іван, відомої як Білий Слон. Цікаві історії людей, які будували це приміщення, а також тих, хто там працював. Адже спорудили обсерваторію в міжвоєнний період. Тривалий час вона була в занедбаному стані, і сьогодні її намагаються відновити, в тому числі, аби пристосувати для потреб рятувальників.

Першим кроком вже стала створена метеорологічна станція, яка зараз працює в тестовому режимі, а невдовзі має подавати дані наживо. Ще треба зробити ремонти зовнішніх стін, аби станцію можна було пристосувати до потреб рятувальників, каже Марек Ґолковський, голова фундації обсерваторії, працівник студій Східної Європи Варшавського Університету.

Марек Ґолковський

ПНУ ім. В. Стефаника давно вже працює над запровадженням введення до туризму обсерваторії на горі Піп Іван, говорить директор інституту туризму ПНУ Володимир Великочий. Мова йде не лише про цей об’єкт, як астрономічний, чи історико-культурну спадщину, але як центр, навколо якого можна було б розбудовувати на цій території певну туристичну інфраструктуру. Але надзвичайно важливою складовою будь-якої інфраструктури є безпека. Тому перед тим, ніж говорити про організацію нових маршрутів, кажуть франківські науковці, потрібно подбати про безпеку. Власне, навколо гори Піп Іван, навколо обсерваторії починають формувати безпекові речі. Будь-який турист, який іде в гори, мав би розуміти, що в разі чогось поряд буде служба, яка надзвичайно швидко зможе надати йому кваліфіовану допомогу. А ще до навчального процесу треба вносити зміни, щоби майбутні менеджери з туризму отримували не лише теоретичні знання, але й практичні навички.

Володимир Великочий

Проєкт “Адаптація колишньоїх обсерваторії на горі Піп Іван до потреб високогірного рятувального навчального центру (PIMReC)”, має завершитися 22 лютого 2021 року. Бюджет його складає 1 170 269,82 євро.

Фото: Петро Порепа

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖМинулого року Прикарпаття відвідали понад два мільйони туристів і екскурсантів

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X