В Івано-Франківську набирає обертів скандал через ”реставровані” старовинні двері. ВІДЕО

24.10.2019, 14:00  |  Автор:   Менів Андрій

В обласному центрі Прикарпаття набуває обертів скандал через реставрацію старовинних дверей, які здійснює місцева ініціатива “Франківськ який треба берегти”.

Мова йде про автентичні вхідні двері будинку колишнього офіцерського клубу Палацу Потоцьких, у якому, власне, перебуває #MІФ (Музей історії Франківська).

Про ситуацію, яка склалася, розповів директор КП “Простір Інноваційних Креацій “Палац” Володимир ГАЙДАР: 

«Ми пів року про цей інцидент нічого не виставляли, не коментували , бо пообіцяли не псути репутацію ремісникам. І зараз я жодним чином не маю наміру це робити, тому і не згадую прізвищ безпосередніх виконавців. Але ними нагло прикриваються організатори МІФу. Зауважте, не ми почали розмову про саме ці двері і про помилку. Ситуація з МІФом вийшла за край за останні декілька тижнів. На прохання виселитись з речами, які явно потребують особливих умов зберігання, прохання віддати хоч один ключ від будівлі, за яку ми відповідаємо, пані Марія і Юрій відповідали публічними постами з усілякими наклепами і навіть особистими образами. На останній зустрічі з пані Марією ми чемно поспілкувались і попросили забрати негабаритні артефакти, залишивши те, за що заплатило місто і габаритні важкі елементи, які не потребують особливих умов зберігання і віддати нам один ключ до кінця минулого тижня. Домовленість ніхто і не збирався виконувати. Звичайно ж ми все покажемо. І знищені двері, і завершені проекти реставрації (деякі з них ми вже оприлюднювали), і проект протиаварійних робіт», – каже директор КП «Простір Інноваційних Креацій «Палац» Володимир ГАЙДАР.

«Без сумніву, столяр, який виконував роботи, є фаховим столяром, але не реставратором архітектурних деталей з дерева. На моє емоційне зауваження стосовно процесу “реставрації”, який я побачила, пан столяр поважно заявив, що хіба я розумію, що у процесі реставрації дверей більше як 90% виробу приходиться викидати (???) Стосовно присутнього при розмові п. Хабурського, очевидно, мова може вестись про доброчесність. Мені вдалося знайти в майстерні тільки кілька елементів декору, решта були знищені. Очищення поверхні дверного полотна від нашарувнь пилу, лаку було замінене циклюванням, що є недопустимим у процесі реставрації деревини. Замість відтворення складного профілю викинутих на сміття фронтончиків, автори використали стандартний простий шаблон для фрезерування, який, очевидно, застосовують не вперше. Різьблені накладки з стилізованим акантовим листям відшліфовані до втрати рельєфного зображення. До того ж перед початком реставрації виконавцям необхідно було зафіксувати існуючий технічний стан і стан збереження дверей з виявленням усіх дефектів, пошкоджень та втрат і скласти реставраційне завдання, в якому вказати пропоновані методи реставрації. І т. д. Між тим, автентичні двері втрачені», – зазначила доцент кафедри архітектури та містобудування, кандидат архітектури Лариса ПОЛІЩУК.

«Реанімація дверей (і не лише дверей а й усього спадку) – і “реставрація” – це різні речі і ініціатори цієї доброї справи не бажають приймати правила визначені законодавством у питаннях культурної спадщини. Вони рутинні і нудні. Але це правила. І якщо їх ігнорувати – то нічого й справді не буде. Так от перемагає популізм…як одних так і других. Ніхто не збирається слухати одне одного. Влада має якесь своє бачення майбутнього міста і зловживає своїм ресурсом, а різні громадяни бачать все по-своєму. Ареопаг нічим не відрізняється від посполитого населення. Але таку вибрали і треба з нею працювати. На жаль воля у виявленні “реалістичної і об’єктивної середини” мала б бути у влади. Тобто поставити справжні завдання і правила у всіх сферах і контролювати “стихію бачень”. А активісти мають погодитись у законний спосіб моніторити владу і співпрацювати на користь вищих завдань аніж просто використовувати одне одного. Так от поки що перемагає простий шкурний (амбітний і матеріалістичний) інтерес як одних так і других. І якщо знов боятись за сказане і переживати щоразу (мовляв зараз залишимось без “рятівників”) – “аби не гірше” – то точно буде гірше….А “пластиком” і справді можна назвати всі підміни понять всіма нами, всі “замінники” і маніпуляції з сутностями», – написав у соцмережі архітектор-реставратор Ігор ПАНЧИШИН.

«КП “Палац Потоцьких”, його директор, Володимир Гайдар, нам показав двері, які вони віддали на реставрацію Марії, показали чому так не робиться. Це сталось десь до 14го жовтня. Марії і Юри зараз точно нема в місті, вони десь в Європі і не можуть відповісти. Гадаю, за півроку цієї ініціативи не стане. Репутаційні втрати, попри спроби робити щось гідно, працювати зі складними речима, йти на компроміси, стикатись з непевністю, фінансовими втратами – це про велику любов до діла. Дякую за це», – написав в мережі Facebook активіст Андрій ЧЕРНІКОВ. 

Наразі отримати відповіді щодо ситуації, яка склалася, від засновників та активістів ініціативи «Франківськ який треба берегти» Марії та Юрія КОЗАКЕВИЧІВ, не вдалося.

WestNews продовжує слідкувати за перебігом подій…

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Франківську відреставрували двері міського суду. ФОТО

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X