WestNews.com.ua

“Валіть додому!” і “Так, Масарик”. Ці фотовиставки розкажуть про історичні події у Чехії. ФОТО

19.02.2020, 18:02  |  Автор:   Порепа Петро

“Валіть додому!” Такі написи на транспарантах тримали протестувальники в Чехії у 1989 році. Тоді в країні почалася “Оксамитова революція” – чехи повстали проти комуністичного режиму. Фотовиставку, присвячену цим подіям, відкрили у Прикарпатському Національному Університеті. Інша фотовиставка “Так, Масарик”, присвячена видатному чесьокму політичному і державному діячу, першому президентові країни Томашу Гаррігу Масарику.

Виставку “Оксамитова революція” присвячено 30-літтю повалення комуністичного режиму в Чехословаччині. На виставці представлено 60 фотографій 15-ти провідних чеських фотографів, які зафіксували яскраві моменти революційних подій 1989 року.

На фотографіях видно поліцію, протестувальників, водомети. Світлини дуже нагадують те, що відбувалося у Києві на Майдані Незалежності у 2013-2014 роках. Щоправда, на відміну від подій 2014 в Україні, повалення комуністичного реживу в Чехословаччині в період з 17 листопада по 29 грудня 1989 року відбулося мирним шляхом, без застосування зброї. Хоча армія була в бойовій готовності, а поліція вимагала дозволу на застосування сили проти демонстрантів.

 

“Це дуже важлива подія для Чехії та Словаччини, бо чехи і словаки змогли скинути комуністичний режим і вийти на шлях демократії. Це, можна сказати, момент історії, коли вирішувалася доля країни. Після нацистської окупації та комуністичної диктатури країна нарешті змогла обрати демократичний шлях розвитку”, – говорить заступник Генерального консула ГК Чехії у Львові Владімір Кадлец.

Ще одна виставка “Так, Масарик”, присвячена першому президентові Чехословаччини 1918-1935 років Томашу Гаррігу Масарику, якого чехи називають батьком нації. Цього року виставка має особливе символічне значення, бо відзначатиметься 170-річчя від дня народження Масарика. Заслугою Масарика було створення у міжвоєнній Чехословаччині стабільного і дієздатного демократичного ладу. Як депутат австрійського парламенту Масарик взяв участь у дебатах довкола польсько-українських відносин у Львові й у великій промові 25 травня 1908 року виступив на захист прав українців. Масарик виявляв симпатії до українського національного руху. Був знайомий з Іваном Франком. Під час перебування у США організував спілку емігрантів, які представляли народи Австро-Угорщини. До його складу увійшли, зокрема, Мирослав Січинський, Лонгин Цегельський — від українців та Григорій Жаткович від угро-русинів.

“Ми з вдячністю пам’ятаємо той період, бо саме Чехословаччина в той час доклала зусиль до створення Вільного Українського Університету в Празі, Господарської академії в Подебрадах, там розвивалася наша наукова думка, українські вчені знайшли для себе осідок і нову наукову атмосферу для свого розвитку. Тому сьогоднішня подія – це повернення до нашого коріння, розуміня того, як сьогодні формуються українсько-чеські відносини, до розуміння видатних постатей і історичних подій”, – заявив ректор Прикарпатського Національного Університету Ігор Цепенда.

Сьогодні в ПНУ працює спеціальність “Чеська мова і література”, є бачення розширення українсько-чеських наукових взаємин, наміри розширення олімпіад між університетами, які мають богемістику. ПНУ входить в Collegium Carpatikum, куди входять і чеські університети, є спільні наукові програми і видання.

Виставки можна побачити у фойє університету при вході з вулиці Шевченка. Досі ці виставки вже були показані в деяких інших українських регіонах.

Фото: Петро Порепа

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Великим досягненням університету є розширення міжнародних відносин

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X