Відійшов у вічність учасник підпільної студентської ОУН Рогатинського педучилища Богдан Перекліта. ФОТО

13.02.2020, 19:38  |  Автор:   Порепа Петро

Сьогодні на 89 році життя у с. Жалибори Галицького району Івано-Франківщини помер Богдан Перекліта, учасник підпільної студентської організації українських націоналістів Рогатинського педучилища, багаторічний політв’язень радянських концтаборів, учасник Воркутинського повстання.

Богдан Перекліта народився 1930 року в с. Жалибори Галицького Району Івано-Франківської області (тоді Станіславської). Донедавна був останнім живим свідком діяльності підпільної студентської ОУН в Рогатинському педучилищі під проводом Володимира Пізя.

На Рогатинщині у 1948 році Володимир Пізь організовує спершу групу молодих хлопців села Підкамінь, метою яких було згуртувати молодь. Вони приймають присягу на вірність біля могили Січових Стрільців у Рогатині на цвинтарі опівночі. Потім весною 1949 року подібну організацію Володимир Пізь створив у Рогатинському педучилищі. Її членами були Василь Іванців, Михайло Пархуць, Микола Базів, Микола Белегай, Богдан Перекліта, Богдан Гривнак, Іван Гнип. Провідником підпільного осередку обрали Володимира Пізя, заступником – Михайла Раба. Про це Володимир Пізь написав у спогадах, які вийшли книжкою у 2017 році під назвою «Спогади політв’язня Володимира Пізя». Книжку видав через багато років по смерті Володимира його брат Мирослав.

Членів цієї організації було заарештовано майже одразу після закінчення ними педучилища.

Богдана Перекліту арештували 12 серпня 1950 року за звинуваченням у належності до молодіжної ОУН. А вже 17 листопада 1950 року військовим трибуналом військ МВС Станіславської області всіх засудили до 25 років концтаборів та 5 років пораження в правах із конфіскацією майна.

Ось що згадує про діяльність організації один із її засновників, Володимир Пізь:

нас усіх, хто був арештований, крім Дмитра Маслія, привели в зал суду, де засідала трійка воєнного трибуналу військ МВС Станіславської області. Нас було 7 осіб: я, Пархуць Михайло, Раб Михайло, Гривнак Богдан, Гнип Іван, Перекліта Богдан, Базів Микола (…) Пізніше до мене дійшла звістка, що Дмитра Маслія, який паралельно проходив у справі вбивства секретаря райкомпартії (…) засудили до розстрілу (…) молодшого брата, який виконав атентат, як неповнолітнього, до 25 років (…) Не було між нами Миколи Белегая, який пішов у підпілля, а Василь Іванців та Стах Скриптович служили в армії.

Богдана Перекліту після суду етапували до Львівської пересильної тюрми, а звідти – до Воркути. Там в’язні у нелюдських умовах працювали на шахтах, добуваючи вугілля. У 1953 році по шахтах Воркутинського округу ГУЛАГу прокотилася хвиля повстань, жорстоко придушених радянською владою.

По в’язнях було відкрито автоматний вогонь. Багатьох повстанців було вбито і ще більше поранено. Богдан Перекліта отримав поранення в ногу. В умовах концтабору лікування було поганим, почалося запалення, яке переросло в гангрену, і ногу довелося ампутувати. Каліцтво  стало підставою для дострокового звільнення Богдана Перекліти, який, як сказали представники комісії, “кров’ю спокутував свою провину перед батьківщиною”. Милиці та протези назавжди стали його друзями, жартував пан Перекліта.

Про Воркутинське повстання, яке поряд із Кінгірським та Норильським, завдало відчутного удару по радянський системі ГУЛАГ, пише у своїй книзі “Воркута” фінський журналіст Юкка Рислаккі. Книга українською мовою вийшла друком у 2015 році.

Повернувшись додому, Богдан Перекліта одружився, виховав дітей та онуків. Його реабілітували 25 жовтня 1991 року.

Фото: Петро Порепа

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ“Небезпечніший для СРСР, ніж Бандера”

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X