Вся правда про щеплення! Лікарі зруйновують міфи

Останнім часом українці все частіше та бурхливіше обговорюють проблему вакцинації в країні.

І як в будь-якій суперечці думки людей розділяються на дві категорії: фаворитів і противників. Хтось вважає, що щеплення є необхідними і не пропускає жодної прививки, а хтось навпаки вбачає в цьому лише загрозу і не вакцинує ні себе, ні власних дітей.

Лікар-педіатр, алерголог, імунолог клініки ЛДЦ “Мед-Атлант” Сем’янчук Віра Богданівна (Vira Semyanchuk)  поспілкувалася із журналісткою WestNews та розвіяла міфи щодо щеплень: навіщо вони нам, їхня шкода та користь, які варто робити щеплення та підхід лікарів до вакцинації.

22156727_2066914796862209_1522602818_n

Навіщо нам щеплення?

Чого тільки не писали про наслідки вакцинації. І те, що діти більше хворіють, і те, що вони вмирають, і сліпнуть, і глухнуть саме від щеплення. Доводили, що перехворіти якою-небудь інфекцією більш природно, ніж вводити дитині її штучно. Що вакцина губить імунітет. Що поліомієліт і скарлатина – цілком звичайні хвороби, наші предки хворіли «і нам веліли». Половина цих страшилок була вигадкою, а половина – безбожним перебільшенням.

Результатом же цієї масової промивки мізків стало те, що наша країна виявилася зовсім незахищеною від різних хворіб. Справа в тому, що щоб убезпечити націю від будь-якої небезпечної інфекції, мінімум 80% її населення повинні бути щеплені конкретно від неї.

Вакцинація (щеплення, імунізація) – створення штучного імунітету до деяких хвороб. Для цього використовуються відносно необразливі антигени (білкові молекули), які є частиною мікроорганізмів, що викликають хвороби. Мікроорганізмами можуть бути віруси, типу кору, або бактерії.

Вводячи знешкоджену або ослаблену дозу вірусу у вакцині, організм людини починає боротьбу і виробляє імунітет до цього захворювання. Як наслідок, зустрівшись “вживу” з збудником хвороби шанс заразитися дуже низький. А якщо людина й захворіє, то перенесе хворобу в слабкій формі, без ускладнень.

Альтернативи щепленню наразі не існує. Це найкращий метод запобігти поширенню інфекційних хвороб. Будь-яке втручання завжди може мати якісь наслідки. І в інструкції до вакцинації теж є попередження про можливі наслідки. Але якщо оцінювати користь та шкоду від цього, то можна побачити, що користь у сотні раз більша, ніж можливі ускладнення.

Також є спеціально розроблений календар щеплень. За бажанням батьків, або ж показами кожен педіатр може розробити індивідуальний графік.

foto6

Варто зауважити, що вакцинування проводять з народження, від деяких хвороб потрібні повторні щеплення через різні проміжки часу. Дітей вакцинують від туберкульозу, гепатиту В, дифтерії, коклюшу, правця, поліомієліту, кору, краснухи і паротиту.  Щеплення в Україні є обов’язковими, але батьки можуть відмовитися від їх проведення. Згідно з українським законодавством, діти, які не пройшли вакцинування, мають право відвідувати садок і школу, відмовити їм у цьому не мають права. Але, для відвідування садка вони мають проходити спеціальну медкомісію через певні проміжки часу.

Аргументи “за” та “проти”

“ЗА”

Захист. Після щеплення в організмі дитини виробляються імунні клітини, які захистять під час зустрічі з справжньою хворобою.

Щеплення дозволяє уникнути епідемій хворіб більш ніж 80% дітей.

Навіть якщо щеплена дитина захворіє на ту хворобу, найімовірніше вона перенесе її в легкій формі.

Можливі ускладнення від хвороби завжди вищі, ніж від вакцинації.

Велика кількість нещеплених дітей може призвести до того, що почнуть спалахи епідемії.

На сьогоднішній день можна підібрати вакцину з урахуванням особливостей здоров’я дитини, щоб уникнути можливих ускладнень.

“ПРОТИ”

Жодне щеплення не захищає на 100% і не дає гарантії, що дитина прохворіє легко.

Реакція конкретного організму на те чи інше щеплення практично непередбачувана.

Умови зберігання і транспортування вакцин не завжди відповідають вимогам.

Недбалий підхід лікарів до щеплення, коли не враховуються особливості кожної дитини, можливі протипокази – не лише тимчасові, але й абсолютні.

Батьки, які вирішили робити вакцинування, стикаються з тим, що потрібна вакцина відсутня, навіть в приватних аптеках. В результаті цих перебоїв з поставками перериваються графіки щеплень, які є досить суворими, щодо ревакцинації.

Вакцини – це великий фармацевтичний бізнес, який є одним з найпотужніших у всьому світі.

33a69c338054eb366cd3526cc76f2371

Лікар зауважує, що перед тим, як прийняти рішення краще заздалегідь ознайомитися з вакциною і її складом, з’ясувати можливості ускладнень і ризику. Однак при цьому не можна не враховувати всю серйозність поширення хвороб і ймовірність зараження. Незважаючи на високу якість вакцинних препаратів, жодна компанія не може відповідати за індивідуальну реакцію кожної дитини. Адже побічні ефекти часом непередбачувані і батьки просто зобов’язані, не піддаючись безглуздій паніці, заздалегідь вивчити дію препарату. Будь-яка вакцина – це перш за все медичний препарат, у якого бувають свої протипоказання.

Якщо батьки погоджуються на вакцинацію свого малюка, вони повинні строго дотримуватися правил підготовки до щеплення і поведінки після неї. Щоб мінімізувати негативну реакцію на вакцину, потрібно:

використовувати тільки високоякісні прищепні препарати;

суворо дотримуватися правил вакцинації;

провести ретельне дослідження стану здоров’я дитини;

уважно вивчити запобіжні заходи і можливості ризику.

Тільки в цьому випадку імунна система дитини здатна буде виробити антитіла проти тієї чи іншої інфекції. Було б неправильно вважати щеплення абсолютним злом, не розбираючись при цьому в законах епідеміології. Однак так само нерозважливо не враховувати індивідуальні особливості своєї дитини.

22690fed8fc611b4d79346c15e30d9af

Які щеплення варто робити?

У пологових установах батьків переконують зробити всі визначені Міністерством охорони щеплення. Основні два: від туберкульозу та гепатиту В. Ці щеплення входять в календар планових і робляться в перші дні після народження малюка. У хід у лікарів йдуть будь-які аргументи: від умовлянь до залякування породіль.

Ще через кілька місяців дитині запропонують зробити щеплення від коклюшу, дифтерії, правця, кору і краснухи… Усі, як правило, безкоштовні.

У дитячому віці (до 7 років) роблять основну кількість щеплень. Деякі з них роблять раз на все життя. Але більшість з них має свій термін дії, тобто час, коли антитіла до цих хвороб живуть у вашому організмі.

Потім потрібно робити ревакцинацію, адже не зробивши це, ви не матимете імунітету до цих захворювань, навіть якщо у дитинстві ви були щеплені.

щепленняЯкщо ви зібралися подорожувати, обов’язково робіть щеплення.

По-перше, ви ніколи не знаєте, що вас очікує під час відпочинку.
По-друге, в деяких країнах ці щеплення є обов’язковими.

Якщо ви зібралися до Африки, Латинської Америки чи Азії необхідно зробити щеплення проти дифтерії, правця, жовтої гарячки, черевного тифу, малярії та сказу.

У країнах Азії та Африки обов’язковим є щеплення проти поліомієліту.

Якщо ви запланували подорож в Австрію або ж Чехію, необхідно вакцинуватися від кліщового енцефаліту.

Від гепатиту А – він же жовтяниця, треба бути щепленим, куди б ви не їхали. А від гепатиту В, коли збираєтеся в Північну та Латинську Америку, на Кіпр, Океанію, всі країни, крім Нової Зеландії, а ще в Азію та Африку.

Мандрівники знають, основні щеплення це від: холери, гепатиту А та В, японського енцефаліту, менінгококової інфекції, сказу, кліщового енцефаліту, черевного тифу та жовтої лихоманки.

inx960x640

Довіряйте тільки компетентним лікарям та не бійтеся попросити переглянути сертифікат на будь-яку вакцину.

Будьте здорові!

Підготувала Ірина КУЙБІДА

Нагадаємо,  Обережно – кір! Що робити, аби не захворіти під час спалаху

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Без води і не туди, і не сюди! То ж яку воду краще пити? Поради лікаря

Кавоманам на замітку: поради лікаря щодо вживання ароматного напою

Геть цукор! Як відмовитися від цукру та корисні його альтернативи. ПОРАДИ ЛІКАРЯ

 

 

Загрузка...

Коментарі:

Comments are closed.