WestNews.com.ua

Єврейський Станіславів: слідами втрачених синагог. ФОТО

18.12.2019, 20:05  |  Автор:   Менів Андрій

Уперше євреї згадуються у привілеї Андрія Потоцького від 17 вересня 1662 року. В ньому євреям (тоді їх називали жидами) надавалось довічне право проживати в місті, дозволялось заснувати школу, лазню й синагогу. Переселялись вони з навколишніх містечок — Тисмениці, Отинії, інших.

Євреї торгували одягом, хутром, були ювелірами та корчмарями. Єврейські м’ясники поставляли свій товар до палацу Потоцьких. Дуже багато було шевців, ковалів, чоботарів, музикантів, різників, смолярів. Їм належали численні ґуральні та млини.

Спочатку євреї оселились у північній частині міста, праворуч від Галицької брами, коло Тринітарської площі. Згодом поруч збудували цейхгауз (арсенал) і костьол Тринітарів. Тому у 1721 р. Йосип Потоцький видав привілей, за яким євреї мали перебратися до південної частини міста, «аби криками своїми не заважати відправам у костьолі та убезпечити від вогню цейхгауз». Тоді єврейська дільниця розмістилася в районі сучасного медуніверситету. А наприкінці XVIII століття євреї розселились по всьому місту.

Близько 1665 р. громада заклала невеличку дерев’яну синагогу біля Тринітарської площі. Після переселення Йосип Потоцький дав дерево і кошти для зведення нової, теж дерев’яної. У 1745 р. євреї будують кам’яну синагогу на місці сучасного скверу біля медуніверситету. Вона простояла майже 300 років і була знищена під час німецької окупації. Сучасна синагога збудована у 1898 р.

Коли рили під неї котлован, то знайшли камінь з написом про те, що у 1670 р. тут звели руську, тобто українську церкву (вона завалилась у 1815‑му).

Як відомо, у 1939 р. в нашому місті налічувалося понад п’ять десятків синагог. Це не обов’язково були окремі будівлі, синагоги могли бути розміщені й у приватних помешканнях.

 

WestNews вирішив дослідити, де саме в Івано-Франківську вони розташовувалися. Наш гід – Мойше Лейб Колесник – головний рабин Заходу України. Голова єврейської громади пригадує, де в Станіславові знаходилися синагоги та хасидські двори, частину з яких ребе ще й застав…

«Загалом в місті було 56 синагог, великих та маленьких, різних. Більшість із них – була знищена, а тепер залишилося може з десяток будівель, де вони знаходилися. Після «червоних», штук сім-вісім доламали, з того, що було. Але декотрі, все ж таки, ще залишилися.

Головна синагога, та що давня, була де базар («П’ятачок», – ред.), де стоїть то коло, так званий пляц Тринітарський. Саме там була перша синагога, дерв’яна. Цілий час вона там була.  Так було до того, поки Потоцький виділив кошти на будівництво синагоги на Бастіоні, де нині розташовується пам’ятник Руській трійці. Окрім того, до неї примикала частинка синагоги головного рабина. Потім, була ще Вижницька синагога, яка виходила на вулицю Майзельса (сучасна – Лесі Українки), а на інший бік – виходила синагога кравців.

Велика синагога – The Big Synagogue (вул. Л.Українки)
Що там зараз: сквер Руської трійці.

Загалом, в єврейському кварталі було п’ять синагог. Якщо крокувати далі, то можна було побачити синагогу на тому місці, де нині зараз стоїть пам’ятний знак (Церкви Святого Воскресіння, перед магазином «Природа», на Площі Ринок, – ред.). Ще одна синагога була, де розташовувалася гімназія (колишня ЗОШ №9 на вулиці Вірменській, нині – Мельничука, – ред.), теж там халупка була.

Далі – пригадую, ще була синагога по Сапіжинській (Незалежності), де нині УБР. Там перший напів-поверх: верхній та нижній.

Щодо синагоги, на новому цвинтарі, в районі сучасного міського озера, то там була радше не синагога, а цвинтаря для поховання і так далі.

Синагога на єврейському цвинтарі (в районі міського озера) 

Ще одна синагога була в будівлі, де нині розташована дитяча музична школа №2 (вул. С. Стрільців, 17). Там був хасидські дворик. Взагалі Станіславів – то було диво, а не місто. В міжвоєнний час в нас було шість-сім хасидських дворів. Скажімо, Львів був в три рази більшим, за площею, але там було, аж раптом, три хасидських дворики. Чому? Справа в тому, що тут, в Станіславові, був більш-менш порядок, якась влада. Тому ті, хто не встиг втекти до Відня, намагалися десь притулитися. І от перебиралися сюди, Бурштин-ребе, Отинія-ребе, з Манстрицицького району і так далі. Взагалі – чудеса.

Kloyz and Court of Rebbe Haim Leifer (вул. С.Стрільців, 88-а)
Що там зараз: Дитяча музична школа №2 імені В. Барвінського

Щодо станіславських двориків, то один з таких був на розі Седельмаєрівська та Рейтана, де нині вхід в «п’яний базар», зі сторони Новгородської, а на розі, був дворик. Ще одна синагога була на тому місці, де зараз розташований мадярський будинок на вулиці Бельведерській. Загалом, на цій вулиці було 16 (!) синагог. Як відомо, більшість синагог не були величними будівлями. Це були звичайні приміщення, будинки, невеличкі.

Якщо брати керунок, де нині вулиці Короля Данила, там, зокрема, був цілий хасидській двір, де нині розташований шкірвендиспансер. Там жив ребе з Отинії. Він встиг втекти в першу війну до Відня. А під кінець війни повернувся сюди. Спершу, молився в синагозі, яка була на Рогуського і Казимірівський, то нині – Мазепи-Орлика, на повороті, напроти сучасної ощадкаси. А після того, він купив той будиночок, зі шпільком, де диспансер. Там, у дворі, побудували синагогу. Було це в 1926 році. Потім, добудували ще будиночки там. Ще одна синагога на Баторія (вул. Короля Данила) була в кінці вулиці, по лівій стороні.

Синагога К. Данила

Ще наприклад, вулиця Геллера (нині – Гординського) виходить на Мазепи, через дорогу, ліворуч, двоповерховий будиночок. Там праворуч – така псевдоготика, а от в тому сусідньому двоповерховому була синагога ребе з Єзупіля. Він був кумом ребе з Бурштина, який був на Зосиній волі, там де баня. Там теж, до речі, був двій хасидській. От там він жив і в тому ж будинку була синагога.

Словом, такого, куди не ткнися. Наприклад, будинок сиріт першої війни, на Матейки (№44), а права його сторона – теж була синагога.

Ще одне унікальне місце. Біля «Бастіону», де вихід до вулиці Седельмаєрівської (нині – Гузара), там є цікавий дворик, «десятка» (№10), отой кавалечок галіціянерський з синагогою. Такого більше немає. Унікум. Якось лишився, поки що. Чи надовго…».

Клойз та дворик – Kloyz at 10 Novhorodska St. (вул. Гузара, 10)
Що там зараз: житловий будинок 

Синагога (Zhidachever Kloyz and Khana Hurwitz Shul) на вулиці С.Стрільців, 28.
Що там зараз: Івано-Франківський обласний будинок культури УТОГ

Синагога в Німецькій колонії – Synagogue in the German Colony (вул.Красівського, 7)
Що там зараз: Навчально-консультаційний центр НТУ в м.Івано-Франківську.

Темпль (вул. Страчених, 7)
Що там зараз: єдина збережена в місті діюча синагога

 ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Станіславів міжвоєнний: нове життя старих світлин Генрика Поддембського. ФОТО

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X