WestNews.com.ua

Юросвіта на Прикарпатті: парадокси ринку праці та суспільного запиту

08.10.2020, 20:09  |  Автор:   Vinnychuk Nataliia

Сьогодні в Україні відзначають День юриста. Ця сфера завжди вважалась елітною і справді тривалий час залишалась у ТОП найбажаніших професій. Тож WestNews поцікавився освітніми трендами у юридичній сфері та реаліями ринку праці, адже якісна освіта є запорукою конкурентоспроможності.

Як виявилось, попит на юридичну освіту не змінився і залишається стабільно високим. Це у коментарі підтвердили представники двох великих вищих навчальних закладів, які готують юристів.

«За кількістю поданих заяв і зарахованих студентів саме спеціальність «Право» залишається безумовним лідером серед усіх інших, не менш затребуваних спеціальностей, в Університеті Короля Данила. Цього року, порівняно із минулим, також вдвічі зросла кількість бажаючих продовжити навчання в магістратурі саме за спеціальністю «Право», – розповіла відповідальний секретар приймальної комісії Університету Короля Данила Оксана Каленюк.

Вона також додала, що випускники цього ВНЗ мають високі шанси на працевлаштування у судах, адвокатурі, нотаріаті. Також часто працюють у приватних і державних компаніях, правоохоронних органах.

У Юридичному інституті Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника розповіли, що загальна кількість студентів дещо зменшилась за рахунок заочної форми навчання. І у цьому не було нічого непередбачуваного. Адже, як зазначає керівник Юридичного інституту Валентина Васильєва, реформування вищої освітив Україні взагалі не передбачає заочної форми навчання для юристів. Проте, вона ж відзначила, що попит на здобуття юридичної освіти залишається стабільним і, навіть, цьогоріч дещо зріс.

«Сьогодні ми можемо говорити про збільшення попиту і збільшення набору. Якщо три-чотири роки тому нижня межа набору на перший курс була близько 100 чоловік, то цього року це 135 чоловік», – відзначила директор Навчально-наукового юридичного інституту ПНУ Валентина Васильєва.

Вона також додала, що випускники Юридичного інституту Прикарпатського Національного університету це дуже часто люди, які здобули другу освіту. Чимало з них працюють у місцевому самоврядуванні та органах державної влади, є представниками депутатського корпусу, а також очолюють різноманітні громадські організації, посідають провідні менеджерські позиції у приватних компаніях та розвивають власний бізнес.

«У нас сьогодні здобувають другу вищу освіту люди, які міксують такі спеціальності як медик і юрист. Саме таке поєднання зараз є досить популярним. І взагалі суспільство зараз рухається до збільшення запиту на професіоналів, які працюють на стику різних галузей», – наголошує Валентина Васильєва.

Отож, попит на здобуття юридичної освіти залишається стабільно високим. А от дані щодо ринку праці та юридичних послуг є досить суперечливими і викликають набагато більше запитань, ніж відповідей.

За даними Державного центру зайнятості станом на 1 вересня поточного року зареєстровано 1486 фахівців напрямку «юрист» і лише 65 відкритих вакансій. Джерелом цих даних є адміністративні дані державної служби зайнятості, Державної служби статистики України, дані кадрових агенств та інформаційних ресурсів з пошуку роботи.

Про високу конкуренцію у працевлаштуванні серед фахівців-юристів свідчать і дані дослідження міжнародного кадрового порталу «grc.ua» на основі аналізу даних 2019 року. Тут юриспруденцію називають однією з найбільш конкурентних сфер, в яких на одну вакансію може припадати понад 10 резюме. Наприклад, в «Юриспруденції» – 8,1.

Оскільки юриспруденція – сфера широка, то варто відзначити, що ці дані не можуть претендувати на точність. Проте, на певні тенденції все ж вказують.

І ще одним цікавим моментом, який неможливо не згадати, є загальний рівень правової освіти населення і відповідно запит на юридичні послуги. Дані приватних правничих компаній зазвичай є закритими, адже збереження таємниці клієнта є правилом. А от у інституція, що надає безоплатну правову допомогу, деякі загальні дані щодо кількості звернень погодилась надати.

Так, до Івано-Франківського місцевого центру ( приміщення знаходиться на вул. Франка 4) у середньому в день звертається 10-15 осіб. Були випадки цього року, коли звернулись по юридичну допомогу в один день-28 чоловік.

«Дуже важлива риса у роботі наших юристів, це вміння спілкуватися з клієнтом і відчуття виділити із загальної проблеми у заявника, саме правову проблему, яку можна вирішити у подальшому. Бо як правило, клієнти наші: малозабезпечені, інваліди, учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи, громадяни, які зазнали домашнього насильства, багатодітні сім’ї, ну і значна частина неповнолітні правопорушники», – розповів заступник директора Івано-Франківського Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Володимир Ковальчук.

Якщо врахувати тільки цей один сегмент запиту на юридичну допомогу у прикарпатців, то цілком виправданим стає подальший стабільний попит на юридичну освіту.

08.10.2020, 20:09  |  Автор:   Vinnychuk Nataliia

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X