WestNews.com.ua

Забобони та традиції: як 15 днів святкують 4717 Китайський Новий рік

05.02.2019, 10:50  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

Українці мають багато традицій, які присвячені різним святам. Однак своїх свят їм було мало, тому вирішили, що варто відзначити і ті свята, які прийшли до нас з інших культур.

Не 2019, а 4717! Саме такий Новий рік зустрічають сьогодні, 5 лютого, у країнах Східної Азії за китайським календарем. І триває він не один день, а цілих п’ятнадцять – з 5 лютого і до 20 лютого, інформує WestNews.

Найголовнішим і тривалим святом у Піднебесній та інших країнах Східної Азії є Китайський Новий рік, який ще називають Чуньцзе, що в перекладі означає Свято весни. Китайці дуже люблять і шанують традиції цього святкування, адже відзначають Новий рік за китайським календарем неодноразово: спочатку в ніч на 1 січня — за григоріанським календарем, а після і за східним.

Згідно зі східним календарем, майже щорічно змінюється не тільки стихія, але і тварина-талісман. Стихія змінюється по десятирічному циклу, а тварини – по дванадцятирічному. Хоча і традиція святкувати Новий рік за китайським календарем в Україні склалася недавно, але з кожним роком цей захід набирає все більш масовий характер.

Як святкують Китайський Новий рік у Пекіні

З давнини китайці святкували Китайський Новий рік цілий місяць, але реальність сучасного світу не дозволяє відпочивати настільки довго, тому час відпочинку скоротився майже вдвічі. Китайський Новий рік у Пекіні відзначають з 4 по 19 лютого. Але офіційно жителям виділяється на відпочинок тільки сім днів — із 4 по 10 лютого.

Склався певний сценарій Китайського Нового року за днями.

1 день. Опівночі сім’я збирається за столом, накритим традиційними стравами: рис, пельмені, рибні та м’ясні блюда, солодощі. Після застілля китайці ходять один до одного в гості з подарунками, даруючи за звичаєм по два мандарини — як символ любові, достатку і щастя. На вулицях відбуваються галасливі гуляння, запалюють петарди, феєрверки, бамбукові палички і бенгальські вогні.

День 2. Важливий звичай цього дня — ранкова молитва, в якій просять здійснення найзаповітнішого. Потім жителі Піднебесної знову навідуються в гості з дарами. А якщо вони біля вхідних дверей у свій будинок зустрічають жебраків, неодмінно допомагають їм їжею, одягом або грошима.

День 3. Цього дня не навідуються в гості і не запрошують до себе, а перебувають у спокійній домашній атмосфері. Його проводять без подарунків, без застілля і вітальних промов. Третій день називають «червоною собакою» або «червоним ротом».

День 4. Відвідують друзів, товаришів по службі та далеких родичів, роблячи презенти. Для співробітників великих організацій цей день є останнім вихідним.

5 і 6 день. Готують національне новорічне блюдо «Бобо», що нагадує галушки, а за смаком — пельмені. Хтось виходить на роботу, а перший робочий день обов’язково знаменується салютом.

День 8. Китайці вірять, що в цей день зародилось перше рисове зернятко. Спостерігають за прикметами і прославляють зірки, у честь яких відвідують храми і запалюють курильні аромосвічки. Головна страва восьмого дня — «колобки».

День 9. Більшість китайців уже вийшли на роботу. А всі, хто відпочиває, весь день проводять у молитві і запалюють аромопалички. Дев’ятий день вважається офіційним початком Нового року. На вечерю подають свинину, вегетаріанцям — чай, фрукти, солодощі.

День 10. У цей день вшановують камінь і не користуються предметами, в яких він є. Час проводять за шахами, шашками, гральними кістьми тощо.

День 11. День зятів, свято для яких влаштовують усі тесті.

День 12. День очищення, коли заведено вживати тільки вегетаріанську їжу. Бізнесмени моляться за успіх і процвітання справ.

13 і 14 дні. Готуються до останнього новорічного дня — свята ліхтарів. Роблять і купують прикраси, ліхтарики і навіси для них. Продовжують також дотримуватись вегетаріанства.

День 15. Завершують Новий рік за китайським календарем святом ліхтарів. Увечері сім’ї збираються за вечерею і виготовляють ліхтарі, з якими після вирушають на прогулянку. На вулицях відбуваються новорічні концерти та вистави.

Традиції

Ніч напередодні Нового року називається «ніччю зустрічі після розлуки». Всі члени сім’ї збираються за одним столом, а якщо хтось з них не зміг прийти, то його місце залишається вільним і столові прилади все одно залишаються на столі.

Китайці дуже забобонні і все своє життя проживають під знаком духів з потойбічного світу. Тому в перший день прийнято також спалювати пахощі — вони нібито відлякають злих духів і привернуть в сім’ю щастя й удачу. Повір’я говорить, що в цей день пробуджується природа, розквітає земля і пробиваються паростки щастя.

Якщо зі святковими стравами можна “прохалявити”, то до вибору одягу радимо поставитися відповідальніше. Китайці за допомогою одягу намагаються задобрити тварину-патрона року.

У китайський Новий рік не заведено дарувати дрібнички друзям і колегам. Дорослі люди дарують одне одному два мандарини і отримують в подарунок таку ж кількість мандаринів. Традиція виникла не просто так: китайською мовою «два мандарини» співзвучно з «золотом». Молодим сім’ям заведено дарувати різні подарунки, що підкреслюють єдність молодят: наприклад, дві тарілки, дві вази, дві чашки. Заборонено дарувати годинник літнім людям і іграшки для ненароджених дітей: можна «наврочити». Батьки, бажаючи своїй дитині щастя і багатства, обов’язково подарують йому червоний конверт з грошима — чим більше грошей, тим більше щастя буде у дорослому житті дитини. Китайці прикрашають квартири мандаринами: їх число обов’язково кратно восьми, тому що вісімка символізує для китайців нескінченність.

Завершується китайський Новий рік Фестивалем китайських ліхтарів. У 2019 році Фестиваль доводиться на 11 лютого. У цей день на всіх вулицях Китаю запалюються круглі чарівні ліхтарики. У цей день також влаштовують ритуальні танці. Особливо примітний левиний танець, який характеризує захист від негараздів, і танець дракона, під час якого по місту проносять величезного різнобарвного дракона з паперу, довжина якого становить від 8 до 10 метрів. Китайці ходять на ходулях, веселяться і танцюють.

Що не можна робити

У Китаї не заведено дарувати подарунки, загорнуті в папір або упаковані в коробку синього і білого кольорів. Ці кольори вважаються символом жалоби.

Також ніде при святкуванні Нового року не повинно бути присутнім число “4” – воно уособлює смерть.

Неприпустимо підносити презент адресату в присутності інших людей. Цей процес дуже особистий і повинен відбуватися наодинці. При цьому подарунок передається не однієї, а двома руками.

Будь-який подарунок повинен бути у вигляді парних предметів. Наприклад, якщо даруєте фігурку символу року, їх повинно бути дві.

Під час святкового застілля не заведено говорити про померлого рік. Всі думки і розмови повинні бути спрямовані на майбутнє.

Вибираючи вбрання для свята, ні в якому разі не можна поєднувати чорне з білим. Ні разом, ні окремо. Чорне – символ невдачі, а біле – колір трауру.

У перші три дні Китайського Нового року в будинку не можна робити прибирання. Добрі божества під час Нового року з’являються у всіх будинках, дарують щастя і удачу, які осідають у вигляді пилу.

Після настання Китайського Нового року не можна купувати взуття, щоб не накликати неприємності. Річ у тім, що слово “взуття” на китайському співзвучно з китайським “важкий”.

У перший місяць після настання Китайського Нового року не можна стригтися, інакше невдачі лавиною обрушаться на дядю з маминого боку.

Мити голову в дні новорічних свят – значить змивати удачу.

Зустрічати Новий рік в ліжку теж не можна, інакше пролежиш так весь рік.

Сваритися, з’ясовувати стосунки, лаятися, кричати і вимовляти лайки. Інакше чекають на тебе невдачі до наступного року.

Позичати гроші. Треба обов’язково роздати всі гроші, які ти займав.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 5 лютого – свята, іменини, прикмети, факти, день в історії

05.02.2019, 10:50  |  Автор:   dmytrosvintsitskiy

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X