WestNews.com.ua

Звіти підпілля та хроніки сотень: невідомі загалу архіви УПА передали дослідникам

08.10.2019, 16:56  |  Автор:   Менів Андрій

Центру досліджень визвольного руху передали два повстанські архіви, знайдені у Стратинських лісах, в Івано-Франківській області.

Про це повідомили у Центрі досліджень визвольного руху (ЦДВР), передає “Укрінформ”.

Документи передали мешканці одного із сіл.

“Один з архівів у дуже поганому стані і не піддається реставрації. Натомість другий з віднайдених архівів дуже добре зберігся. Кілька сотень знайдених документів датуються 1945 – 1946 роками. Архів багатий на унікальні документи, які досі не фігурували у науковому обігу”, – йдеться у повідомленні.

null

Основний масив документів – звіти підпілля та підрозділів УПА з теренів Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей. Також архів містить близько десяти невідомих досі типів бофонів (підпільні гроші, векселі – ЦДВР).

Збереглися досі невідомі дослідникам і неопубліковані хроніки сотень з терену діяльності воєнного округу “Лисоня”. Доволі велику частину архіву становлять добре систематизовані звіти та матеріали з діяльності ОУН та УПА на території Закерзоння (сучасна територія Польщі – ЦДВР). Звідти ж – низка пропагандистських матеріалів польською мовою.

null

null

Підрозділи, чиї звіти виявлено в архіві, діяли у межах воєнних округ “Буг”, “Лисоня”, “Говерля”.

Велика група документів з віднайденого архіву присвячена темі виборчої кампанії до Верховної Ради УРСР, які відбулися 10 лютого 1946 року. Ці вибори планувала радянська влада, як засіб формальної легалізації власного контролю над територією Західної України та впевненої позиції там же, зауважують у ЦДВР. Відповідно, для підпілля зрив виборів був першочерговою задачею, успіх якої мав засвідчити реальну силу УПА і неспроможність тоталітарного режиму. Доволі цікавою є підбірка протоколів допитів СБ з різних регіонів.

Руслан Забілий, гендиректор Національного музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького” та член Вченої ради ЦДВР так прокоментував знахідку: “Архіви із Статинських лісів надзвичайне історичне джерело. В кількох сотнях документів підібрана тематика з історії українського визвольного руху за два роки. Відомо, що на території Рогатинського району часто перебувало вище керівництво ОУН та Головні командири УПА. Очевидно архів призначався для них. Та встановити чи працювали з ним члени Проводу ОУН немає можливості”, – додав він.

null

Другий архів передано до фондів Національного музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького”. Реставраторка музею Олена Папевська законсервує архів та відреставрує німецьку мінометну скриньку, в якій він зберігався.

null

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Таємниці колекції світлин Роберта ЕРІКА. ФОТО

Підписуйтесь на наш канал у Telegram та наші сторінки у Facebook, Instagram і Twitter. Щоб першими дізнаватися про головне, що відбувається в Івано-Франківську, області, Україні та світі.

При використанні будь-яких матеріалів інтернет видання гіперпосилання на конкретну новину чи матеріалів не нижче другого абзацу. Передрук матеріалів без погодження редакції забороняється.
&nbsp

Редакція WestNews

Україна, Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 56
Прес-релізи: westnews.ua@gmail.com
Email редакції: editor.westnews@gmail.com

Підпишись

Розробка та дизайн:


X